19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra: w dniu kanonizacji most z Watykanem

Ocena: 0
2156
Jasna Góra w dniu kanonizacji dwóch papieży Jana XXIII i Jana Pawła II połączona będzie specjalnym mostem modlitewnym z Watykanem. 2014-04-24 13:28
it / Jasna Góra
fot. PAP/Radek Pietruszka


Pielgrzymi zgromadzeni przed szczytem będą uczestnikami tego wielkiego wydarzenia nie tylko dzięki telebimom, ale także poprzez udział we Mszy św. sprawowanej w tym samym czasie co Eucharystia w Rzymie. Modlitwie przewodniczyć ma częstochowski biskup pomocniczy Antoni Długosz.

Zapraszając do udziału w niedzielnych uroczystościach przeor Jasnej Góry o. Łukasz Buzun przypomina, że obaj papieże to wielcy czciciele Matki Bożej Częstochowskiej, którzy byli także jasnogórskimi pielgrzymami. – Wytworzymy most modlitewny z Watykanem, wszystkich, którzy tylko mogą serdecznie zapraszam. To bardzo ważne wydarzenie, które powinniśmy głęboko przeżyć – podkreślił o. Przeor.

Niedzielne uroczystości kanonizacyjne rozpoczną się o godz. 10.00 na placu przed szczytem. Po kazaniu papieża Franciszka w Rzymie, przy ołtarzu polowym sprawowana będzie Msza św.

O. Łukasz Buzun przypomina, że to od Jasnej Góry rozpoczną się w Polsce uroczystości dziękczynne za dar świętych papieży, zwłaszcza za dar Jana Pawła II, niestrudzonego jasnogórskiego pielgrzyma. 3 maja w uroczystość Królowej Polski, z udziałem Episkopatu Polski o godz. 11.00 sprawowana będzie Suma odpustowa. Poprzedzi ją dziękczynna modlitwa różańcowa.

W związku z kanonizacją na Jasnej Górze przygotowane zostały dwie wystawy: „W hołdzie Świętemu Rodakowi. Jasna Góra - Pielgrzymi - Paulini - pamiętają” oraz „Rzemiosło w hołdzie św. Janowi Pawłowi II”. Ekspozycja „W hołdzie Świętemu Rodakowi” znajduje się w zabytkowej Sali Rycerskiej. Prezentowane są na niej przede wszystkim dary wotywne papieża z Polski oraz przedmioty osobistego użytku Ojca Świętego. Zobaczyć można m.in. papieską sutannę, która nosi ślady użytkowania, piuskę i pastorał, ornaty, stuły, kielichy, mszały i monstrancję. Z kolei wystawa rzemiosła polskiego znajduje się w Arsenale i przedstawia wyroby rzemiosła artystycznego o charakterze sakralnym, ze szczególnym uwzględnieniem postaci świętego Jana Pawła II.

– Postać Jana Pawła II uwieczniona poprzez te fragmenty różnych cennych dokumentów i darów, nie przemija, ona jest dla nas pewną siłą duchową, którą Papież dzisiaj już z Domu Ojca nam przekazuje – mówił podczas otwarcia abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski życzył, aby ich oglądanie „dało nową obecność i spotkanie się z Janem Pawłem II, żeby można było z Nim jeszcze raz porozmawiać, niejako dotknąć Go, ażeby wyjść stąd umocnionym”.

Już od kilku dni Jasna Góra jest szczególnym przystankiem dla wielu grup z kraju i zagranicy udających się do Watykanu na uroczystości kanonizacyjne. Jak podkreślają pielgrzymi pragną modlić się w miejscu tak bliskim papieżowi z Polski i tu dokonywać zawierzenia Maryi.

Bł. papież Jan Paweł II to niestrudzony pielgrzym jasnogórski, wielki czciciel jasnogórskiej Bogarodzicy. To ten, który modląc się w Sanktuarium wypowiadał szczególne akty zawierzenia Kościoła, świata i Polski, i który nowe znaczenie nadał modlitwie Apelu Jasnogórskiego. W klasztorze znajduje się wiele wotów ofiarowanych Maryi, wśród nich ten najcenniejszy dar – przestrzelony pas papieskiej sutanny.

Ale nie tylko Jan Paweł II był szczególnym czcicielem jasnogórskiej Matki i Królowej. Także Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Niej szczególną Orędowniczkę. Na Jasną Górę pielgrzymował w 1929 r. a potem kiedy został papieżem, już na progu swego pontyfikatu zwrócił się z prośbą o modlitwę w jego intencji. Podczas homagium kardynałów, kiedy podszedł Prymas Polski, kard. Wyszyński, Jan XXIII powiedział: Częstochowa, Częstochowa! Spraw, aby wiele modlono się za mnie przed waszą Matką Bożą. Prymas spontanicznie odpowiedział: „Uczynię to, aby każdego dnia była Msza św. w intencji Waszej Świątobliwości przed Obrazem Matki Bożej”. I tak od 6 listopada 1958 r. przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej codziennie wieczorem celebrowana jest Msza św. w intencji następcy św. Piotra. Jasna Góra wprowadzona została w stałą więź modlitewną ze Stolicą Apostolską.

Matce Bożej Jasnogórskiej Jan XXIII zawierzył prace Soboru Watykańskiego II. Do Sanktuarium przekazał też wiele darów, wśród których znajduje się olbrzymia monstrancja gotycka ozdobiona elementami kości słoniowej z dedykacją: „W dowód szczególnej miłości względem Polski zawsze wiernej”.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter