16 grudnia
niedziela
Albiny, Zdzisławy, Alicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Tagle: musimy słuchać młodych ludzi

Ocena: 0
432

„Musimy słuchać młodych ludzi” - taką receptę na pracę duszpasterską zaproponował podczas konferencji prasowej kard. Luis Tagle, arcybiskup Manili, szef Caritas Internationalis, jeden z gości festiwalu Paradise in the City w Łodzi. 

2016-07-24, 9:45
lg / Łódź (KAI), rk
fot. Episkopat.pl

– Bardzo ważne jest słuchanie młodych ludzi. Musimy słuchać ich obaw i pragnień. Bo młodzi ludzie mają dużą potrzebę przynależności, chcą być ciągle w kontakcie z innymi - dlatego tak ważny jest dla nich Internet i wysyłanie wiadomości – mówił kard. Tagle. Tymczasem – jak dodał, współczesna rodzina bardzo często zaabsorbowana jest pracą i zdobywaniem pieniędzy. –To oczywiście są kwestie ważne i dobre, ale młodzie potrzebują osobistej obecności, która zapewni im poczucie bezpieczeństwa – podkreślił arcybiskup Manili.

Kard. Tagle mówiąc o osobach niepełnosprawnych dodał, że są to najbardziej otwarci na miłość ludzie, jakich zna. – Oczywiście wiem, że opieka nad dziećmi niepełnosprawnymi nie jest łatwa. Ale zawsze pytam rodziców: czy w swoich dzieciach widzicie problem czy dar – podkreślił duchowny. Osoby niepełnosprawne mają niezwykłe talenty i potrafią często robić rzeczy, które osobom „sprawnym” sprawiają wielki kłopot. – Nie wstydźcie się dzieci z niepełnosprawnościami. Nauczycie się traktować je jako dar, a także pozwólcie im rozwijać talenty - korzystając oczywiście ze wsparcia instytucji, które są do tego stworzone - mówił kard. Tagle.

Kardynał z Filipin przyznał, że w jego kraju Kościół spaja społeczność. „Teraz, kiedy wielu Filipińczyków emigruje za pracą, wyjeżdża z Filipin, Kościół jest dla mnich jakby drugą rodziną. Kiedy jest się z dala od domu i bliskich, to najlepszym miejscem, w którym można się poczuć jak w domu - jest właśnie Kościół” - podkreślał. „Wczoraj na lotnisku w Dubaju rozpoznał mnie jeden z pracowników portu, mój rodak. Zawołał pozostałych Filipińczyków i serdecznie się przywitaliśmy. A potem zaczęli opowiadać o swojej samotności, o bólu, jaki przeżywają. To był taki 'lotniskowy konfesjonał'. Dzięki spotkaniu z Kościołem, spotkali się ze swoim rodzinnym domem” - opowiadał kard. Tagle.

„Filipińczycy często chodzą do kościoła, gdy potrzebują ciszy. Albo chcą się wypłakać, porozmawiać z Bogiem o swoim osamotnieniu, poczuciu, że nikogo nie obchodzą. Wiedzą bowiem, że w świątyni jest dom Ojca. I że jest tam również ich Matka. Dlatego ten budynek, także jako miejsce, gdzie spotyka się wspólnota - jest bardzo ważny” - podkreślał.
Dziennikarze zapytali też kardynała o kult Bożego Miłosierdzia i świętą Faustynę - patronkę Łodzi. „Święta Faustyna jest bardzo znana na Filipinach - właśnie przez nasze umiłowanie kultu Bożego Miłosierdzia. Jest nam również bardzo blisko do papieża Jana Pawła II. Kiedy on propagował ten kult Bożego Miłosierdzia, my przyjęliśmy go tak ochoczo” - przyznawał. 

Jak się okazuje, na Filipinach Godzina Miłosierdzia ma wyjątkowe znaczenie. „O godz. 15.00 bardzo często w radiu i telewizjach, państwowych i prywatnych, modlimy się koronką do Bożego Miłosierdzia. Nawet w takich miejscach, jak banki, urzędy, czy fabryki - jest wtedy przerwa i ktoś przez megafon modli się koronką” - mówił kard. Tagle. Ta modlitwa jest bardzo bliska Filipińczykom, podobnie jak kult Bożego Miłosierdzia. „Jako naród przeżyliśmy wiele tragedii: trzęsienia ziemi, tajfuny, biedę. I jesteśmy świadomi tego, że to dzięki Bożemu Miłosierdziu możemy przetrwać jako naród. Także dzięki niemu te rany mogą zostać uleczone”.

Kard. Tagle podkreślił, że szczególnie w Roku Miłosierdzia Kościół na Filipinach skupia się „nie na tym, jak otrzymać Boże Miłosierdzie, ale jak być narzędziem Bożego Miłosierdzia w stosunku do wszystkich cierpiących".

Kard. Luis Antonio Tagle, ordynariusz Manili, jest jednym z gości festiwalu Paradise in the City, który odbywa się w Łodzi w ramach „Dni w Diecezji”. Spotkanie, w którym uczestniczy 5,5 tysiąca osób, jest organizowane przez archidiecezję łódzką i wspólnotę Chemin Neuf przy wsparciu Urzędu Miasta Łodzi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -