28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Parolin: chrześcijanie nie mogą się poddać w walce z niewolnictwem

Ocena: 0
2974

W homilii, wygłoszonej podczas czwartkowej Mszy świętej w bazylice św. Piotra, kard. Parolin docenił zaangażowanie przedstawicieli ze wszystkich kontynentów, w przeciwdziałanie współczesnemu niewolnictwu i przypomniał, że jest ono sprzeciwianiem się złu – a więc działaniem wynikającym z ewangelicznej powinności. 

fot. pixabay.com

– Jako chrześcijanie nigdy się nie poddajemy niezależnie od tego, jak wielkie stoi przed nami wyzwanie, bo wiemy, że Chrystus przezwyciężył zło. Bóg wzywa nas do troski o najsłabszych w naszym społeczeństwie, o ofiary współczesnego niewolnictwa – mówił watykański sekretarz Stanu, kard. Pietro Parolin w homilii podczas Mszy świętej z udziałem uczestników konferencji o przeciwdziałaniu handlowi ludźmi, która z inicjatywy Santa Marta Group odbyła się w Watykanie w dn. 8-9 lutego.


– Zebraliśmy się tutaj, ludzie Kościoła, kobiety i mężczyźni, hierarchowie, członkowie policji i służb bezpieczeństwa i pracownicy socjalni, ponieważ na różny sposób angażujecie się w walkę z wielkim złem, okrutnym i brutalnym, które dotyka milionów ludzi zniewolonych, opuszczonych i najbardziej bezbronnych – mówił. Zwrócił też uwagę, że ponad 70 proc. ofiar handlu ludźmi to kobiety. 

– Jak możemy przywrócić im wolność? Jak ochronić przed dalszym wykorzystywaniem? Jak zapobiegać? – pytał hierarcha, zwracając uwagę na to, że głos tych ofiar zbiega się z wołaniem o pomoc, zapisanym w Ewangelii, które z wiarą kierowane było do Chrystusa i nigdy nie pozostawało bez odpowiedzi.

– Jako chrześcijanie nigdy się nie poddajemy niezależnie od tego, jak wielkie stoi przed nami wyzwanie, bo wiemy, że Chrystus przezwyciężył zło. Bóg wzywa nas do troski o najsłabszych w naszym społeczeństwie – przypominał kard. Parolin, mówiąc, że osoby te są często ofiarami “kultury marnotrawienia”, uprzedmiotowione i zmuszone do nieludzkiej pracy. Przestrzegał przed cynizmem i korupcją współczesnych handlarzy ludźmi, którzy mają swoje siatki działalności niemal we wszystkich państwach świata. Mówił też m.in. o ofiarach prostytucji, pedofilii, o dziewczętach zmuszanych do małżeństw ze znacznie starszymi mężczyznami, o procederze handlu narządami. – Wobec głodu, przemocy i niemożliwości przetrwania wiele osób pokłada całą nadzieję w Bogu i zbawieniu, pochodzącym od Niego – mówił. 

Nawiązując do czytań z dnia i liturgicznego wspomnienia św. Józefiny Bakhity – świętej, która przeżyła na ziemi dramat niewolnictwa, przypomniał, że tylko dzięki wierności Bogu i Jego pomocy można przezwyciężyć dramat współczesnego niewolnictwa. Zachęcił też do wspólnego podejmowania walki z tym procederem. 

– Jak mówił John Lennon: "marzenie, które przeżywasz samotnie, jest tylko marzeniem. Marzenie, którym się dzielisz – staje się początkiem czegoś nowego". Wspólnie możemy zrobić bardzo wiele, każdy w obrębie swoich kompetencji. Prośmy Boga za wstawiennictwem św. Bakhity, by towarzyszył nam swoją łaską w pracy, w ciągłym wychodzeniu na spotkanie tym osobom, które zostały opuszczone i wykorzystane” – zachęcił kard. Parolin. 

We Mszy świętej w bazylice św. Piotra, której przewodniczył kard. Pietro Parolin, wzięli udział uczestnicy dwudniowej konferencji Santa Marta Group – inicjatywy zrzeszającej przedstawicieli Kościoła i służb, wspólnie przeciwdziałających handlowi ludźmi i pomagających jego ofiarom. W spotkaniu z udziałem reprezentantów ok. 30 państw ze wszystkich kontynentów, biorą udział także Polacy: bp Krzysztof Zadarko, a także przedstawiciele polskiej policji: dyrektor Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji nadkom. Piotr Janik i zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk oraz zastępca dyrektora Biura Międzynarodowego Współpracy Policji mł. insp. Irmina Gołębiewska.

Konferencja zakończy się 9 lutego w południe audiencją u papieża Franciszka, któremu przewodniczący Santa Marta Group, kard. Vincent Nichols wręczy raport podsumowujący ostatnie działania SMG.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter