20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Japonia: Justyn Ukon Takayama beatyfikowany

Ocena: 0
773

„W odpowiedzi na prośbę arcybiskupa Tokio Piotra Takeo Takady, wszystkich innych biskupów oraz japońskich braci i sióstr, czyli wszystkich wiernych oraz po konsultacji z Kongregacją ds. Kanonizacyjnych, na podstawie posiadanej przeze mnie władzy apostolskiej włączam Justyna Ukona Takayamę do grona błogosławionych”.

fot. smashmedia via Foter.com / CC BY

Tymi słowami, odczytanymi przez specjalnego przedstawiciela papieża Franciszka, kard. Angelo Amato, Ojciec Święty ogłosił japońskiego pana feudalnego z XVI w. nowym błogosławionym. Jego święto obchodzone będzie 3 lutego.

Ukon Takayama urodził się ok. 1552 roku, w Takayama, w miasteczku Toyono (obecnie w prefekturze Osaka) zaledwie trzy lata po przyjeździe jezuickiego misjonarza Franciszka Ksawerego, który przywiózł naukę Chrystusa do Japonii. Ukon przyjął chrzest w wieku 12 lat i obrał imię Justyn. Był jednym ze szlachetnie urodzonych panów feudalnych, którzy podlegali siogunowi. Justyn Ukon Takayama był właścicielem dużych posiadłości ziemskich. Wspierał pracę jezuickich misjonarzy, prowadził ewangelizację, wspierał Kościół oraz edukację duchownych, w tym św. Pawła Miki. Justyn Ukon prowadził również działalność charytatywną poprzez prowadzone wraz z ojcem, Dariuszem Takayamą kółka miłosierdzia. Troszczył się o podlegających jego władzy ludzi i otoczył ich własną opieką socjalną.

Kiedy w 1587 roku ówczesny władca Japonii, Hideyosi Toyotomi, rozpoczął prześladowania chrześcijan i skłaniał ich do porzucenia wiary, Justyn Ukon Takayama i jego ojciec Dariusz woleli zostać pozbawionymi tytułów, przywilejów i majątku niż wyrzec się nauki Chrystusa. Zostali deportowani do Kanazawy. Justyn Ukon zdegradowany do pozycji samuraja, służącego innemu panu feudalnemu, kontynuował ewangelizację, nawet po egzekucji przez ukrzyżowanie w 1597 roku 26 chrześcijan w Nagasaki. Mieszkając 26 lat na wygnaniu we własnym kraju, gotowy był oddać życie za wiarę. Żył w poniżeniu i znosił złe traktowanie. Stał się wzorem wzorowego i niezłomnego chrześcijanina. W czasach trwającej w Japonii wojny domowej uznany był powszechnie za człowieka sprawiedliwego, uczciwego i uczynnego. Był mistrzem ceremonii parzenia herbaty i kaligrafii. Pisał wiersze.

W swojej homilii kard. Amato podkreślił, że nowy błogosławiony połączył kodeks samuraja z kontemplacją krzyża i wzbogacił kulturę japońską nauką Chrystusa. Kardynał zaznaczył, że Justyn Ukon do śmierci dawał świadectwo ukrzyżowanego Chrystusa i doskonalił się poprzez ćwiczenia duchowe św. Ignacego Loyoli.

W 1614 roku, kiedy rząd szoguna Ieyasu Tokugawy całkowicie zabronił wyznawania chrześcijaństwa w całej Japonii, Justyn Ukon nie chciał porzucić wiary i został wraz z rodziną skazany na banicję do Manili. Wyruszył z Nagasaki wraz z 300 chrześcijańskimi banitami 8 listopada tego roku. Został owacyjnie powitany w Manili, ale w wyniku wycieńczenia trudami tułaczki i morskiej podróży zmarł tam 3 lutego 1615 roku w opinii świętości.

W czasie Mszy świętej odczytano fragment Listu do Rzymian: „I jestem pewien, ze ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani Zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani Moce, ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym” (Rz 8, 38-39). Słowa te odpowiadają postawie, którą przyjął Justyn Ukona, decydując się na tzw. białe, czyli powolne męczeństwo ciągłej gotowości na śmierć.

W ceremonii beatyfikacji Justyna Ukona udział wzięło ok. 16 tys. wiernych z Japonii i z zagranicy. Celebrującemu Mszę św. Kard. Amato towarzyszyli: arcybiskup Manili kard. Antonio Tagle, nuncjusz apostolski w Japonii abp Joseph Chennoth oraz biskupi z Wietnamu, Kambodży, Luksemburga i sześciu biskupów z Korei Południowej.

W ceremonii beatyfikacji udział wzięli wierni z Polski, w tym siostry Opatrzności Bożej z Tokio. Odprawioną po łacinie i japońsku Mszę świętą uświetniły pieśni po angielsku, po koreańsku i w języku tagalog oraz muzyka w wykonaniu orkiestry młodzieży z katolickich liceów. Uczestnicy Mszy beatyfikacyjnej otrzymali obrazki nowego błogosławionego oraz medalik z jego emblematem. Jest to symbol siedmiu gwiazd oznaczających 7 sakramentów oraz 7 darów Ducha Świętego, prowadzących Justyna Ukona w życiu, czyli dar: mądrości, rozumu, rady, męstwa, roztropności, wiedzy i bojaźni Bożej. Za nimi widnieje krzyż, który jest symbolem całkowitego oddania Justyna Ukona Chrystusowi. Za krzyżem są trzy koła, symbolizujące uwielbienie nowego błogosławionego do Trójcy Świętej i są znakiem jego niezłomnej wiary.

Uroczystość beatyfikacji Justyna Ukona Takayamy odbyła się w hali spotkań koło zamku w Osace.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter