28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Kazimierz Nycz zaprosił parlamentarzystów na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia

Ocena: 4.6
1490

Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski wziął udział w spotkaniu opłatkowym parlamentarzystów. Przy tej okazji zaprosił polityków na czerwcową beatyfikację sł. Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Kard. Nycz podkreślił, że będzie to nie tylko religijne ale również patriotyczne wydarzenie.

 

 

Fot.archiwum

- Zbliżające się święta Bożego Narodzenia mają w sobie tajemniczą, niesamowitą moc. Są naprawdę wyjątkowe. Chcielibyśmy być razem, mamy w sercu miłość, chcemy ze sobą być, przebaczamy sobie wiele zaległych spraw. Jesteśmy w miejscu, które jest miejscem sporu. Różnimy się między sobą, także światopoglądowo. Ale to, co nas łączy, to jeden cel: dobro naszej ojczyzny, każdego z obywateli - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek, dziękując zebranym za obecność.

Święta Bożego Narodzenia "niosą ze sobą miłość, pokój, radość, wyczekiwanie na coś dobrego, co ma nastąpić". "Wierzę w to głęboko, że mimo różnic nas dzielących, razem wspólnie możemy zrobić bardzo wiele dla naszego kraju i naszych obywateli" - dodała, zachęcając, by przy wigilijnym stole być razem. „Dbajmy o te wartości, z których wyrosła Polska, o wartości chrześcijańskie, bo na tym budowaliśmy naszą kulturę i naszą cywilizację" - zauważyła, podkreślając, że polski zwyczaj dzielenia się opłatkiem jest piękną tradycją, kiedy „jesteśmy lepsi dla siebie, milsi, częściej się uśmiechamy”. "Oby ta miłość, którą ze sobą przynosi narodzone Dzieciątko, nam towarzyszyła, i żebyśmy potrafili się nią dzielić" – mówiła, na zakończenie życzeń marszałek Witek.

- Wymiar radosnych świąt i wymiar adwentu, czyli radosnego oczekiwania na narodziny naszego Zbawiciela, to najlepszy czas, aby rozważyć nie tylko tę warstwę świąt, które żyją w naszej rzeczywistości, ale również tę żyjącą w naszej sferze duchowej, bo tylko wtedy one są kompletne – powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Duszpasterz parlamentarzystów ks. Piotr Burgoński odczytał fragment ewangelii św. Łukasza, po czym zabrał głos metropolita warszawski. Kard. Kazimierz Nycz, przywołując list apostolski papieża Franciszka o żłóbku betlejemskim, powiedział, że ojciec święty nazywając żłóbek żywą ewangelią i miejscem ewangelizacji, zaprasza do pielęgnowania tego zwyczaju wszystkich ludzi dobrej woli. „W imię tego tu jesteśmy, od wielu lat takie przedświąteczne spotkanie odbywa się również w parlamencie. To piękny wraz owej tradycji pielęgnowania żłóbka, o której mówi papież Franciszek” – stwierdził hierarcha.

Z racji zbliżającej się beatyfikacji sługi Bożego prymasa Stefana Wyszyńskiego, nawiązał do jego postać i nauczania. Wskazał, że Prymas Tysiąclecia jest człowiekiem, który pokazuje, jak przy żłóbku mogą się zmieścić wszyscy. „On był wykształcony w nauce społecznej Kościoła, znał zasadę autonomii i współpracy państwa i Kościoła. Troszczył się i był głosem zastępczym dla wszystkich, którzy w tamtym czasie głosu nie mieli, nawet nie mogli wyjść na ulicę, by się wyrazić, bo kończyło się tak, jak w 1956 czy 1970 roku” – dodał kardynał.

- Był człowiekiem Kościoła i ojczyzny. O jedno i drugie się troszczył we właściwej kolejności. Był tym człowiekiem, który jak Mojżesz na górze Niebo zobaczył Jerycho i Ziemie Obiecaną i nie dane mu było do niej wejść, ponieważ umarł w roku 1981, na osiem lat przed odzyskaniem wolności. Jest przykładem człowieka, który potrafił łączyć miłość Boga, ojczyzny i Kościoła, i robił to w sposób spójny, konsekwentny - mówił kard. Nycz

Metropolita warszawski zaprosił wszystkich na beatyfikację kard. Wyszyńskiego, podkreślając, że będzie to nie tylko religijna ale i patriotyczna uroczystość. Życzę państwu na te święta i w pracy i w parlamencie i w rodzinach, Bożego pokoju który przynoszą te święta, opadnięcia wszystkich chmur i mgieł zasłaniających słońce, żeby w tym nowym świetle Bożego Narodzenia zobaczyć swoje życie i wytrwać w tym przez miesiące i tygodnie nowego 2020 roku – powiedział kard. Nycz, po czym pobłogosławił opłatki. Podczas spotkania tradycyjne kolędy i pastorałki śpiewał Warszawski Chór Chłopięcy przy Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina. Wydarzenie miało miejsce w holu na parterze Sejmu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter