14 lipca
niedziela
Ulryka, Bonawentury, Kamila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Nycz przed XXII Dniem Papieskim: pontyfikat Jana Pawła II trzeba zgłębić również przez encykliki

Ocena: 4.8
928

Pod hasłem „Blask prawdy”, nawiązującym do encykliki „Veritatis splendor”, obchodzony będzie w niedzielę 16 października XXII Dzień Papieski. „Była to jedna z najważniejszych encyklik Jana Pawła II w sensie przesłania ideowego” - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich, wprowadzającej w tematykę XXII Dnia Papieskiego.

Fot. Twitter/Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Metropolita warszawski zauważył, że właśnie w październiku ma miejsce szczyt działalności Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Przypomniał jej cele: promowanie nauki św. Jana Pawła II w celu jej lepszego poznania i stosowania, a także promowanie dzieł, które konkretnie przypominają pontyfikat papieża z Polski, wskazują na jego owoce i pomagają im się rozwijać.

Wyjaśniając tegoroczne hasło, wskazał, że jego źródłem jest encyklika „Veritatis splendor” z 1993 r.

Była to jedna z najważniejszych encyklik Jana Pawła II w sensie przesłania ideowego. Papież w niej chciał się zmierzyć z problemem ważnym już wtedy dla Kościoła i współczesnej cywilizacji. Chciał odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie każdy z nas może sobie decydować, co jest prawdą, a co fałszem, co dobrem, a co złem. To byłoby źródłem wielkiego relatywizmu

– mówił kard. Nycz.

Papież przypomniał, że kryterium dobra i zła, tego, jaka jest prawda o dobru, jest poza nami. Człowiek nie jest kreatorem prawdy, a tylko ją odczytuje. Dochodzi do prawdy w blasku, którym jest Jezus Chrystus

– podkreślił kardynał, zauważając, że dziś wyraźnie widać, jak aktualna jest ta encyklika, zwłaszcza w okolicznościach „niesprawiedliwej, okrutnej wojny na Ukrainie, po pandemii, w czasie inflacji czy drożyzny”.

Kard. Nycz wyraził przekonanie, że wybrane hasło będzie dobrze przewodziło wydarzeniom związanym z Dniem Papieskim – gali wręczenia nagród TOTUS TUUS, modlitwom, licznym konferencjom.

Chcemy pokazać, że pontyfikat Jana Pawła II ma swój ogromny potencjał treściowy, tylko trzeba to zgłębić, również przez wszystkie encykliki. Musimy przejść w mówieniu o Janie Pawle II z poziomu kremówek do zgłębiania jego nauk

– mówił metropolita warszawski, wskazując, że między Soborem Watykańskim II a papieżem Franciszkiem były wielkie pontyfikaty, a jednym z celów Fundacji i Dnia Papieskiego jest ukazywanie tego wszystkiego.

Kard. Nycz wezwał też do hojnego wsparcia Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, podkreślając, że stypendia dla młodych ludzi zwłaszcza w dzisiejszych czasach są bardzo potrzebne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter