W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej pod przewodnictwem Biskupa Warszawsko-Praskiego Romualda Kamińskiego.
Zbieramy się tutaj świadomi tego, że o własnych siłach za wiele zdziałać nie możemy. Owoce byłyby ogromnie słabe i małe. A jak słuchaliśmy w Ewangelii: „żniwo jest wielkie”, a to znaczy, że trzeba mieć zasób sił i mądrości, żeby sprostać wszystkim zadaniom, jakie jawią się w życiu przed każdym z nas
– mówił w homilii pasterz Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Fotorelacja z inauguracji: link
Ks. prof. dr hab. Krzysztof Warchałowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej, podczas inauguracji nowego roku akademickiego 2020/2021 pokrótce przedstawił główne rysy formacji kandydatów do kapłaństwa oraz podsumował ubiegły rok akademicki.
Ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, do którego afiliowane jest Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko-Praskiej, zwrócił uwagę, że inauguracja w tym roku niesie ze sobą wymiar niepewności.
Wykład inauguracyjny wygłosił dr. hab. Paweł Skibiński z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Prelegent przybliżył gościom postać Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, mówiąc o cnotach, które praktykował w ciągu swojego kapłańskiego życia, a które były istotnym elementem w procesie beatyfikacyjnym.
Dziękuję Opatrzności Bożej, że jedenastu młodych ludzi zdecydowało się wstąpić do naszego Seminarium. Jest to dla nas wielka łaska i wielka radość. Tak sobie myślę, że Matka Boża wiele może. I ta Zwycięska nam naprawdę pomaga. Dziękuję za to dzisiejsze wielkie wydarzenie i proszę wszystkich: pamiętajcie w modlitwie.
– powiedział na zakończenie uroczystości biskup Romuald Kamiński.
Podczas uroczystości odbyła się ceremonia immatrykulacji, czyli przyjęcia w poczet studentów PWTW, jedenastu alumnów seminarium. Ślubowali oni m.in. wytrwałe pogłębianie wiedzy oraz zdobywanie umiejętności, aby lepiej służyć Kościołowi i Ojczyźnie. Pierwszy rok rozpoczęli alumni w wieku od 19 do 27 lat. Sześciu po maturze w tym roku, czterech po maturze ukończyło studia bądź podjęło pracę. Czterech z kandydatów pochodzi z Warszawy, sześciu z miejscowości podwarszawskich, jeden spoza diecezji warszawsko-praskiej.