14 czerwca
poniedziałek
Bazylego, Elwiry, Michala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Iskra spod Krzyża

Ocena: 4.95
2065

Modlitwa za kapłana

Duchu Święty, który wzbudziłeś we mnie pragnienie wstawiania się za kapłanem (imię) u stóp Maryi, Królowej Kapłanów, pokornie proszę dla niego o dar pobożności i gorliwości apostolskiej. Wzbudź w nim pragnienie całkowitego oddania się Jezusowi przez Maryję. Spójrz Maryjo łaskawie na księdza (imię), by Tobie poddany wiernie służył Kościołowi i Ojczyźnie. Królowo Kapłanów, módl się za nami.

Ojcze nasz..., Zdrowaś Mario...,

Chwała Ojcu...

 

Podczas akcji Polska pod Krzyżem można było zobaczyć wielu wolontariuszy z jaskrawożółtymi parasolami reklamującymi Modlitwę za Kapłanów. – Rozdawali z obrazki z ikoną Matki Bożej Kapłańskiej i formułą modlitwy za kapłanów. Aż 9,5 tys. ludzi, czyli 1/3 przybyłych, podjęło się modlitwy – mówi z dumą Adrian Pakuła.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska jest jedną z pierwszych diecezji, która deklaruje włączenie się w dzieło Modlitwy za Kapłanów. Tydzień po akcji Polska pod Krzyżem, podczas VII Pielgrzymki Mężczyzn do Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu o inicjatywie mówili Mateusz Marszal i ks. Waldemar Szlachetka.

 


NAJLEPSZA POŚREDNICZKA

Krótka formuła Modlitwy za Kapłanów zawiera intencję, by ksiądz był gotów zawierzyć się Jezusowi przez Maryję, na wzór św. Ludwika Grignon de Montforta, co też praktykował św. Jan Paweł II. – W naszej diecezji zaczynają dziać się cuda – opowiada Adrian Pakuła. – Coraz więcej księży oddaje się w niewolę Matce Bożej: już kilkudziesięciu podjęło taką decyzję. Tylko 25 marca tego roku – jedenastu duchownych. Także świeccy. W jednej małej parafii liczącej 426 osób aż 160 ludzi zawierzyło się Maryi – mówi Adrian Pakuła. – Nie wszędzie jesteśmy w stanie dotrzeć. Ale dziekani zaczęli nas zapraszać na spotkania dekanalne czy dni skupienia, co jest dla nas pomocne.

– Kiedy byłem wikariuszem w parafii Tulce, prowadzone były takie rekolekcje – mówi ks. Patryk Mazur, obecnie wikariusz w bazylice św. Mikołaja w Lesznie. – Miałem przekonanie, że Matka Boża wzywa mnie, bym się Jej zawierzył. Dopiero potem połączyłem ten fakt z drugim: że ktoś modli się za mnie jako za kapłana. Było to namacalnym doświadczeniem skutku tej modlitwy. Akt zawierzenia Matce Bożej złożyłem 1 stycznia, w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Doświadczam większej opieki Matki Bożej, bardziej przybliżyłem się do Pana Boga. Mam większą chęć i pragnienie adoracji, lepiej skupiam się na przeżywaniu Mszy Świętej – wyznaje.

– Jednym z owoców mojego oddania się Matce Bożej jest wielka miłość do Kościoła i do kapłanów. Pierwszym tego wyrazem była modlitwa i pragnienie bycia apostołem Modlitwy za Kapłanów – dzieli się swoim doświadczeniem Adrian Pakuła.

Obrazek z modlitwą za kapłanów przedstawia ikonę Matki Bożej Kapłańskiej, namalowaną na podstawie wizji przekazanej św. Faustynie w „Dzienniczku”: „Widzenie Matki Bożej. W jasności wielkiej ujrzałam Matkę Bożą w białej sukni, przepasaną złotym pasem, a drobne gwiazdki także złote były po całej szacie i rękawy na trójkąt wyłożone złotem. Płaszcz miała szafirowy, lekko zarzucony, na głowie miała lekko zarzucony przeźroczysty welon, włosy rozpuszczone, ślicznie ułożone, i korona ze złota, która miała w zakończeniach krzyżyki. Na lewym ręku trzymała Dziecię Jezus. Takiej Matki Bożej jeszcze nie widziałam. Wtem spojrzała na mnie łaskawie i rzekła: jestem Matką Boską Kapłańską (…)” (Dz 1485).

– Ostatnie słowa ukrzyżowanego Jezusa brzmiały: „Oto Matka twoja”. Są testamentem kapłaństwa, który spełnia się poprzez oddanie się w niewolę Matce Bożej – wyjaśnia ideę modlitwy Adrian Pakuła.

Codzienna modlitwa za kapłana zajmuje nie więcej niż pięć minut. Wiele osób deklaruje się przez stronę internetową: www.modlitwazakaplana.pl, tel. 789377144. Wystarczy wybrać swoją diecezję i zarejestrować się, żeby otrzymać imię księdza.

Organizatorzy ogólnopolskiej Modlitwy za Kapłanów podkreślają, że daje ona księżom siłę, jest potrzebna, by umacniali się oni w wierze. Bo „silni wiarą kapłani budują silny Kościół. Bardzo chcemy, żeby byli święci i odważni w głoszeniu Ewangelii. (…) Niech cała Polska modli się za kapłanów, których świętości tak bardzo potrzebuje cały świat. Niech z Polski wychodzi nowa iskra – wielka akcja modlitwy świeckich za kapłanów”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykły
Wspomnienie bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika
Twoje słowo jest pochodnią dla stóp moich, Panie,
i światłem na mojej ścieżce.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 5, 38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY


- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter