28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kardynał Meisner: człowiek przełomu

Ocena: 0
1192

Kardynał Meisner przeciwstawiał się także wszelkim próbom „rozwadniania wiary”. Stale przypominał, także podczas wielkich wydarzeń kościelnych, takich jak Światowe Dni Młodzieży w 2005 r. w Kolonii czy Kongres Eucharystyczny w 2013 r., o znaczeniu codziennej modlitwy i potrzebie indywidualnej spowiedzi. Podkreślał, że niemieccy katolicy „zbyt wiele dyskutują, a zbyt mało się modlą”. Miał tradycyjny gust i nie lubił abstrakcyjnych witraży autorstwa Gerharda Richtera w kolońskiej katedrze; mówił, że „pasują one raczej do meczetu lub innego domu modlitwy”, nie do gotyckiej świątyni.

 

Drogą pojednania

Nie do przecenienia są też zasługi kard. Meisnera dla pojednania z Polakami, Czechami i Słowakami. Był wielkim przyjacielem Polski. Wielokrotnie odwiedzał nasz kraj, m.in. Wrocław, swoje miasto rodzinne. Na tamtejszym Papieskim Wydziale Teologicznym otrzymał w 1996 r. tytuł doktora honoris causa, w 2005 r. podobną godnością obdarzył go KUL. W 2012 r. został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Ustąpienie z papieskiego urzędu Benedykta XVI, z którym łączyły go przyjacielskie więzi, było dla niego szokiem i niespodzianką. „Pozostać aż do śmierci – dotyczy to małżeństwa, ale także papieskiego urzędu” – to była jego pierwsza reakcja. Później złagodził swoje stanowisko i wyraził zrozumienie dla decyzji Benedykta XVI, widząc jego słaby stan zdrowia. Zawsze raniło go to, jak lekceważąco, a nawet złośliwie, mówiło się w Niemczech o papieżu Ratzingerze. Zdaniem kardynała, wielu ludziom zabrakło świadomości, a nawet dumy z tego, że po prawie 500 latach ponownie Niemiec piastuje urząd najwyższej światowej rangi.

Wobec Franciszka kard. Meisner zachowywał dystans, ale też nigdy nie twierdził, jak niektórzy, że wybór kardynała z Ameryki Łacińskiej na następcę św. Piotra jest nieważny. Z powodu swej bezkompromisowej postawy kard.Meisner miał przyczepioną etykietkę „konserwatysty”. Uważał ją za pozytyw i powtarzał: „konserwatywny – bardzo proszę, ale tylko w znaczeniu: ten, który broni wiary”.

 

Reakcje w Polsce

„Śmierć kard. Meisnera to wielka strata nie tylko dla Kościoła katolickiego, ale również dla całego narodu niemieckiego. Zmarły kardynał był wielkim orędownikiem zjednoczenia Niemiec i wielkim obrońcą godności człowieka” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki do kard. Reicharda Marxa, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, oraz kard. Rainera Marii Woelkiego, arcybiskupa Kolonii.

– Niewątpliwie, to wyjątkowa postać Kościoła. Nazwałbym go człowiekiem przełomu. Znał dwa światy – komunistyczny w krajach wschodnich i ten zachodni. Był człowiekiem, który nie dał się zniewolić. Nigdy się nie poddał – tak o zmarłym kard. Meisnerze powiedział kard. Stanisław Dziwisz.

Kard. Dziwisz o zmarłym kardynale:
To wyjątkowa postać Kościoła,
był człowiekiem przełomu i nie dał się zniewolić

– Nie było mu łatwo. Z czasem stał się w Kościele powszechnym człowiekiem-symbolem. Był wielkim przyjacielem Jana Pawła II. To były pokrewne dusze. Poznali się w Erfurcie, dokąd kard. Karol Wojtyła pojechał na zaproszenie. Tam usłyszał dziesięciominutowe kazanie przyszłego kard. Joachima. I tę homilię Ojciec Święty zapamiętał, i zapamiętał osobę – wspominał były sekretarz Jana Pawła II.

Kardynał Dziwisz podkreślił także, że kard. Meisner był też wielkim przyjacielem Polski. – Miał nas odwiedzić, spędzić kilka dnia w naszym kraju. Już kupił bilet, ale, niestety, odszedł do Pana – powiedział. – Polacy zapewne zachowają go w pamięci jako człowieka wielkiego formatu i wielkiej przyjaźni. W Częstochowie powiedział kiedyś, że Polacy bardziej kochają papieża Benedykta XVI, niż jego rodacy Niemcy. Może coś w tym było i nadal jest, bo do dzisiaj dla nas Benedykt XVI to wielki papież, wielki przyjaciel, można powiedzieć, także narodu polskiego – dodał krakowski kardynał.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter