22 września
niedziela
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jakiej miłości zabrakło?

Ocena: 0
545

Tytułowe pytanie postawił przed laty w seminaryjnej kaplicy mój rektor, ks. dr Janusz Lewandowicz. Pytał w specyficznym momencie życia diecezji, gdy jego wychowankowie – kilku księży, jeden po drugim – odeszli z kapłaństwa.

fot. pixabay.com / CC0

Od dziesięciu lat jestem księdzem. Nie jestem święty, mam swoje grzechy, słabości, bóle i strapienia. Ale pomimo trudów kapłańskiego życia jestem księdzem szczęśliwym. Niemniej jednak i w moim pokoleniu kapłańskim musi pojawić się tamto pytanie: jakiej miłości zabrakło? Co się takiego stało, że mój kolega odszedł z kapłaństwa? Te pytania zadają nam wierni, którzy nie potrafią zrozumieć, jak to się stało, że ksiądz – który tak pięknie sprawował liturgię, mówił tak ciekawe kazania i przy tym był taki ludzki – nagle odchodzi, znika, już nie jest księdzem, ale świeckim panem. Z tymi pytaniami trzeba zmierzyć się i nam samym, którzy też czasem nie rozumiemy decyzji naszych braci w kapłaństwie.

Piszę z potrzeby serca i z bólu serca, który mnie przepełnia. Dlaczego raz po raz w mediach możemy usłyszeć, przeczytać, zobaczyć historie księży, którzy występują jawnie lub skrycie przeciw nauce Jezusa Chrystusa, nauce Kościoła, osobie Ojca Świętego – i wreszcie odchodzą z kapłaństwa? Skąd bierze się ten pomysł na zmianę życia pod hasłem „chcę być wolny”? Czy kapłaństwo zniewala? Czy Kościół ogranicza? Czy Ewangelia stawia mury, których nie można w żaden sposób przebić? Skąd się to bierze? Czy ze zbytniej wiary we własne tylko siły? Że to wszystko, co mam, kim jestem, co robię – zawdzięczam sobie, nikomu innemu?

Od jakiegoś czasu obserwuję media społecznościowe, kanały YouTube oraz strony internetowe, na których jak grzyby po deszczu pojawiają się występy księży. Można tam się dowiedzieć o pragnieniach księdza, jego marzeniach, zobaczyć niedopitą kawę i zakupy, które ksiądz dopiero co zrobił.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 34 (723), 25 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 9 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 IX

„Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!”

Dziś w Kościele: niedziela XXV tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Maurycego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Am 8, 4-7, Ps 113, 1 Tm 2, 1-8, Łk 16, 1-13
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - mimo zakończonych wakacji nie skończyły się rozpoczęte przez nas cykle filmów ze zbiorów SalveNet. Codziennie po godz. 10 prezentujemy kolejny. Zapraszamy!

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY


- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -