18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Indie: Dzień Męczenników winien objąć cały kraj

Ocena: 0
1430
Ustanowiony w tym roku przez biskupów katolickich indyjskiego stanu Orisa Dzień Męczenników i obchodzony po raz pierwszy 25 sierpnia, powinien stać się wydarzeniem ogólnokrajowym. 20150904 01:10
kg (KAI/FIDES) / Bhubaneśwar, sg


Taki pogląd wyraził w rozmowie z watykańską agencją misyjną FIDES indyjski kapucyn o. Nithiya Sagayan, który zainicjował wspominanie pamięci ofiar pogromów antychrześcijańskich już w 2008 r., a więc bezpośrednio po pierwszych takich wypadkach.

– Ważne jest, aby Dzień Męczenników z Orisy był obchodzony na szczeblu ogólnokrajowym, przez cały Kościół indyjski – powiedział o. Sagayan. Już nazajutrz po pierwszych masakrach, do jakich doszło w dystrykcie Kandhamal 25 sierpnia 2008, odprawił on w Kalkucie, gdzie wówczas działał duszpastersko, Mszę św. w intencji ofiar przemocy i nabożeństwo dla uczczenia ich pamięci. Współdziałał wtedy z komisją episkopatu "Iustitia et Paz" i z szeregiem diecezjalnych oddziałów Caritas.

Od tamtego czasu 25 sierpnia każdego roku różne wspólnoty chrześcijańskie, rozrzucone po całych Indiach, wspominają kolejne rocznice tych krwawych wydarzeń.

W tym roku katoliccy biskupi Orisy, a więc stanu, w którym doszło do pierwszych pogromów, postanowili ustanowić oficjalnie Dzień Męczenników, który ma być obchodzony 25 sierpnia lub w najbliższym sąsiedztwie tego dnia. Komentując tę decyzję, o. Sagayan zauważył, że "męczennicy ci należą nie tylko do Orisy, ale do całego Kościoła w Indiach, a ich ofiara jest przykładem dla wszystkich chrześcijan". Dlatego "zobowiązuję się do uwrażliwiania ludzi na wszystkich szczeblach, aby Dzień ten był obchodzony w całym kraju i przez cały Kościół jako inicjatywa Konferencji Biskupów Katolickich Indii" – oświadczył zakonnik.

Zapowiedział, że zacznie działać w tym kierunku, począwszy od Stowarzyszenia Rodzin Franciszkańskich Indii, którego jest koordynatorem i które skupia zakony i zgromadzenia franciszkańskie męskie i żeńskie oraz świeckich w całym kraju.

Ocenia się, że w wyniku pogromów i masakr antychrześcijańskich, które rozpoczęły się 25 sierpnia 2008, zginęło ponad 100 osób, zgwałcono i poniżono około stu kobiet, zniszczono ponad 35 kościołów i miejsc kultu, zburzono 6,5 tys. domów wyznawców Chrystusa oraz liczne szkoły i instytucje wyznaniowe. Tragiczny bilans to także zabitych. Ponadto przeszło 56 tys. chrześcijan wysiedlono z ich domów, a w niektórych wypadkach byli oni nawet zmuszani do przejścia na hinduizm. Dość szybko zajścia antychrześcijańskie objęły też inne stany indyjskie, np. Karnatakę, Keralę, Asam i inne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter