24 września
niedziela
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kapelani w mundurach

Ocena: 0
890

Wspierają duchowo tych, którzy na co dzień bronią kraju lub pilnują bezpieczeństwa publicznego. Na czym polega praca księży w mundurach?

fot. sierż. szt. Gabriela Putyra/Komenda Stołeczna Policji

– Św. Augustyn w jednym ze swoich kazań powiedział: „Dla Was jestem biskupem, a z Wami jestem chrześcijaninem”. My, kapelani, dla żołnierzy jesteśmy księżmi – kapelanami, a z nimi jesteśmy żołnierzami. Tylko taka kolejność jest harmonijna: ksiądz kapelan najpierw jest duchownym, później jest żołnierzem. Nie odwrotnie – mówi ks. ppor. Łukasz Matuszczak.

Chociaż na co dzień pełnią posługę w różnych miejscach, zadania i cele mają podobne. O swojej pracy w dość nietypowych miejscach opowiadają kapelani służb mundurowych.

 


WSPARCIE GRANICY

Obecna sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest wielkim wyzwaniem dla pograniczników, ale także dla ich kapelana. Od czasu pojawienia się nielegalnych migrantów na wschodniej granicy wskutek działań reżimu Łukaszenki ks. ppłk Ryszard Preuss rozpoczął – w kaplicy na Lotnisku Chopina oraz w parafii św. Franciszka z Asyżu przy ul. Hynka w Warszawie – odprawianie co tydzień Mszy świętych w intencji funkcjonariuszy Straży Granicznej RP, Policji i żołnierzy Wojska Polskiego, którzy podejmują zadanie zabezpieczenia naszych granic. – Zachęcam wiernych do wsparcia modlitewnego tych, którzy są sługami bezpieczeństwa i pokoju na naszych granicach, a także modlitwy o opamiętanie się tych, którzy przejawiają postawę pogardy i nienawiści wobec naszych obrońców – mówi kapelan Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 45 (836), 07 listopada 2021 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 10 listopada 2021


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)



Newsletter