5 grudnia
czwartek
Sabiny, Krystyny, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Inowrocław: Msza Święta w intencji śp. kard. Józefa Glempa

Ocena: 0
1072

Prymas Polski abp Wojciech Polak odprawił dziś w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu Mszę Świętą w intencji śp. kard. Józefa Glempa i wręczył ustanowioną przez niego nagrodę „Ku chwale”.

2016-01-17 20:16
bgk / Inowrocław (KAI), sg

Jej tegorocznym laureatem jest dziekan inowrocławski ks. prałat Leszek Kaczmarek.

Wspólna modlitwa w bliskości trzeciej rocznicy śmierci kard. Józefa Glempa, w kościele, w którym został ochrzczony, była okazją do wspomnienia i podziękowania za życie i pasterskie posługiwanie Prymasa. Wspólnie z abp. Wojciechem Polakiem Eucharystię sprawowali: proboszcz parafii ks. prałat Leszek Kaczmarek oraz ks. kan. Zbigniew Przybylski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. We wspólnej modlitwie, oprócz parafian i członków organizacji i stowarzyszeń kościelnych, uczestniczyli także członkowie rady i pracownicy działającego w Inowrocławiu Instytutu Prymasa Glempa. 

– Tutaj, w Inowrocławiu, w parafii, w której Ksiądz Prymas Józef został ochrzczony i do której z wdzięcznością za ten wielki dar sakramentu chrztu świętego tak chętnie co roku przybywał, wielu z was gromadziło się wokół niego, z głębokim szacunkiem za dar jego ludzkiej serdeczności, którym nas wszystkich obdarowywał, i jednocześnie miłości pasterza, która objawiała jego otwarte serce – mówił w homilii abp Wojciech Polak. Jak dodał, postawa miłości i miłosierdzia była w świadomości kard. Glempa tą najpełniej wyrażającą zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka, czego przykład i zachętę nam pozostawił. 

– Wiele sytuacji z życia kardynała Józefa świadczy o tej postawie głębokiej miłości i miłosierdzia, autentycznej troski o dobro innych, choć wówczas nie zawsze przez wszystkich zrozumiałej – przyznał Prymas Polski. – Wspomnijmy choćby – kontynuował – to mocne wezwanie z jakże dramatycznych grudniowych dni 1981 roku, w którym, jak sam mówił, wzywał do rozsądku, nawet za cenę narażenia się na zniewagi (…) nawet «gdyby miał boso iść i na kolanach błagać, by nie doszło do bratobójczych walk i rozlewu krwi, do śmierci niewinnych ludzi». Trzeba nam wciąż na nowo odczytywać tę postawę miłości i miłosierdzia – stwierdził abp Polak. 

Nawiązał także do czytanej dziś Ewangelii o cudzie w Kanie Galilejskiej wskazując na Maryję jako Tę, którą we wspomnianej postawie miłości i miłosierdzia naśladować powinniśmy. To postawa człowieka o dobrych oczach i wrażliwym sercu – tłumaczył. – Postawa kogoś, „kto nie pozostaje obojętny na los innych, ale usiłuje, jak może i potrafi, konkretnie dopomóc. To postawa człowieka wrażliwego, dla którego liczy się nie tylko własne zadowolenie czy spokój, ale przede wszystkim sytuacja bliźnich”.

– Postawa Matki Jezusa w Kanie Galilejskiej może i do nas na nowo przemówić – wskazał Prymas. – Czego w tej sytuacji oczekuje od nas Jezus? – pytał. – Oczekuje czujnych i dobrych oczu, serca pełnego miłosierdzia, rąk pragnących pomagać (…) A więc naszą odpowiedzią, którą dajemy w tylu codziennych sytuacjach naszego życia, odpowiedzią zawartą choćby w znanych nam uczynkach miłosiernych co do duszy i do ciała, niech będzie miłosierdzie. Może trzeba właśnie te uczynki na nowo podjąć i w dzisiejszej rzeczywistości jeszcze raz je odkryć. Zastanowić się, co one dziś znaczą i wcielać je w życie – zachęcał Prymas Polski. 

Podczas Mszy Świętej abp Wojciech Polak wręczył też ustanowioną przez kard. Józefa Glempa w 2009 roku nagrodę „Ku chwale”. Statuetka przyznawana jest co roku za szczególną duchową i intelektualną pracę na rzecz Ziemi Kujawskiej. Jej tegorocznym laureatem jest zasłużony inowrocławski kapłan ks. prałat Leszek Kaczmarek, proboszcz miejscowej parafii pw. Zwiastowania NMP i dziekan jednego z inowrocławskich dekanatów.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 grudnia

Spadł deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony.
Dziś w Kościele:
+ czwartek, I tydzień Adwentu, Dzień Powszedni 
+ Czytania liturgiczne (rok A, II)(Iz 26, 1-6),  (Ps 118 (117), 1bc i 8-9. 19-20. 21 i 25. 26-27a (R.: por. 26a)), (Mt 7, 21. 24-27)
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -