25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra: Sobotnie Wykłady Maryjne

Ocena: 0
143

„O Matce Bożej w księgach liturgicznych, a także o znaczeniu uroczystości i świąt maryjnych” będzie mowa podczas kolejnego „Sobotniego Wykładu Maryjnego”. Prelekcję wygłosi o. Wojciech Dec, paulin, mariolog, proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Łodzi. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.00 w Kaplicy Różańcowej. To przedostatni wykład przed wakacyjną przerwą.

Materiał prasowy

– Tak trzeba rozumieć i celebrować uroczystości maryjne jak uczy nas Kościół. Nie zapominając, że maryjność bardzo mocno wpisana jest w tożsamość naszej Ojczyzny. Przykładem niech będzie niedawno obchodzona uroczystość Królowej Polski, 3 maja. Kościół pozwala nam patrzeć na Matkę Bożą w Jej misji i miejscu, które zajmuje przy Chrystusie i wobec wspólnoty Kościoła, co stanowi komplementarną całość – powiedział o. Wojciech Dec.

Mariolog zauważył, że adhortacja apostolska „Marialis Cultus” papieża Pawła VI pozwala inaczej spojrzeć na Maryję, na to jak właściwie oddawać Jej cześć. Ten dokument omawia kult Matki Bożej i bardzo mocno łączy Ją z liturgią.

– Maryja nie jest kimś poza naszym zasięgiem, ale jest kimś kogo mamy naśladować. Z jednej strony jest Matką Syna Bożego i to jest w Niej wyjątkowe, ale z drugiej strony jest kimś kto staje w obliczu wyzwań i jest obecny w tajemnicy Chrystusa i Kościoła. Jest pierwszą wierzącą, będącą na drodze wiary – podkreślał.

To przedostatnie spotkanie w ramach „Sobotnich Wykładów Maryjnych”. Każde poświęcone jest adhortacji apostolskiej „Marialis Cultus” papieża Pawła VI. Dokument wyjaśnia sposób, w jaki Kościół czci i upamiętnia Maryję, Matkę Jezusa. Celem jego wydania była „aktualizacja” nabożeństwa do Maryi w duszpasterskim procesie katechetycznym, zwłaszcza liturgicznym, zgodnie z reformami Soboru Watykańskiego II. W tym roku minęło 50 lat od jej wydania.

Ten dokument jest bardzo ważny, bo podaje normy w jakich współcześnie w Kościele mamy oddawać cześć Matce Bożej  – tłumaczy o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. - Bardzo ważne w tym kulcie Maryi jest, żeby nie przysłaniał on Boga. Dla nas, ludzi wierzących podstawową formą kultu w Kościele jest liturgia i to jest najważniejsza forma za pomocą, której oddajemy cześć Bogu, świętym a także Matce Bożej – powiedział organizator wykładów.

Ostatni przed wakacyjną przerwą „Sobotni wykład Maryjny” odbędzie się w sobotę, 8 czerwca, na Jasnej Górze. Prelekcję wygłosi o. prof. dr hab. Andrzej Napiórkowski.

Organizatorem jest Jasnogórski Instytut Maryjny przy współpracy z Instytutem Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie. Wykłady są transmitowane na jasnogórskim kanale YouTube i w Radiu Jasna Góra. Wstęp na nie jest wolny. Po każdym z nich jest też sposobność do dyskusji z prelegentem i zadawania pytań.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

Wtorek, XII Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 7, 6. 12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter