12 lipca
piątek
Jana, Brunona, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kapłańskie Oddanie 33

Ocena: 4.4
1404

Z bp. Andrzejem Przybylskim i o. Wojciechem Surówką, współprowadzącymi 33-dniowe rekolekcje dla kapłanów, rozmawia Radosław Molenda

fot. Zbigniew Derda/Radio Fiat | fot. archiwum o. Wojciecha Surówki OP

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczynają się coraz bardziej popularne w Polsce rekolekcje Oddanie 33 – tym razem wyłącznie dla kapłanów. Jaki jest ich cel?

Bp Andrzej Przybylski: W Wielki Czwartek stajemy u źródeł sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Wstępem do tych tajemnic wiary był obrzęd umywania nóg, który dziś naśladujemy, myjąc nogi ubogim, więźniom, starcom. Jezus jednak umył nogi najpierw apostołom. Oni pierwsi przyjmują i udzielają nam Jezusa. I choć biskupów i kapłanów wybrał Bóg „za narzędzia”, to od czystości i skuteczności tych narzędzi zależy bardzo dużo. Z tego przekonania wynika propozycja rekolekcji dla kapłanów, świadomość konieczności powrotu do źródeł kapłaństwa, do prawdy o kapłańskiej tożsamości. Kryzys Kościoła widać najpierw po kryzysie kapłaństwa. Odnowa kapłańskiej duchowości to ważny warunek odnowy duchowej całego Ciała Chrystusa. Stąd m.in. hasło rekolekcji: „Rozpal na nowo charyzmat…” (2 Tm 1, 6).

Ważne jest i to, żeby te rekolekcje zacząć po Wielkanocy, kiedy zmartwychwstały Chrystus prosi swoich uczniów, aby wrócili do Galilei, miejsca początków ich powołania. Tam mają się przygotowywać i uczyć przyjmowania charyzmatów i ognia Ducha Świętego, który te charyzmaty zapala dla posługiwania się nimi w kapłańskiej misji.

 

To odpowiedź na konkretną w obecnych czasach potrzebę formacji kapłańskiej według rekolekcji św. Ludwika M. Grignion de Montfort – przygotowujących do poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi?

O. Wojciech Surówka OP: Jest rosnąca potrzeba rekolekcji kapłańskich, których elementem będzie oddanie się Matce Bożej. I tu sprawdzonym środkiem są uwspółcześnione rekolekcje, jakie proponował św. Ludwik, czyli rekolekcje Oddanie 33. Z doświadczenia widzimy, że kiedy parafia przechodzi takie rekolekcje, rodzi się w niej na nowo pobożność eucharystyczna. Ludzie chcą przychodzić na Mszę św., adorować Najświętszy Sakrament. Czyli nie chodzi tylko o księdza, jego świętość, rozpalenie na nowo jego charyzmatu, ale z doświadczenia diecezji poznańskiej widzimy, że to wpisuje się w odnowę życia parafialnego skupionego wokół Eucharystii.

Bp A.P.: Rekolekcje oparte na doświadczeniu Oddania przeżyło już w Polsce wiele osób świeckich. Ich owocowanie w Kościele musi się teraz spotkać z podobną odnową duchową kapłanów. Chcemy więc zaproponować księżom rekolekcje właśnie w tym duchu, w duchu oddania i zawierzenia siebie i swojej posługi Bogu przez Maryję. Kiedy dziś widzimy owocowanie charyzmatu św. Jana Pawła II, kard. Wyszyńskiego czy ks. Franciszka Blachnickiego, to ich wspólnym mianownikiem jest właśnie to oddanie siebie i swojego kapłaństwa w niewolę Maryi, według duchowości św. Ludwika.

 

Czy rekolekcje dla kapłanów Oddanie 33 różnić się będą od tych organizowanych dla osób świeckich?

Bp A.P.: Różnica w sposobie przeprowadzenia tych rekolekcji i ich tematyce wynika z samej teologii kapłaństwa. Skoro mają być dla kapłanów, muszą uwzględniać ich powołanie i wyznaczoną im przez Chrystusa misję w Kościele. Jednak najważniejsze jest to, że wspólną drogą duchową w tych rekolekcjach mają iść kapłani i świeccy. Tego nam dziś bardzo potrzeba, żeby duchowni i świeccy nie tylko spotkali się ze sobą w duszpasterskiej i ewangelizacyjnej aktywności, ale również we wspólnym doświadczeniu duchowym. Jeśli podobne rekolekcje Oddanie 33 przeżyją kapłani i świeccy, to z pewnością będzie to wielka szansa na ich duchowe nadawanie na tych samych falach w Kościele.

O. W.S.: Rekolekcje są podzielone na trzy części. Pierwsza jest oparta na tekstach św. Jana Pawła II do kapłanów, skoncentrowana wokół tematu wybrania, by pokazać posługę kapłańską jako niewiarygodnie piękną. Druga część, skoncentrowana na temacie pośrednictwa, ukazuje, że kapłan uczestniczy w zbawczym pośrednictwie Jezusa Chrystusa. Tu przewodnikiem będą teksty o. Jacka Woronieckiego OP, wskazujące na wzór tego pośrednictwa w Matce Bożej. Trzecia część będzie skupiona wokół Eucharystii. Codzienne wprowadzenia do tych trzech części będziemy robić: bp Andrzej, ja i ks. Marcin Modrzyński. Natomiast to, co wiąże się ściśle z oddaniem Matce Bożej i zawierzeniem – tu rekolekcje kapłańskie i dla osób świeckich się nie różnią.

Bp A.P.: Wspomniane bloki tematyczne są związane z tożsamością, misją i działaniem kapłanów. Główna treść do medytacji kapłańskich będzie zaczerpnięta – obok św. Jana Pawła II – z tekstów świętych i mistyków, a często też z ważnej i popularnej książki „In sinu Iesu”.

 

Kapłańskie Oddanie 33 to propozycja dla kapłanów z całej Polski?

Nie tylko z Polski. Z uwagi na sytuację epidemii są to rekolekcje online, co umożliwia udział w nich każdego kapłana, który tylko zechce się w nie włączyć. Taka forma pozwoli też każdemu księdzu dostosować czas i sposób przeprowadzania tych ćwiczeń do swoich indywidualnych możliwości.

Rekolekcje nieprzypadkowo rozpoczynają się w Niedzielę Zmartwychwstania, a kończą 7 maja – we wspomnienie MB Łaskawej. Rekolekcje w zakładce „Dla kapłanów” na stronie internetowej www.oddanie33.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 lipca

Piątek, XIV Tydzień zwykły
Gdy przyjdzie Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy
i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 16-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter