5 grudnia
sobota
Sabiny, Krystyny, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kolędnicy Misyjni odwiedzają polskie domy

Ocena: 0
929

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia kolędnicy rozpoczęli wizyty w polskich domach. Zgodnie ze staropolskim obyczajem, będą kolędować i zbierać fundusze na rzecz potrzebujących rówieśników. Dzieło, dzięki któremu w zeszłym roku udało się uzbierać 2,7 mln zł., w tym roku posłuży pomocy materialnej dla najmłodszych mieszkańców Amazonii.

Fot. Wikipedia, Fiberek - Praca własna,CC BY 3.0

We wszystkich polskich diecezjach 26 grudnia, rozpoczęli swoją misję Kolędnicy Misyjni – dzieci związane z ogniskami misyjnymi Papieskiego Dzieła Misyjnego w Polsce. Głosząc Dobrą Nowinę o narodzeniu Pana Jezusa, proszą o zaangażowanie w obronę tych „najmniejszych” w Amazonii oraz troskę o lasy i przyrodę. Ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych podkreślił, że w tym roku Kolędnicy Misyjni stają się – ze względu na papieskie wezwanie z Synodu o Amazonii – szczególnymi współpracownikami Franciszka. Jest tak także dlatego, że zgodnie z prośbą Ojca Świętego do wszystkich wiernych, mali kolędnicy podtrzymują tradycję gromadzenia się wokół żłóbka, budowania go, kontemplowania narodzin Jezusa Chrystusa. Amazoński las deszczowy jest domem dla ponad 400 plemion, z których każde ma własny język, kulturę i terytorium. Prawdopodobnie około 50 z nich nigdy nie miało kontaktu ze światem zewnętrznym. Część rdzennych mieszkańców Amazonii żyje podobnie jak Europejczycy, ale są też tacy, którzy wciąż żyją jak ich pradziadowie. Zbierają dzikie owoce, łowią ryby, uprawiają ziemię. Gdy po jakimś czasie gleba wyjałowi się, przenoszą się na inne obszary. Amazonią targają konflikty polegające na częstych inwazjach grup przestępczych na tereny zajmowanie przez Indian. Trwoga i niepewność z tym związane nie sprzyjają spokojnemu wzrostowi dzieci . Jeśli chodzi o miasta, najmłodsi narażeni są na przemoc i narkotyki. Dlatego w Brazylii działają duszpasterstwa dzieci i młodzieży oraz międzyzakonna sieć “Krzyk za Życiem”, przeciwdziałająca prostytucji nieletnich i handlowi ludźmi. Polscy Kolędnicy Misyjni rozpoczęli swoją działalność w 1993 r. Uroczyste początek kolędowania poprzez posłanie dzieci w trakcie Mszy św., przypada co roku 26 grudnia, a zakończenie – 6 stycznia, w Misyjny Dzień Dzieci.

Inicjatywa Kolędników Misyjnych ma przede wszystkim wymiar duszpasterski. Integruje wspólnotę parafialną, pobudzając w wiernych ducha misyjnego, przyczyniać się do pubudzenia wiary i chrześcijańskiej miłości. W ubiegłym roku polskie dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego zebrały ponad 2,7 mln zł. Na tę kwotę złożyły się ofiary z ich osobistych wyrzeczeń oraz zebrane podczas nabożeństw, ofiary z I Komunii Świętej oraz ofiary z akcji “Kolędnicy Misyjni”. Zebrane środki finansowe zostały przeznaczone na wsparcie 108 projektów skierowanych na poprawę życia dzieci w 10 krajach na trzech kontynentach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 grudnia

Sobota, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni
Pan jest naszym sędzią, Pan naszym prawodawcą,
Pan naszym królem, on nas zbawi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 30,19-21. 23-26; Ps 147A,1-6; Mt 9,35 – 10, 1. 5-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter