22 czerwca
sobota
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Nycz w Środę Popielcową: nie zmęczmy się pomocą Ukrainie, bądźmy empatyczni

Ocena: 5
137

– Nie zmęczmy się pomocą Ukrainie, bądźmy empatyczni! – apelował kard. Kazimierz Nycz w homilii podczas Mszy św. sprawowanej w Środę Popielcową w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Materiał prasowy

Metropolita warszawski, który przewodniczył Eucharystii,  mówił też o tym, jaki jest główny cel Wielkiego Postu – to przygotowanie serc do przeżycia Tajemnicy Paschalnej Chrystusa.

W homilii kard. Nycz podkreślił, że posypanie głów popiołem to najmocniejszy znak, który towarzyszy nam u progu Wielkiego Postu. Mówił, że znak ten uświadamia nam podstawową prawdę naszego życia – jesteśmy tu na ziemi pielgrzymami i nasze życie kiedyś się skończy.

Nawiązując do zdobiącej świątynie figury Chrystusa Zmartwychwstałego przypomniał, że twórcy wystroju tego kościoła zastanawiali się, w jaki sposób najpełniej wyrazić Opatrzność Bożą i doszli do wniosku, że najmocniejszym znakiem tego, że Bóg kocha i kieruje tym światem, będzie właśnie wyobrażenie Zmartwychwstałego. Jak podkreślił, wszystko w świecie zdąża do tajemnicy paschalnej Chrystusa.

Jaki jest najważniejszy cel Wielkiego Postu – to byśmy otworzyli swoje serca i uwierzyli, że Chrystus umarł i zmartwychwstał prawdziwie.

– powiedział.

Dodał, że chodzi o to, by rozdzierać serca, a nie szaty. Pokutować nie zewnętrznie, ale w swoim wnętrzu.

Przypomniał też, że ofiary zbierane na tacę podczas liturgii przeznaczone są na pomoc dla ofiar wojny na Ukrainie. Podkreślił, że naród ukraiński cierpi już dwa lata i że w wyniku wojny Ukraina nie jest już tą samą Ukrainą. – Żeby żaden diabeł nam nie podpowiedział, że jesteśmy już zmęczeni pomocą – przestrzegał kard. Nycz. – Pomagajmy Ukrainie, pamiętając, że pomagamy tym samym naszemu bezpieczeństwu oraz bezpieczeństwu Europy i świata – dodał. – Nam też kiedyś pomagano – przypomniał.

Zaapelował też o modlitwę w intencji Ukrainy, tych, którzy tam cierpią, ale też „tych, których przyjęliśmy”.

– Bądźmy empatyczni – podsumował.

Po homilii nastąpił obrzęd posypania głów popiołem.

Ofiary złożone na tacę, w odpowiedzi na apel Przewodniczacego KEP, abp Stanisława Gądeckiego przeznaczone zostaną na rzecz poszkodowanych w czasie inwazji zbrojnej na Ukrainę.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 czerwca

Sobota, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się ubogim,
aby was ubóstwem swoim ubogacić.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 24-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter