29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra: rekolekcyjna spowiedź biskupów

Ocena: 0
1145

W trzecim dniu swoich rekolekcji polscy biskupi zgromadzeni na Jasnej Górze przeżywać będą sakrament pokuty i pojednania. To jeden z najważniejszych momentów dni skupienia.

20161124 16:28
it / Jasna Góra (KAI), sg
fot. Krzysztof Świertok / episkopat.pl

– Spowiedź to źródło łaski i szansa na rozpoczęcie wszystkiego od nowa i z nowym entuzjazmem – podkreślają biskupi.

– Celem każdych dni skupienia, także tych pasterskich i istotną ich częścią jest pojednanie z Bogiem i ludźmi – przypomina kard. Kazimierz Nycz. Podkreśla, że „ten dzisiejszy dzień jest bardzo ważny, bo spowiedź zawsze jest szczególnym spotkaniem z Miłosiernym Chrystusem”. Metropolita warszawski zwraca również uwagę na miejsce, w którym spowiedź się odbywa. – Jasna Góra to wyjątkowe miejsce, bo tu od zawsze przychodzą pielgrzymi, by nie tylko dziękować i prosić, ale przede wszystkim, by się nawracać, by zmieniać swoje życie, aby się wyspowiadać – podkreśla kard. Nycz.

Mówiąc dalej o sakramencie pokuty metropolita warszawski przypomina ostatnią decyzję papieża Franciszka. Zdaniem kard. Nycza decyzja Ojca Świętego o przedłużeniu władzy odpuszczania grzechu aborcji przez wszystkich kapłanów wynika z wielowiekowej tradycji i nauczania Kościoła, a nie nacisku współczesnego świata. Prawo rozgrzeszania z niektórych grzechów, np. aborcji, było kiedyś zastrzeżone dla wyznaczonych kapłanów i miejsc. Papież zmienił tę zasadę w liście na zakończenie Roku Miłosierdzia – mówi metropolita warszawski i dodaje, że teraz wszystko zależy od pragnących pojednania z Bogiem, ludzi. – Jest to wezwanie nie do tego, by się nie liczyć z tak wielkim grzechem jakim jest aborcja, tylko do tego, by się nawracać także wtedy, gdy ktoś kiedyś ten grzech popełnił, żeby to nawrócenie, tę spowiedź poprzedzać prawdziwym żalem i skruchą, i próbą naprawienia tego, co przez ten grzech stało się złego – powiedział kard. Kazimierz Nycz.

Także bp Jan Wątroba z Rzeszowa podkreśla, że dzień spowiedzi podczas rekolekcji jest jednym z najważniejszych. – Wszystkie nauki, nabożeństwa, modlitwy, zarówno wspólnotowe, jak i indywidualne, prowadzą do tego, by w sakramencie pojednania i pokuty spotkać się z miłosiernym Ojcem, by na nowo wejść w siebie przez rachunek sumienia i przez nawrócenie, na ile nas tylko stać, pojednać się z Panem i w ten sposób rozpocząć na nowo i z nowym entuzjazmem realizację powołania i tych wszystkich obowiązków, które na nas Chrystus nałożył – powiedział ordynariusz rzeszowski.

– Spowiedź to wspaniałe spotkanie z przebaczającym Bogiem – przypomina z kolei abp Wiktor Skworc z Katowic. – Pragniemy wyciszenia, refleksji, skorzystania z sakramentu pokuty i przede wszystkim spokojnego przygotowania do spotkania z przebaczającym Chrystusem. To wspaniały czas u Matki Bożej – twierdzi metropolita katowicki.

– Rekolekcje i sakrament pojednania dają sposobność do nabrania sił, by wyjść na peryferie i tam towarzyszyć ludziom jako pasterz. Tę postawę, do której zaprasza Papież Franciszek, zdobywa się na klęczkach – podkreśla bp Edward Dajczak z diec. koszalińsko–kołobrzeskiej. Dodaje, że „dziś wielu brakuje wiary, szerzy się pogaństwo, ktoś mówi jestem katolikiem a potem dodaje swoje ale… i na tym się kończy. Te nasze rekolekcje są poderwaniem człowieka i przypomnieniem, że pasterz idzie pierwszy, że musi mieć odwagę przekraczania granic, wchodzenia w ten peryferyjny świat”. – Trzeba znaleźć odpowiedź co mówi Duch do Kościoła dzisiaj, ale żeby to wiedzieć, to trzeba to wyklęczeć, wsłuchać się w Pana Boga – podkreśla bp Dajczak.

Współpracujący na co dzień z biskupami rzecznik prasowy Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel–Andrianik zauważył, że jest coś wzruszającego i pouczającego w sposobie przeżywania przez nich wspólnej modlitwy i sakramentów. – To jest bardzo wzruszające kiedy widać następców apostołów, tak jak w Wieczerniku zgromadzonych wokół Matki, kiedy modlą się przed Najświętszym Sakramentem, kiedy przystępują do spowiedzi, kiedy widać ich zaangażowanie – powiedział rzecznik. Dodał, że to jest także dla nas przykład, byśmy i my podjęli tę wewnętrzną pracę nad sobą.

Spowiedź biskupów rozpocznie się od godz. 15.00 i odbywać się będzie w kaplicy Domu Pielgrzyma, Kaplicy Pokutnej i w bazylice. Do sprawowania sakramentu wyznaczeni są ojcowie paulini, którzy już od wielu lat pełnią tę posługę, a także zaproszeni kapłani arch. częstochowskiej.

Tematem przewodnim dorocznych rekolekcji biskupów są słowa: „Idźcie i głoście”. Nauki rekolekcyjne głosi o. Ryszard Szmydki OMI, sekretarz generalny Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary w Kongregacji Ewangelizacji Narodów w Rzymie.

Rekolekcje zakończy jutro Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00 pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w intencji zmarłych biskupów.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter