28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra: Biskupi wzywają Polaków do wzajemnego szacunku i dialogu

Ocena: 0
357

Zakończyło się spotkanie Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze. Podczas obrad mówiono m. in. o sytuacji społeczno-politycznej w Polsce, duszpasterstwie małżeństw i rodzin, przygotowaniach do 100. rocznicy odzyskania niepodległości, a także inicjatywie „Różaniec do granic”. Pasterze Kościoła w Polsce po raz kolejny zaapelowali o niedzielę wolną od pracy.

fot. PAP/Waldemar Deska

Obradom przewodniczył abp Stanisław Gądecki, a słowo do biskupów na początku obrad skierował abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce. 

W 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej, Królowej Polski biskupi przypomnieli – stwierdza komunikat z obrad - że „Rzeczpospolita jest wspólnym dobrem, za które są odpowiedzialni wszyscy jej obywatele”, a suwerenne, demokratyczne państwo prawa jest wielką wartością, którego budowanie „domaga się nieustannego usprawniania i reformowania”. Wskazują, że powinno się to dokonywać w duchu „wzajemnego szacunku i dialogu wszystkich obywateli; w atmosferze życzliwości i odpowiedzialności; bez uprzedzeń i krzywdzących posądzeń oraz na fundamencie prawdy i powszechnie uznawanych i niewzruszonych zasad etycznych”. 

Po raz kolejny biskupi wyrazili poparcie dla projektu ustawy w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę, który został przedstawiony przez NSZZ Solidarność. 

– Wolna niedziela jest podstawowym prawem, jakie przysługuje wszystkim ludziom, każdemu pracownikowi – przypomniał abp Stanisław Gądecki, Podkreślił, że „w obronie wolnej niedzieli istnieje potrzeba mobilizacji wszystkich sił społecznych, zarówno związków zawodowych jak i stowarzyszeń katolickich”. A nawiązując do złożonego w Sejmie przez „Solidarność” projektu ustawy, zauważył w wypowiedzi dla KAI, że niestety „nie widać na razie woli politycznej rozwiązania tego problemu”. 

Abp Wiktor Skworc stwierdził, że Episkopat „ma nadzieję, że ta sytuacja się zmieni i że Polska będzie szanować standardy europejskie. Bo przecież w większości krajów europejskich o ugruntowanej demokracji, wolna niedziela jest prawnie zagwarantowana”. 

Biskupi wyrazili także nadzieję „na skuteczne doprowadzenie do pozytywnego końca” kolejnej inicjatywy obywatelskiej mającej na celu prawną ochronę życia dzieci poczętych, która została złożona na ręce Marszałka Sejmu 17 sierpnia br. Polega ona na wysunięciu projektu ustawy eliminującej z obecnego prawa „przesłanki eugenicznej”, pozwalającej na zabijanie przed urodzeniem dzieci, u których podejrzewana jest choroba bądź niepełnosprawność. Podpisy pod tym projektem będą zbierane przez wolontariuszy w całym kraju, poczynając od początku września.

Abp Gądecki poinformował również, że biskupi zapoznali się ze zgłoszonym przez zespół kierowany przez bp. Jana Wątrobę, przewodniczącego Rady KEP ds. Rodziny projektem „Wytycznych dotyczących duszpasterstwa małżeństw i rodzin po adhortacji Amotis laetitia”. Dodał, że ostateczny ich projekt – uwzględniający uwagi i postulaty biskupów - powinien zostać zgłoszony do 15 września. Zapewnił, że w Wytycznych - „zostanie m. in. potwierdzone tradycyjne nauczanie Kościoła o nierozerwalności małżeństwa, gdyż nie może być ono ani zanegowane, ani przekreślone”. 

Bp Ryszard Kasyna, przewodniczący Rady Prawnej KEP, poinformował biskupów, że nowelizacja „Wytycznych Konferencji Episkopatu Polski ws. postępowania wobec duchownych oskarżonych o wykorzystywanie seksualne małoletnich”, została zaakceptowana przez Stolicę Apostolską. A dotyczy ona konieczności zgłaszania tych przestępstw organom ścigania.

Do tej pory instytucje niepaństwowe i osoby prywatne obowiązywał jedynie tzw. "obowiązek społeczny" zgłaszania do organów ścigania przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci i osób małoletnich. Natomiast 13 lipca weszła w Polsce w życie nowelizacja kodeksu karnego, wprowadzająca prawny obowiązek zgłaszania organom ścigania przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich.

Biskupi zapoznali się z kolejnym etapem przygotowań do realizacji inicjatywy „Różaniec do granic”, którą zaplanowano na 7 października tego roku. Jest to inicjatywa wiernych świeckich z Fundacji Solo Dios Basta, która polegać będzie na odmówieniu różańca przez miliony Polaków – w intencji Polski i świata - nad wszystkimi granicami Polski. 

Spotkanie Rady Biskupów Diecezjalnych odbyło się w przeddzień uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, która w tym roku będzie głównym dniem obchodów 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej.

Jutro pasterze Kościoła w Polsce wezmą udział w uroczystej Sumie o godz. 11.00, której przewodniczyć będzie abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter