29 stycznia
środa
Zdzisława, Franciszka, Józefa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak w rodzinie

Ocena: 5
516

Wśród monotonnych bloków na warszawskich Stegnach odmienną bryłą architektoniczną wyróżnia się kościół św. Antoniego Marii Zaccarii.

fot. Jacek Kalinowski

 

Parafia prowadzona przez ojców barnabitów znana jest w całej stolicy ze wsparcia udzielanego osobom ubogim i bezdomnym. W okresie zimowym otrzymują tu gorącą strawę, a przez pozostałą część roku – suchy prowiant. Ponadto przez cały rok mogą zaspokoić podstawowe potrzeby medyczne i sanitarne. Parafia ma wiele powodów do dziękczynienia za 25 lat duszpasterskiej pracy, które będzie obchodzić we wrześniu.

W lipcu 1995 r. kard. Józef Glemp wydał dekret erygujący parafię, a w październiku 1995 r. zawarto umowę o powierzeniu jej Zgromadzeniu Księży św. Pawła – barnabitom. Ojciec Kazimierz M. Lorek został pierwszym proboszczem. Urząd ten pełnił przez 23 lata. Był budowniczym kościoła.

– Nasza parafia od wielu lat prowadzi pomoc dla potrzebujących, i nie jest to sprawa okazjonalna, z racji świąt czy innych charytatywnych inicjatyw, np. Dnia Ubogiego. Staramy się przez cały rok troszczyć się o tych, którzy do nas przychodzą – mówi o. Tomasz Maria Więch, proboszcz od maja 2018 r.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 03 (743), 19 stycznia 2020 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 stycznia 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 stycznia

Zasiani na ziemię żyzną są ci, którzy słuchają słowa, przyjmują je i wydają owoc.
Dziś w Kościele: środa, III tydzień zwykły
Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Sm 7,4-17; Ps 89(88),4-5.27-28.29-30; Mk 4,1-20
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -