29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jarosław: nowe korony dla cudownej figury

Ocena: 0
2546
W Jarosławiu zakończyła się uroczystość rekoronacyjna, podczas której cudowna figura Matki Bożej Bolesnej z bazyliki ojców dominikanów otrzymała nowe korony, pobłogosławione 4 września przez papieża Franciszka.
20130915 15:25
pab / Jarosław (KAI)
fot. PAP/Darek Delmanowicz
 
Mszy świętej na Rynku przewodniczył abp Tadeusz Gocłowski z Gdańska. Po Eucharystii procesja z figurą przeszła ulicami miasta do sanktuarium.

– Chrześcijaństwo nie może być teatrem, chrześcijaństwo musi być codzienną służbą opartą na prawdzie i miłości. Chrześcijanie są otwarci na innych ludzi, ale zawsze w prawdzie i miłości – mówił abp Tadeusz Gocłowski.

Zaznaczył, że Matka Boża upomniała się o złote korony, ale nie tylko te z drogocennego kruszcu, ale przede wszystkim o „korony z wiary, z miłości, ze sprawiedliwości, o korony pięknej polskiej rodziny”.
Mówiąc dalej o wierze, podkreślił, że bez niej nie da się odpowiedzieć na żadne pytanie egzystencjalne. – Możemy udawać, uśmiechać się albo atakować Kościół, że się upiera w swoich poglądach. Sami musimy bronić godności człowieka – powiedział były metropolita gdański. Dodał, że w pierwszej kolejności należy to robić w rodzinie, która jest „naturą”.

Hierarcha podkreślił, że należy modlić się o Polskę sprawiedliwości i społecznej miłości oraz odpowiedzialną w wymiarze społecznym. Stwierdził, że Pan Bóg jak biblijnego Adama, tak pyta i dzisiejszego człowieka: „Gdzie jesteś Adamie?”. – Jakie jest twoje życie, jaka jest twoja troska o rodzinę, jaka jest twoja godność osobista? A Ewę, tę współczesną, również pyta: jaka jest wartość, którą się kierujesz w trosce o rodzinę, miłość, o trwałość małżeństwa? – mówił abp Gocłowski.

Po kazaniu nastąpił obrzęd nałożenia nowych koron na głowy Jezusa i Maryi, trzymającej na rękach martwe ciało Chrystusa. Korony pobłogosławił 4 września papież Franciszek. Na zakończenie Mszy świętej ofiarowano całe miasto Jarosław opiece Matki Bożej. Po liturgii wyruszyła procesja do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.

Wraz z abp. Tadeuszem Gocłowskim Mszę świętą koncelebrowali: biskup senior diecezji włocławskiej Bronisław Dembowski, o. Krzysztof Popławski, przełożony polskiej prowincji dominikanów oraz wielu kapłanów z Jarosławia i okolic. Na uroczystości obecni byli również parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.

Niedzielna uroczystość zakończyła trzydniowe obchody jubileuszowe 300-lecia konsekracji bazyliki Matki Bożej Bolesnej. Rozpoczął je w piątek nabożeństwem fatimskim i Mszą świętą biskup pomocniczy z Przemyśla Adam Szal.

Nowe korony są efektem niecodziennego zdarzenia, do którego doszło 28 grudnia ubiegłego roku. Podczas porannej Mszy świętej w bazylice oo. dominikanów, obraz zasłaniający figurę Matki Bożej trzymającej na kolanach ciało Jezusa, podnosił się do góry i w tym momencie obie korony równocześnie spadły do wewnętrznej niszy ołtarzowej. Wówczas od wiernych wyszła inicjatywa wykonania nowych koron.

Nawiązują one kształtem do epoki gotyku, gdyż z tego okresu pochodzi figura Matki Bożej ze zdjętym z krzyża ciałem Chrystusa. Zaprojektował je i wykonał Olgierd Stopiński mistrz złotnictwa z Warszawy.

Historia jarosławskiej Piety i miejsca, w którym się ona znajduje, sięga XIV wieku. Przy jednej z dróg, biegnącej w kierunku Krakowa, 20 sierpnia 1381 r. grupa pasterzy znalazła figurę Matki Boskiej trzymającej na rękach ciało zmarłego Chrystusa. Pietę pasterze przenieśli do kościoła parafialnego w Jarosławiu. Jednak, jak podaje tradycja, w nocy, ku zdumieniu wszystkich, figura powróciła na miejsce, skąd ją zabrano.

Miejsce to nazwano „wzgórzem pobożności” i zbudowano tam drewnianą kapliczkę, w której umieszczono Pietę. Od razu rozpoczął się żywy kult, a pielgrzymi zaczęli doświadczać wielu cudów. Wśród pierwszych pątników w 1387 roku była królowa Jadwiga. Niestety, w 1410 i 1420 r. kaplica została splądrowana i zniszczona przez grasujące hordy tatarskie. Mimo pożaru kaplicy, figura ocalała, zyskując w ten sposób jeszcze większą sławę.

W XVII wieku jezuici wznieśli w tym miejscu barokowy kościół Matki Bożej Bolesnej wraz z zespołem klasztornym. Świątynię konsekrował 13 września 1713 r. przemyski biskup pomocniczy Paweł Dubrawski. Po kasacie jezuitów, od 1777 r. miejscem tym opiekują się dominikanie. W 1966 r. kościół otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.

Znajdująca się w świątyni figura Piety w 1636 r. została przez ówczesnego biskupa przemyskiego uznana za cudowną, a w 1755 r. ukoronowano ją po raz pierwszy koronami papieskimi.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter