Grudniowe katechezy mają przede wszystkim skłonić do refl eksji nad jakością naszego przeżywania Adwentu. - mówi bp. Jacek Grzybowski w rozmowie z Magdaleną Prokop-Duchnowską
fot. EpiskopatNews.pl/Flickr„Nakłoń swe serce do słuchania!” to tytuł pilotażowego programu katechezy adwentowej, który w diecezji warszawsko-praskiej wystartował 1 grudnia. Skąd pomysł?
Minikatechezy odczytywane przed Mszą Świętą w poszczególne niedziele roku liturgicznego nie są w Polsce nowością. Pomysł realizowały – już wiele lat temu – również inne diecezje, chociażby płocka i opolska. Próba powrotu do tej formy katechizacji wiernych ma prowadzić do podjęcia w przyszłości solidnej i pogłębionej katechezy dorosłych w naszych wspólnotach. Jest owocem spotkań, które przez trzy lata odbywały się w naszej diecezji w ramach synodu o synodalności. Uczestnicy grup synodalnych przyjęli inicjatywę z dużym entuzjazmem. Czy podobnie zareagują proboszczowie i wierni z poszczególnych parafii? Tego nie wiemy. I właśnie po to, by nastroje w tym temacie „wybadać”, wypuściliśmy program najpierw w trybie pilotażowym.
Katechezy są odczytywane w kościołach w każdą z czterech niedziel Adwentu. Czy forma czytana nie zmniejszy atrakcyjności przekazu?
To też chcemy sprawdzić. Na pewno dużo będzie zależało od tego, kto będzie czytał. Z drugiej strony, jeśli nie czytanie z kartki, to co? Szczerze mówiąc, w tym przypadku trudno o jakąś sensowną alternatywę. Bardziej obawiałbym się, że ludzie, mając często i tak dość „przegadanych” Mszy Świętych – przydługich homilii i zbyt rozbudowanych ogłoszeń – nie będą mieli ochoty na słuchanie jakichkolwiek dodatkowych treści. Warto bowiem zaznaczyć, że proponowane przez nas materiały powinny być realizowane przed Eucharystią lub po niej, a nie w jej trakcie, np. w miejsce kazania.
Mamy w parafiach chociażby rekolekcje adwentowe. Pytanie, czy minikatechezy pewnych treści nie zdublują. Z drugiej strony, są to treści fundamentalne, a co za tym idzie – dość proste w odbiorze. Wielu katolików ma dziś sporą trudność z określeniem i uzasadnieniem swojej wiary. Ponieważ minikatechezy dają szansę na wzmocnienie świadomości formacyjnej wśród świeckich, mogą pomóc choć częściowo ten problem rozwiązać.
Co można w tych katechezach usłyszeć?
W zespole redakcyjnym, składającym się z przedstawicieli różnych stanów Kościoła i wielu wspólnot działających na terenie naszej diecezji, pilotażowo przygotowaliśmy cztery katechezy adwentowe oraz siedem wielkopostnych. Staraliśmy się, żeby były one pod względem treści jak najbardziej uniwersalne, tak żeby miały szansę trafić do wszystkich parafian, a więc jednocześnie do młodzieży, dorosłych i seniorów. Aby mogli wziąć z nich coś dla siebie zarówno wierni, którzy chodzą do kościoła na co dzień, jak i ci, którzy pojawiają się w nim tylko od wielkiego dzwonu.
Grudniowe katechezy mają przede wszystkim skłonić do refleksji nad jakością naszego przeżywania Adwentu. Ale też mobilizują do odpowiedzi na pytanie, czym ten czas dla nas jest i na ile jesteśmy w niego duchowo zaangażowani.
Czy wprowadzenie programu jest obowiązkowe dla wszystkich parafii diecezji warszawsko-praskiej?
Biskupowi Romualdowi Kamińskiemu zależy na tym, by z programu skorzystały wszystkie parafie. Cennym źródłem informacji o odbiorze tej formy katechizacji przez księży i wiernych będą spostrzeżenia i uwagi dotyczące projektu, na które jesteśmy bardzo otwarci, a które można wysyłać na adres synod@diecezja.waw.pl. Pomoże nam to w dokonaniu rzetelnej oceny – technicznej i metodologicznej – zaproponowanej inicjatywy formacyjnej. Będzie to miało miejsce po zakończeniu cyklu adwentowych i wielkopostnych katechez. W spotkaniu podsumowującym realizację projektu w diecezji warszawsko-praskiej będą mogli uczestniczyć wszyscy chętni księża i świeccy. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału!