22 września
wtorek
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jubileusz św. Boboli

Ocena: 0
166

– Wszyscy potrzebujemy misyjnego nawrócenia i współpracy z Bogiem w drodze do świętości – mówił bp Piotr Jarecki w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, patrona Warszawy i Polski.

fot. Radek Molenda/Idziemy

Biskup pomocniczy warszawski 17 kwietnia przewodniczył tam Mszy Świętej z okazji 80. rocznicy kanonizacji polskiego męczennika, dokonanej przez Piusa XI w Rzymie. Uroczystość była wtedy transmitowana przez Polskie Radio i nagłośniona na ulice Warszawy.

Bp Jarecki w homilii, opierając się na postaci i działalności św. Andrzeja Boboli, nakreślił trzy charakteryzujące go tropy – „wskazówki w drodze do przeżywania autentycznie chrześcijańskiego życia”. – Po pierwsze, nie zrażał się przeciwnościami życia, ale przyjmował je ze spokojem serca jako dar. Po drugie, przypomina nam to, co należy do natury Kościoła: jego misyjność. Powinniśmy starać się i prosić o powołania misyjne, głównie dla osób świeckich, abyśmy wszędzie byli świadectwem o Chrystusie. I po trzecie, jego historia uczy nas, jak budować jedność Kościoła – tłumaczył. Przestrzegł, że nader często zaraz po pysze drugą przeszkodą w budowaniu jedności chrześcijan jest polityka. – Jedności nie można zbudować siłą i przemocą. Nie sprawdza się także łączenie spraw religijnych z polityką. To polityka „zabiła” św. Andrzeja – przestrzegł, nawiązując do okrutnej śmierci Boboli z rąk Kozaków 16 maja 1657 r.

Przygotowaniem do rocznicowych obchodów kanonizacji św. Andrzeja były w parafii przy ul. Rakowieckiej trzydniowe rekolekcje poprowadzone przez o. Andrzeja Batorskiego SJ.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., były redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 września

Wtorek, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Błogosławieni ci, którzy słuchają Słowa Bożego i zachowują je wiernie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 21,1-6,10-13; Ps 119,1.27.30.34.35.44; Łk 8,19-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter