22 czerwca
sobota
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Nycz do stypendystów FDNT: przełamujcie stereotypy nt. Kościoła i Jana Pawła II

Ocena: 4.8
549

Bądźcie przykładem, który przełamie stereotypy dot. Kościoła i Jana Pawła II – mówił do stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczył Mszy św. podczas spotkania opłatkowego stypendystów FDNT na warszawskich Bielanach.

Fot. Hubert Szczypek (FDNT)

Mszę św. w kaplicy „Dobrego Miejsca” wraz z kard. Kazimierzem Nyczem koncelebrowali ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński, księża z zarządu FDNT – Przewodniczący ks. Dariusz Kowalczyk i Wiceprzewodniczący ks. Paweł Walkiewicz – oraz Wicedyrektor Biura FDNT ds. formacji stypendystów ks. dr Łukasz Nycz i koordynator FDNT w diecezji warszawsko-praskiej – ks. Michał Stachera.

Swoją homilię metropolita warszawski rozpoczął od pytania o istotę zbliżających się świąt. – Nie są to święta opłatka, czy choinki, ale prawdziwie święta Bożego Narodzenia – zwrócił uwagę kard. Nycz. – Dlatego tak ważne jest właściwe do nich przygotowanie – dodał. Wyjaśnił, że trzeba zadać sobie pytanie: po co, wydarzyła się historia zbawienia. – Jezus narodził się po to, aby być pośrednikiem i dokonać zbawienia człowieka. O tym mówi nam Ewangelia czwartej niedzieli Adwentu – powiedział metropolita warszawski.

Kard. Nycz zwrócił także uwagę na coraz częstsze w mediach oskarżenia wobec św. Jana Pawła II. Zachęcił, aby wobec takich głosów dociekać prawdziwej wiedzy.

Należy dociekać, co papież zrobił w swoim pontyfikacie, jakie napisał dokumenty świadczące o świętości życia, godności człowieka

– zachęcał metropolita warszawski. Dodał, aby poznając osobę i nauczanie Jana Pawła II zwrócić uwagę na te momenty, w których papież Polak przestrzega przed uleganiem relatywizmowi moralnemu.

W swojej homilii kard. Kazimierz Nycz zwrócił się także bezpośrednio do stypendystów.

Bądźcie przykładem, który przełamie stereotypy dot. Kościoła i Jana Pawła II – apelował kardynał.

Bądźcie tymi, którzy będą świadczyć o świętości Jana Pawła II. Niech z osobą i nauczaniem św. Jana Pawła II łączy Was więcej niż to, że jest on patronem Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

– powiedział przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Mszę św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza oraz wigilijne spotkanie w gronie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” poprzedził adwentowy dzień skupienia. Wydarzenie rozpoczęło się konferencją na temat adoracji Najświętszego Sakramentu prowadzoną przez Annę Bonk – absolwentkę programu stypendialnego FDNT oraz internetową ewangelizatorkę. W pierwszej części konferencji autorka profilu „Trzymam Cię za Słowo” zwracała uwagę na potrzebę ciszy w życiu człowieka. Podkreślała, że jest ona pierwszym krokiem do dobrej modlitwy oraz poznania samego siebie.

Kontynuując temat adoracji Anna Bonk pytała uczestników dnia skupienia o to, jaki mają obraz Boga.

Kim jest dla Ciebie Bóg? Księgowym, surowym nauczycielem, wymagającym rodzicem, a może Kimś bliskim

– zachęcała do refleksji absolwentka programu stypendialnego Fundacji „Dzieło nowego Tysiąclecia”.

O godz. 15:00 młodzi uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu, prowadzonej przez Annę Bonk. W tym samym czasie mieli możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbali sami stypendyści.

Adwentowy dzień skupienia był dla stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” okazją nie tylko do ćwiczeń duchowych, ale także szansą na wzajemną integrację. Uczestniczyli w nim otrzymujący stypendium studenci, licealiści oraz duszpasterze i pracownicy Biura Fundacji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 czerwca

Piątek, XI Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter