19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Katecheci prascy wracają do pracy

Ocena: 0
1221

30 i 31 sierpnia odbyła się coroczna odprawa katechetyczna w katedrze warszawsko-praskiej. Ordynariusz diecezji, bp Romuald Kamiński, wskazał, że katecheta to ten, który ufa Bogu, który wierzy, jest pokorny, oddaje całego siebie na służbę Bogu.

fot. Marcin Tafejko

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem i z homilią ks. bpa Romualda Kamińskiego 30 sierpnia, a 31 sierpnia bpa Marka Solarczyka. Katecheci rozpoczynający  pracę otrzymali misje kanoniczne. Słowo do uczestniczących w odprawie skierowali m.in. brat Tadeusz Ruciński FSC, ks. Sławomir Kielczyk - Wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej - i Krystyna Mucha z Mazowieckiego Kuratorium Oświaty.

Bp Romuald Kamiński w homilii podczas Eucharystii apelował, by katecheci mieli nie jakieś tam przekonanie o potrzebie swojej służby i trudzenia się, ale by w sposób dynamiczny wiedzieli, że zadania, jakie przed nimi stoją, są jedyne w swoim rodzaju. – Miejcie pewność, że Pan Bóg posługuje się wami w najważniejszej sprawie, tj. wzięciu za rękę osoby, która została wam powierzona i przeprowadzeniu jej drogą bezpieczną, która ma zakotwiczyć się w Królestwie Niebieskim – mówił. Nawiązał także do ośmiu błogosławieństw jako drodze życia katechetów.

Nakreślając sugestywnie tło przemian społecznych po rewolucji francuskiej, rewolucji bolszewickiej i rewolucji obyczajowej 1968 roku, oraz skutki tych rewolucji (m.in. konsumanię, erotomanię, anarchomanię, kultomanię oraz nihilomanię), br. Tadeusz Ruciński mówił o zagrożeniach, które napotyka dzisiejsza młodzież, ale i ogromnych szansach, jakie daje prowadzenie młodych ludzi do Boga. Bezpardonowe ataki na księży, na krzyże i najświętsze dla nas wizerunki… to są ataki na dusze nasze i dzieci. Te dzieci wypisują się coraz liczniej z religii, chodzą na czarne marsze, coraz częściej nie życzą sobie w szkole krzyża. I to są po części nasze dzieci, uczniowie, wychowankowie, a być może do niedawna ministranci i bielanki. Te dzieci biorą udział już nie w cichej i pełzającej, ale otwartej i coraz głośniejszej apostazji – przestrzegał br. Ruciński.

Biskup pomocniczy Marek Solarczyk omawiał co dziś Bóg ma nam, jako wspólnocie Kościoła, do powiedzenia, gdy chodzi o młodych ludzi w Kościele, by otoczyć ich swoim wsparciem. "Ważne jest byśmy umieli młodym ludziom przekazać to, co jest życiem Boga w nas, i nauczyli innych, jak mają z Nim żyć" - zachęcał katechetów. Biskup Solarczyk mówił także m.in. o swoich doświadczeniach uczestnictwa w zeszłorocznym Synodzie Młodych w Rzymie i o chronologii wydarzeń soborowych w diecezji warszawsko-praskiej oraz o pracy zespołów synodalnych w rejonach i parafiach.

Krystyna Mucha z Mazowieckiego Kuratorium Oświaty przedstawiła nowości, jakie wynikają ze zmian w prawie oświatowym na progu nowego roku szkolnego 2019/2020.

Dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii DW-P ks. Piotr Pierzchała mówił m.in. o nowym porozumieniu między KEP i MEN z 4 kwietnia 2019 roku w sprawie kwalifikacji zawodowych dla nauczycieli religii. – Ważną zmianą jest zapis, zgodnie z którym nauczyciele po studiach podyplomowych mogą uczyć także w szkołach średnich – mówił ks. Pierzchała. Przypomniał także m.in. o warunkach awansu zawodowego katechetów i okolicznościach, w których katecheta może objąć wychowawstwo klasy szkolnej. Ks. Mariusz Czyżewski - Wicedyrektor Wydziału- zdradził m.in., że przyszłoroczny diecezjalny konkurs oraz Olimpiada Teologii Katolickiej będą związane z setną rocznicą bitwy Warszawskiej i także setną rocznicą urodzin św. Jana Pawła II.

Ks. dr Jacek Grzybowski, dyrektor Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „Arka”,  mówił m.in. o dobrej ofercie dla 5-6-latków, jaką jest podręcznik do nauki religii na poziomie przedszkolnym. Zwrócił też uwagę na potrzebę rozmawiania z młodzieżą o nauczaniu Kościoła dot. zagadnień antropologicznych i etycznych, a wręcz czytania z młodzieżą kościelnych dokumentów na ten temat.

Spotkanie zakończyło się błogosławieństwem bpa Romualda Kamińskiego, który podsumował:


– Tym spotkaniem rozpoczynamy wielkie dzieło. Traktujmy jako wielki dar to, że możemy uczestniczyć w wielkich dziełach Bożych. Z drugiej strony – niech nas to nie przeraża. Nie lękajmy się!

GALERIA

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter