W Japonii trwają przygotowania do wizyty Papieża Franciszka, który przyleci do Tokio 23 listopada. Ojciec Święty odwiedzi Nagasaki i Hiroshimę, spotka się z cesarzem i premierem Japonii, a potem w katedrze tokijskiej z młodzieżą oraz z osobami poszkodowanymi w wyniku trzęsienia ziemi, tsunami i wybuchu w elektrowni jądrowej w północnej Japonii, która miała miejsce 8 lat temu.
W zamieszkałej przez 127 milionów mieszkańców Japonii jest zaledwie 500 tysięcy katolików i 780 parafii. Japonia jest krajem, w którym wysoki poziom rozwoju cylilizacyjnego przeplata się z wiekową tradycją kulturową i religijną. Większość jej mieszkańców wyznaje narodową religię shinto i buddyzm. Początki chrystianizacji Japonii sięgają XVI wieku. Misjonarze przebywali na wyspach do roku 1587, kiedy to chrześcijaństwo zostało oficjalnie zakazane i rozpoczęły się krwawe prześladowania. Powodem ich rozpoczęcia była obawa, że chrześcijaństwo zniszczy rodzimą kulturę. Ponowne otwarcie granic nastąpiło dopiero w 1868 r.
W Nagasaki przed Mszą Świętą, Papież Franciszek wygłosi apel pokoju i odwiedzi miejsce egzekucji męczenników, w tym polskiego jezuity o. Wojciecha Męcińskiego, misjonarza, który zginął w wyniku tortur w Nagasaki w czasie prześladowań chrześcijaństwa w 1643 roku. 26 listopada Papież odwiedzi katolicki Uniwersytet Sophia w Tokio i spotka się duchownymi z Towarzystwa Jezusowego. Tego samego dnia powróci do Rzymu.
Arcybiskup Tokio Tarcisio Isao Kikuchi nagrał wypowiedź przed wizytą Ojca Świętego, której mottem będzie szacunek do życia.
Choć wizyta będzie krótka, obecność Papieża będzie dla nas, katolików wspaniałą okazją do ożywienia naszej wiary, nadziei i miłości w Jezusie Chrystusie. Jako część Kościoła powszechnego możemy być ponownie posłani, aby nieść Dobrą Nowinę wszystkim ludziom w Japonii. „Ewangelia życia” jest bardzo ważna dla naszego społeczeństwa, które nie szanuje życia, które wartość człowieka mierzy według jego wkładu w funkcjonowanie społeczeństwa, które marginalizuje ludzi niepełnosprawnych i zdarza się, że nie szanuje praw osób niepełnosprawnych do życia.
Jan Paweł II odwiedził Japonię podczas swojej 9. podróży apostolskiej w 1981 roku. Papież zaapelował wówczas o pokój i rozbrojenie podczas wystąpienia w Hiroszimie:
Ci, którym leży na sercu dobro ludzkiego życia, winni wywierać wpływ na rządy i na osoby, które podejmują decyzje gospodarczej i społecznej natury, aby ich działalność była zgodna z wymogami pokoju. Jan Paweł II podkreślił, że czas, by świat nauki zrozumiał, iż przyszłość planety zależy od wyborów moralnych. Celem jego pielgrzymki było oddanie czci męczennikom za wiarę oraz wizytacja lokalnej wspólnoty kościelnej.
Papież Polak spotkał się również z rodakami mieszkającymi w Japonii i odwiedził dom św. o. Maksymiliana Kolbe, który przybył do Japonii w 1930 r. W Nagasaki o. Kolbe rozprowadzał japoński "Rycerz Niepokalanej" („Seibo no Kishi”), a rok później powstał Japoński Niepokalanów mający nazwę „Mugenzai no Sono” (Ogród Niepokalanej). Miejsce wybrane na klasztor było trudno dostępne, jednak w roku 1945 jego położenie okazało się być opatrznościowe. Kiedy Amerykanie zrzucili na Nagasaki bombę atomową, która zabiła około 70 tysięcy ludzi, klasztor franciszkański ocalał. Misja franciszkanów trwa tam aż do dziś.