28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jubileusz w Licheniu

Ocena: 4.8
1825

Na mapie miejsc koniecznych do odwiedzenia w tym roku nie powinno zabraknąć Lichenia Starego. Wytrawni turyści i wytrwali pątnicy znają wiele powodów, ale jest jeszcze półwiecze koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej.

fot. ks. Julian Głowacki

Potrzeba jedynie trzydziestu minut, by zjechawszy z autostrady A2 w kierunku Konina, zobaczyć monumentalną pięcionawową bazylikę z umiejscowioną centralnie kopułą w kolorze złotym. To największa świątynia w Polsce, wotum narodu polskiego za dwa tysiąclecia chrześcijaństwa. Oczywiście, wcześniej należy zrobić obowiązkowy postój w Grąblinie, miejscu objawień Najświętszej Maryi Panny, gdzie od 2010 roku znajduje się klasztor Sióstr Zakonu Najświętszej Maryi Panny (Anuncjatek) i kościół Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych.

 

Historia objawień

Cudowny obraz Matki Bożej znalazł się na ziemiach licheńskich w 1836 roku. Przyniósł go z pielgrzymki na Jasną Górę kowal Tomasz Kłosowski z pobliskiego Izabelina. Kierował się wcześniejszym objawieniem, jakie miał podczas bitwy pod Lipskiem w 1813 roku, gdzie walczył po stronie wojsk napoleońskich. Ranny, został cudownie ocalony przez Najświętszą Panienkę, do której zwracał się w obliczu rychłej śmierci. Maryja, która mu się ukazała, życzyła sobie, by w jego rodzinnych stronach pojawił się Jej wizerunek – Matki Bożej tulącej do piersi białego orła. W tym obrazie naród miał odnajdywać łaski w trudnych dla siebie czasach.

Po śmierci Tomasza Kłosowskiego 7 sierpnia 1848 roku prawdopodobnie jedynym pamiętającym o wizerunku umieszczonym na drzewie w grąblińskim lesie był pasterz Mikołaj Sikatka. To właśnie tego skromnego starca wybrała Maryja, aby przekazać swoje orędzie, w którym przepowiadała epidemię oraz wzywała do modlitwy i nawrócenia. Ukazywała mu się kilkakrotnie jako Królowa Polski trzymająca Orła Białego. Objawienia trwały od 1 maja do 15 sierpnia. Na historie opowiadane przez pasterza początkowo reagowano sceptycznie i nie przynosiły one nawrócenia miejscowej ludności. Mikołaj został nawet wtrącony na pewien czas do więzienia. Zmarł 21 kwietnia 1857 roku w opinii człowieka prawego, pobożnego, dobrego i życzliwego – ale chorego psychicznie.

Wcześniej jednak, w 1852 roku, wybucha epidemia cholery. Ten moment można uznać za rozpoczęcie lokalnego kultu cudownego obrazu. Pątnicy coraz liczniej udają się do wizerunku Maryi umieszczonego w lesie, by błagać szczególnie o łaskę uzdrowienia, a w ich pamięci wraca przesłanie przekazane przez Mikołaja Sikatkę. Liczne łaski, jakie otrzymują, powodują decyzję o przeniesieniu 29 września 1852 roku obrazu Matki Bożej do kaplicy cmentarnej w Licheniu Starym, pełniącej w tym czasie funkcję kościoła parafialnego. Choć parafię i kościół parafialny św. Doroty dziewicy i męczennicy w Licheniu założył biskup poznański Andrzej Łaskarz już w 1415 roku, na cześć swojej matki Doroty, to jednak obecny kościół murowany został ukończony i konsekrowany 19 września 1854 roku. Wtedy też stał się domem dla cudownego obrazu Matki Bożej Licheńskiej aż do 2006 roku.

 

Bazylika narodowa

Budowa bazyliki trwała jedynie dziesięć lat. Plac pod budowę pobłogosławił 28 maja 1994 roku nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, kamień węgielny, poświęcony przez Jana Pawła II, wmurował 26 maja 1995 roku prymas Polski kard. Józef Glemp. Poświęcenie świątyni dedykowanej Najświętszej Maryi Pannie Licheńskiej odbyło się 12 czerwca 2004 roku w czasie Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, a głównym konsekratorem był nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter