29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kiedyś i dziś

Ocena: 0
1375

Wierni chętnie współtworzą przebieg liturgii i angażują się w posługę muzyczną, a znajdująca się w świątyni bursztynowa droga krzyżowa zachęca do wielkopostnych rozmyślań.

fot. archidiecezja-warszawska.pl

Parafia Wniebowzięcia NMP w Michałowicach-Opaczy położona jest na jedenastym kilometrze trasy kolejki WKD z Warszawy do Milanówka. Należą do niej miejscowości: Michałowice, Michałowice-Wieś, Opacz Mała, Opacz-Kolonia – w sumie 5 tys. mieszkańców. Według ostatniego liczenia dominicantes na niedzielne Eucharystie przybywa ok. 1100 osób. Na teren gminy sprowadza się coraz więcej młodych rodzin, które budują tu domy. Proboszcz, ks. Marek Małkiewicz, podkreśla, że połowa dzieci przygotowująca się do Pierwszej Komunii świętej została ochrzczona poza parafią. W 2011 r. w Szkole Podstawowej w Michałowicach było mniej więcej 800 dzieci, obecnie 1000.

 


NA WIECZNĄ PAMIĄTKĘ

W latach 50. XX w przy ul. Raszyńskiej w Michałowicach zlokalizowana była stolarnia, w której otworzono pierwszą kaplicę parafialną. Z czasem małe pomieszczenie powiększono, a założyciel parafii ks. Jan Kołaczkowski 22 grudnia 1950 r. odprawił w niej pierwszą Mszę Świętą. Sama parafia została erygowana niedługo później – 11 stycznia 1951 r. Kaplica nie przetrwała do czasów współczesnych, choć fakt jej istnienia został upamiętniony wybudowaniem kamiennej groty z figurą Matki Bożej Niepokalanej i tabliczką: „na wieczną pamiątkę powstania parafii Wniebowzięcia N. Marii Panny zbudowano grotę, by uczcić to miejsce, w którym mieszkał Bóg”. Na ulicach Michałowic i Opaczy zainteresowanie budzą odrestaurowane kapliczki. Przy niektórych znajdują się historyczne napisy: „na uproszenie Pana Boga o pokój, d. 3 września 1916 r. gospodarze wsi Opaczy-Małej” lub „ofiara na cześć i chwałę Panu Bogu, rodzina J. Kamińskiego 1914 r.”. – Od 2 lat praktykowany jest Różaniec do Granic; kilkunastoosobowe grupy, często całe rodziny odmawiają cztery części różańca. Wychodzą z kościoła, zatrzymują się przy przydrożnych kapliczkach na terenie parafii i ponownie wracają do świątyni – opisuje przebieg ksiądz proboszcz.

 


ODDOLNE ZAANGAŻOWANIE

W Liturgicznej Służbie Świeckich jest blisko 100 osób. Podczas Eucharystii uczestniczą w procesji z darami, czytają słowo Boże czy układają wezwania modlitwy powszechnej. Raz w roku lub co dwa lata organizowane są seminaria kerygmatyczne, które trwają ponad dwa miesiące. Spotkania opierają się na przypomnieniu osobom dorosłym fundamentów wiary i tradycji apostolskiej. Wydarzenie współorganizują świeccy animatorzy z duszpasterzami. Duchowny tłumaczy, że dzięki inicjatywie parafianie odkrywają na nowo swoje miejsce w Kościele i regularnie medytują słowo Boże.

Ks. Małkiewicz wspiera duszpastersko Odnowę w Duchu Świętym, Ruch Rodzin Nazaretańskich oraz trzy kręgi Domowego Kościoła. Wikariusz ks. Przemysław Kocik jest odpowiedzialny m.in za młodzież przygotowującą się do bierzmowania, ministrantów i lektorów, opiekuje się kręgiem Domowego Kościoła oraz młodzieżową wspólnotą Ruchu Światło-Życie. Księża mogą liczyć na pomoc rezydenta ks. prał. Leona Firleja. Duchowny to postać zasłużona dla tutejszej społeczności i wieloletni proboszcz w latach 1989-2011. W parafii posługują siostry eucharystki, s. Agnieszka służy jako katechetka, animuje prace scholi „Dzwoneczki”, s. Paulina jest organistką, a s. Jadwiga zakrystianką.

Rozwijają się parafialne grupy muzyczne, które oferują możliwość śpiewu osobom w różnym wieku. Renata Szlaga animująca śpiew w scholi „Pokój i Dobro” wspomina o istnieniu ponad czterdziestoosobowej scholi „Dzwoneczki” tworzonej przez dzieci. Funkcjonuje czterogłosowy chór parafialny wykonujący utwory kompozytorów polskich i zagranicznych. W scholi „Pokój i Dobro” dominują osoby w średnim wieku, które prezentują wiernym różnorodny repertuar. Natomiast schola oazowa śpiewa kanony, utwory oazowe znane z pielgrzymich szlaków.

 


BURSZTYNOWA DROGA KRZYŻOWA

Corocznie pod koniec Wielkiego Postu poza kościołem odbywają się dwie drogi krzyżowe, jedna dwukilometrowa ulicami Michałowic oraz ekstremalna po okolicznych miejscowościach. Będąc we wnętrzu świątyni, warto zwrócić uwagę na ścianę po lewej stronie wyłożoną białym marmurem, przez którą przechodzi bursztynowa dróżka ze stacjami drogi krzyżowej w formie płaskorzeźb z lipowego drewna. Pochodzą one z poprzedniej, rozebranej w 2003 r. świątyni. W ten sposób niejako łączą przeszłość i teraźniejszość parafii. Wokół drogi krzyżowej oprócz bursztynu wkomponowane są kamyki przywiezione z miejsc biblijnych, i szlachetne kamienie.

Parafia Wniebowzięcia NMP w Michałowicach-Opacz
www.michalowiceopacz.pl
ul. Szkolna 11 05-816 Michałowice
tel. 22 723-89-50 w.14

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter