16 września
poniedziałek
Edyty, Korneliusza, Cypriana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kapelan powstańców śląskich

Ocena: 4.9
2108

Z domu rodzinnego wyniósł miłość Boga i ojczyzny. Kiedy trzeba było walczyć o powrót Górnego Śląska do Polski, ks. Karol Woźniak stanął na czele oddziału powstańczego.

fot. Katarzyna Migdoł-Rogóż

Wielki patriota, działacz plebiscytowy, dowódca oddziału powstańczego i wreszcie kapelan powstańczy – to ks. Karol Woźniak. Pamięć o nim żywa jest do dziś w katowickiej dzielnicy Szopienice, gdzie spoczywa w kwaterze powstańczej na tamtejszym cmentarzu. Na jego grobie zawsze palą się znicze, pamiętają o nim nie tylko rodziny powstańców, ale przede wszystkim harcerze z szopienickiej 10 Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej. Aby pokazać heroiczność walki o wolność Górnego Śląska i jego powrót do macierzy, nakręcili o nim dostępny w internecie film „Ubodzy powstańcy, śląscy szeregowcy”.

 

Solidne wychowanie

Urodził się 19 stycznia 1893 r. w Roździeniu (obecnie dzielnica Katowic). Ojciec z górnika przekształcił się w kupca – właściciela sklepu spożywczego. Andrzej i Franciszka Woźniakowie znani byli z ogromnej miłości do ojczyzny i przywiązania do Kościoła. W tym duchu wychowali czterech synów – Fryderyka, Karola, Henryka i Jana Wilhelma, oraz córkę Helenę. Tylko jeden z braci, Fryderyk, nie został księdzem, za to wszyscy walczyli w powstaniach śląskich. Fryderyk i Karol nawet jako dowódcy powstańczy, natomiast Karol, Henryk i Jan Wilhelm służyli powstańcom jako kapelani.

Helena w lutym 1923 r. wyszła za maż za Alfonsa Zgrzebnioka, śląskiego działacza samorządowego i politycznego, komendanta powstań śląskich, jednego z założycieli Związku Powstańców Śląskich. – Nie dziwne, że dzieci Woźniaków zapisały się na kartach historii, a ich późniejsza działalność potwierdzała solidne wychowanie religijne i narodowe. Choć źródła, niestety, o tym milczą – opowiada Antoni Steuer, śląski historyk i biograf, pracownik Muzeum Historii Katowic.

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 46 (684), 18 listopada 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 2 grudnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 września

"... nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój. Lecz powiedz słowo, a mój sługa odzyska zdrowie"

Dziś w Kościele: poniedziałek, XXIV tydzień zwykły
+ wspomnienie świętych męczenników Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Tm 2,1-8; Ps 28 (27),2.7.8-9, Łk 7,1-10
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - do końca lata zapraszamy do przeglądu filmów SalveNET prezentowanych podczas minionych wakacji.


- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -