28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Dziwisz modlił się za Franciszka w kościele Prymatu św. Piotra

Ocena: 0
761

W czwartą rocznicę wyboru papieża Franciszka kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył Mszy świętej w jego intencji, odprawionej w kościele Prymatu św. Piotra w Tabdze – w miejscu, gdzie Jezus powierzył Kościół apostołowi Piotrowi.

fot. Wikimedia Commons / Uuuxxxyyyzzz / CC BY-SA 4.0

– Jesteśmy świadomi, że Ojciec Święty jest dziś krytykowany i bezpardonowo atakowany, i na te ataki chcemy odpowiedzieć naszą serdeczną i pełną miłości modlitwą – mówił emerytowany metropolita krakowski nad Jeziorem Galilejskim.

Wierni uczestniczący w pielgrzymce z Kalwarii Zebrzydowskiej do Ziemi Świętej modlili się dziś nad Jeziorem Galilejskim. W kościele Prymatu św. Piotra odbyła się Msza święta pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, podczas której powierzali Bogu papieża Franciszka z okazji rocznicy jego wyboru na Stolicę św. Piotra.

– Znajdujemy się w miejscu, gdzie Jezus trzykrotnie zapytał Piotra, czy Go kocha. Słyszeliśmy odpowiedź: Panie, Ty wiesz, że Cię kocham! Można te słowa odnieść również do papieża Franciszka. On na pewno nosi je głęboko w sercu, gdy realizuje wezwanie Jezusa: Paś owce moje! – mówił w homilii kard. Dziwisz.

W rozmowie z KAI metropolita senior podkreślał, że papież jest przewodnikiem w drodze do Chrystusa nie tylko dla chrześcijan, ale dla całej ludzkości. – To przewodzenie w dzisiejszym świecie nie jest łatwe. Widzimy wiele kryzysów moralnych, widzimy wojny i terroryzm – to wszystko boleśnie odczuwa pasterz – zaznaczył hierarcha.

Kard. Dziwisz jest zdania, że Ojcu Świętemu modlitwa jest szczególnie potrzebna dziś, gdy nasilają się ataki i głosy krytyki pod jego adresem. – Kard. Karol Wojtyła wygłosił kiedyś dla Kurii Rzymskiej rekolekcje pod tytułem „Znak sprzeciwu”. Kościół, a zwłaszcza papież, jest znakiem sprzeciwu dla świata i dlatego jest i zawsze będzie krytykowany – tłumaczył, przywołując przykłady z dawnej i współczesnej historii. – Widzimy to na przestrzeni wieków, a współcześnie odnosi się to i do Franciszka, i do Benedykta XVI, ale także do Jana Pawła II. Nie jest to rzecz nowa, ale zawsze bolesna – stwierdził.

Nad Jeziorem Galilejskim kard. Dziwisz szczególnie dziękował Bogu za czas Światowych Dni Młodzieży z papieżem Franciszkiem. – Był z nami pięć dni, ale zostawił głębokie ślady w naszych sercach i długo jeszcze to doświadczenie będzie oddziaływało w Kościele: by ten Kościół był nadal otwarty. By był Kościołem, który służy człowiekowi – powiedział.

– W tym miejscu, gdzie Pan Jezus powierzył swój Kościół Piotrowi, dziś w sposób szczególny modlimy się za Franciszka, by Pan dodawał mu siły tak, aby on z kolei umacniał nas wszystkich swoim życiem, nauczaniem i świadectwem miłości do Jezusa – dodał kard. Dziwisz.

Msza święta była odprawiana przy ołtarzu polowym, na którym umieszczona jest mozaika z wizerunkiem św. Jana Pawła II, poświęcona przez jego dawnego sekretarza w 2007 roku. W liturgii użyty był kielich, który święty papież podarował gospodarzom tej świątyni podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej w 2000 roku. Kard. Dziwisz ubrany był w ornat, w którym wówczas Ojciec Święty odprawił Eucharystię.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter