19 sierpnia
piątek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ile kosztuje parafia?

Ocena: 0
833

Ofiary, które są składane na tacę, nie są ofiarami na utrzymywanie księży w parafii, służą wspólnocie parafialnej czy działalności charytatywnej. - mówi ks. Piotr Waleńdzik, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Warszawie, w rozmowie z Martą Dybińską

fot. Oleg Nyshchota

Jest Ksiądz proboszczem największego kościoła zabytkowego w Warszawie. Koszty utrzymania świątyni są zapewne ogromne, warto o nich mówić?

Myślę, że trzeba mówić, uświadamiać ludziom, w jakich realiach żyjemy, dlatego że wielu naszych parafian nie zdaje sobie sprawy z kosztów utrzymania parafii. Patrzą przez pryzmat własnych rachunków, które wydają im się duże, ale są nieporównywalnie mniejsze w stosunku do utrzymania budynku kościoła. Mogę powiedzieć, że rachunek za energię elektryczną w sezonie zimowym wynosił ponad 6 tys. zł (nie wiem, jak to będzie po nowych cenach), natomiast w sezonie letnim – ponad 4 tys. zł.

Korzystamy z miejskiej sieci ogrzewania, wobec tego przez cały rok płacimy ponad 2 tys. zł za tzw. „przydział mocy”. Rachunki za ogrzewanie w ubiegłym roku wynosiły między 5 a 20 tys. zł. Za styczeń i luty roku 2021 płaciliśmy po 20 tys. zł miesięcznie.

 

Najtrudniejsze są miesiące zimowe?

Oprócz zimowych najtrudniejsze w utrzymaniu parafii są też miesiące wakacyjne. Momenty krótkiego oddechu mamy między marcem a majem i między październikiem a listopadem. W wakacje nie płacimy rachunków za ogrzewanie, więc koszty utrzymania świątyni spadają, niemniej jednak ubytek wiernych w miesiącach letnich jest na tyle znaczący, że trzeba dobrze zabiegać o to, aby utrzymać parafię.

 

Parafia położona jest w samym centrum miasta. Wielu parafian to ludzie, którzy wynajmują mieszkania?

Dosięgają nas zmiany, które dotyczą centrów większych miast. Centra pustoszeją, jeśli chodzi o zamieszkanie. Na terenie naszej parafii są bloki z lat sześćdziesiątych, gdzie metraż mieszkań w porównaniu z obecnymi oczekiwaniami jest niewielki. Nawet jeśli mamy młode rodziny, to mieszkają bardzo krótko. Kiedy idziemy z wizytą duszpasterską, nieraz słyszymy: „Proszę księdza, my tu jeszcze do kwietnia, więc za rok już się nie zobaczymy”.

 

Jak to się przekłada na ich zaangażowanie w życie parafii?

Oni nie żyją życiem tej wspólnoty parafialnej. Strona materialna parafii najczęściej niewiele ich obchodzi. Nie mają poczucia, że to jest nasze. Coś przeciwnego dostrzegamy u parafian, którzy żyją tu od wielu lat, osiedlali się wraz z wybudowaniem bloków i od początku mieli poczucie więzi z parafią. To im pozostało do dziś: kościół Wszystkich Świętych to jest ich kościół. Natomiast ci, którzy przychodzą w tej chwili – stają się „biorcami-konsumentami”: przychodzą, uczestniczą we Mszy i wychodzą. Nic ich specjalnie z parafią nie wiąże. To jest problem.

 

Ile osób należy do tej parafii?

Urząd Skarbowy na podstawie PIT-ów składanych z danego rejonu liczy nam ok. 10 tys. parafian. W mojej ocenie zamieszkujących jest więcej. Myślę, że nawet ok. 15 tys. Przed pandemią mieliśmy ok. 1900–2100, w tej chwili jest to 1300–1400 osób, które uczestniczą we Mszy świętej w niedzielę.

 

Z czego opłacani są pracownicy zatrudnieni przy kościele?

Pracownicy opłacani są z pieniędzy, które są zbierane na tacę. Choć widać większą ofiarność wiernych, to z powodu spadku liczby uczestniczących we Mszy świętej tacę mamy na poziomie sprzed pandemii. Musimy przy tym pamiętać, że wszystko przez ten czas podrożało. Mimo że finansowo mniej więcej udaje nam się utrzymać poziom przychodu, który był, to jednak realnie jest to spadek. Musimy utrzymać między innymi organistę, kościelnego, osoby dbające o czystość świątyni.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

Piątek, XX Tydzień zwykły – Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
Cierpieli głód i pragnienie *
i wygasało w nich życie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 34-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter