29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jesteśmy córkami Króla

Ocena: 3.26667
3259

Punktem odniesienia dla Dzielnych Niewiast jest list apostolski św. Jana Pawła II Mulieris dignitatem o godności i powołaniu kobiety. – Główna idea jest taka, by odkryć rolę kobiety wierzącej we współczesnym świecie. Nasza postawa i zaangażowanie mają wypływać z osobistego spotkania z Bogiem – mówi Małgorzata Nowak. – Jako kobiety czerpiemy od Boga piękno, życzliwość, otwartość i wnosimy je do naszych domów, miejsc pracy. Myślę, że to jest specyfika „geniuszu kobiety”, o którym pisał św. Jan Paweł II.
Nazwa została zaczerpnięta z Księgi Przysłów, z poematu o dzielnej niewieście. Jest tam mowa o kobiecie zaradnej, pracowitej, która dobrze wypełnia obowiązki domowe, jest mądra i godna zaufania. – Kobieta opisana w tym fragmencie wydaje mi się taka... codzienna. Wiele żon i matek jest do niej podobnych. Ale jest tam jedno ważne zdanie: ta niewiasta boi się Boga. Dla mnie to oznacza, że ona przychodzi ze wszystkimi sprawami do Boga i Jego pyta o zdanie. Dzięki temu jej działania przynoszą dobre owoce – tłumaczy Agnieszka Kałuża. – Tak samo Maryja była zasłuchana w Słowo Boga i całkowicie Mu oddana. My nie zawsze tak potrafimy, ale możemy patrzeć na postawę Maryi i naśladować Ją.

Patronką dzieła jest Matka Boża Nieustającej Pomocy, która wielu paniom jest bliska. – Kaplica pod Jej wezwaniem w kościele św. Benona jest dla mnie niezwykła. Modliłam się w niej nowenną w trudnych momentach życiowych. Smutek i żal mijały jak cudownie uzdrowione – zwierza się Agnieszka Kałuża.

– My z kolei mamy z mężem trzech synów, których wychowanie było dla nas wyzwaniem, dlatego wsparcia i inspiracji szukałam w modlitwie za wstawiennictwem Matki Bożej – dodaje Urszula Folczak.

 

Przyjąć Słowo Boga

W dniach 8-9 grudnia Dzielne Niewiasty przeżywały rekolekcje adwentowe „Tożsamość i misja kobiety odkrywana z Maryją”, prowadzone przez Irenę Neumüler. Temat pobudzał do refleksji, czego kobiety mogą uczyć się od Matki Bożej i jak rozwijać w sobie Jej cnoty.

Szczególną inspiracją dla kobiet jest zwiastowanie, czyli osobiste spotkanie Maryi z Bogiem. – Każda z nas może odnieść tę scenę do siebie i otworzyć się na to, co Bóg do niej mówi, poprzez Słowo Boże, poprzez modlitwę. Może to przyjąć, tak jak Maryja – i być gotową do służby, ofiarności, dzielenia się z innymi w dojrzały sposób – rozważa Małgorzata Nowak.

– Maryja w łonie niesie Jezusa drugiemu człowiekowi, udaje się do Elżbiety i pomaga jej w obowiązkach. My także możemy pomagać innym, wykorzystując swoje talenty otrzymane od Boga – stwierdza Agnieszka Kałuża.

Zdaniem o. Drobota, biblijną dzielną niewiastę można utożsamiać z Maryją, ale nie tylko. – Jest też wiele dzielnych kobiet ze Starego Testamentu – Estera, Rut, Rachab, i z Nowego Testamentu – Samarytanka, Maria Magdalena czy kobieta pochylona, która doświadczyła uzdrowienia. Dajemy też przykłady konkretnych kobiet współczesnych – zaznacza redemptorysta. – Dzielna niewiasta jest zakorzeniona w Bogu, ma świadomość swojej tożsamości i godności. Dzielność kobiety polega na tym, że odkrywa, kim jest w swoim środowisku i w powołaniu, które daje jej Bóg.

W każdej epoce i w każdym kraju znajdujemy wiele kobiet „dzielnych” (por. Prz 31,10), które – mimo prześladowań, trudności i dyskryminacji – uczestniczyły w posłannictwie Kościoła. Wystarczy wspomnieć tutaj bardziej znane: Monikę, matkę Augustyna, Makrynę, Olgę z Kijowa, Matyldę Toskańską, Jadwigę Śląską i Jadwigę Wawelską, Elżbietę z Turyngii, Brygidę Szwedzką, Joannę d’Arc, Różę z Limy, Elżbietę Seton i Marię Ward. (...) Także w czasie dotkliwych dyskryminacji społecznych święte kobiety działały „w sposób wolny”, umocnione własnym zjednoczeniem z Chrystusem. Takie zjednoczenie i wolność zakorzeniona w Bogu tłumaczą na przykład wielkie dzieło św. Katarzyny ze Sieny w życiu Kościoła i św. Teresy od Jezusa w życiu monastycznym.

Również w naszych czasach Kościół nie przestaje ubogacać się świadectwem wielu kobiet, które realizują swoje powołanie do świętości. Święte kobiety są uosobieniem ideału kobiecości, ale są także wzorem dla wszystkich chrześcijan, wzorem „naśladowania Chrystusa”, przykładem, jak Oblubienica winna odpowiadać na miłość Oblubieńca.

Jan Paweł II, Mulieris dignitatem, 27

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW. Z "Idziemy" współpracuje od drugiego roku studiów. Prywatnie żona i matka, miłośniczka gotowania.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter