1 czerwca
czwartek
Justyna, Anieli, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra centrum logistycznym dla klasztorów paulińskich w Ukrainie

Ocena: 0
410

Pomoc Ukrainie nie ustaje. Jasna Góra w tych dniach stała się małym centrum logistycznym dla klasztorów i parafii paulińskich na Wschodzie. Dotarły tu transporty z pomocą humanitarną zorganizowaną przez zakonników w Niemczech i we Włoszech. Przyjechały dwie wielkie ciężarówki i przyczepa. W nich przede wszystkim żywność, ale i koce, śpiwory, lekarstwa, opatrunki.

Fot. facebook.com

Wszystko jest teraz sortowane i grupowane, tak by mogło jak najbezpieczniej dotrzeć przede wszystkim do paulińskiego klasztoru w Kamieńcu Podolskim, gdzie sytuacja jest bardzo trudna. W prace zaangażowali się też jasnogórscy mnisi.

O. Filip Iwanowski przywiózł transport z Erding w Niemczech. Tam dary przygotowali wierni i członkowie różnych klubów sportowych. Dołączyła sąsiadująca parafia z ks. Jackiem Jamiołkowskim i grupa „Pomocy Maltańskiej”.

Zebraliśmy bardzo dużo darów, skoncentrowaliśmy się na rzeczach, które nieustannie są potrzebne, a więc jedzenie - produkty długoterminowe, koce, śpiwory, maty do spania, środki higieniczne, ale także sporo ofiar pieniężnych, by móc kupić leki, żywność itd. - powiedział o. Filip. Podkreślił, że „choć są to małe wiejskie parafie, to ludzie zorganizowali się wspaniale.

Paulin dodał, że solidarność serc jest ogromna: „nie można patrzeć na Niemców tylko przez pryzmat polityki, rządu, tam są ludzie, którzy widzą potrzeby bliźnich i chętnie włączają się w pomoc”.

O tym także mówi ks. Jacek Jamiołkowski. "Jesteśmy dumni z tego, że nasze społeczeństwo tak zareagowało i zobaczyło wielki problem. Jesteśmy dumni z naszych parafian, że tak ochotnie niosą pomoc" - powiedział kapłan.

O. Filip zauważył, że w pomoc zaangażowali się także ludzie niewierzący. Ma nadzieję, że może będzie to dla nich szansa na zobaczenie Jezusa.

Księża podkreślają, że obok konkretnych darów, które są „po niemiecku”, a więc perfekcyjnie przygotowane (opisane, ułożone) we wspólnotach parafialnych trwa też wielka modlitwa o pokój.

Paulin zauważa, że po każdej Mszy św. odmawiają dziesiątek różańca, co dla Niemców jest rzadkością, bo odnoszą tę modlitwę raczej do zmarłych i nie bardzo ją lubią.

"To, że ta pomoc przechodzi przez Jasną Górę, ma duże znaczenie. Częstochowa niesie ze sobą konkretną treść" - podkreśla ks. Jamiołkowski.

Obok parafian i członków klubów sportowych działających w niemieckim Erding w pomoc włączyli się też przedstawiciele „Pomocy Maltańskiej”, którzy dołożyli swoje dary i zorganizowali transport.

Z Włoch przyjechał o. Natanael, rektor sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Salvagio k. Turynu. Tam w pomoc zaangażowali się też nie tylko parafianie, ale przede wszystkim grupy Alpine, czyli służby publicznej odpowiedzialnej za ratownictwo górskie i ochronę ludności.

"Najwięcej mamy żywności, jedzenia dla małych dzieci, są też pieluchy, lekarstwa, opatrunki, wózki inwalidzkie" - wylicza paulin. Dodaje, że przywozi dary

od Matki do Matki, z sanktuarium do sanktuarium, a Ona zatroszczy się, by te rzeczy trafiły do tych miejsc, gdzie najbardziej potrzebna jest pomoc.

Alpińczycy podkreślają, że „pomaganie, bycie z ludźmi, służba im, to cechy Maryi, za którą chcą podążać”. - Poczuliśmy w sercu, że musimy pomóc. Pomoc duchowa i materialna obie są bardzo potrzebne, dlatego modlimy się i wspieramy - podkreślił jeden z wolontariuszy.

Przy przeładunku ciężarówek i koordynacji prac pomagają także jasnogórscy paulini łącznie z przeorem klasztoru, administratorem i kustoszem Jasnej Góry.

Paulini proszą o modlitwę, by dary mogły bezpiecznie dotrzeć na Ukrainę, szczególnie do Kamieńca Podolskiego, gdzie schronienie znajduje kilkadziesiąt osób uciekających przed bombami z innych ukraińskich miejsc. Tam sytuacja jest dramatyczna. Brakuje przede wszystkim jedzenia.

Już kilkanaście dni temu z Jasnej Góry „transportem grzecznościowym” wysłana została tam żywność.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 czerwca

Czwartek, VIII Tydzień Wielkanocny - święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Przychodzę, Boże, pełnić Twoją wolę
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 26, 36-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter