19 października
piątek
Ziemowita, Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Dziwisz: nominacja abp. Rysia jest zgodna z duchem odnowy Kościoła papieża Franciszka

Ocena: 0
137

– Ta nominacja jest zgodna z duchem papieża Franciszka odnowy Kościoła i z duchem nowej ewangelizacji – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, komentując nominację abp. Grzegorza Rysia na metropolitę łódzkiego.

fot.PAP/Jacek Bednarczyk

– Kościół w Łodzi zyskuje biskupa doświadczonego, znakomitego historyka i świetnego duszpasterza – dodał metropolita senior archidiecezji krakowskiej.

Kard. Dziwisz podkreślił, że decyzja Ojca Świętego ucieszyła go, ale nie ukrywa, że Kościół krakowski będzie tęsknił do abp. Rysia, który „bardzo głęboko zapisał się w jego historię”.

– Nie mogę nie wspomnieć tutaj ks. kard. Franciszka Macharskiego, bo z nim bardzo był związany obecny arcybiskup łódzki. Ślady kard. Macharskiego pozostały w życiu abp. Grzegorza, który troszczył się o niego w czasie choroby, był mu bardzo bliski. Myślę, że dziś kard. Macharski cieszy się dziś z tej nominacji – stwierdził hierarcha.

Kard. Dziwisz, z którego rąk abp Ryś przyjął sześć lat temu sakrę biskupią, a wcześniej współpracował z nim jako rektor krakowskiego seminarium duchownego, podziękował nowemu metropolicie łódzkiemu za lata lojalności i szczerości. Życzy mu, by archidiecezja łódzka przyjęła go z radością.

– Archidiecezja łódzka już długo czekała na nowego pasterza i teraz wreszcie wejdzie w normalny tok pracy pod przewodnictwem biskupa doświadczonego, znakomitego historyka, świetnego duszpasterza i przewodniczącego bardzo ważnego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji. Abp Ryś jest bardzo aktywny w wielu diecezjach w Polsce i na świecie, i to mu posłuży – zauważył kardynał.

–Jako biskup, który jest już na emeryturze, muszę powiedzieć, że trzeba bazować na tym, co się zastanie w Kościele lokalnym, i na dorobku, jaki ma każda diecezja – mówił, stwierdzając jednocześnie, że każda diecezja potrzebuje odnowy, nowego ducha.

– Proszę nie zapominać o archidiecezji krakowskiej, a potem też nie zapominać, że jest się już w nowej – dodał żartobliwie.

– Ta nominacja jest zgodna z duchem odnowy Kościoła papieża Franciszka i z duchem nowej ewangelizacji –  zaznaczył, wyznając, że bardzo sobie cenił posługę abp. Rysia w Krakowie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane komentarze

 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -