21 stycznia
poniedziałek
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kolędowanie z misją

Ocena: 4.875
1290

Niosą radość Bożego Narodzenia i pomoc rówieśnikom w odległych krajach. Tysiące kolędników misyjnych znów pukają do polskich domów i serc. W tym roku kolędują dla Rwandy i Burundi.

fot. Sylwia Uryga/Idziemy

– Ledwie rozpoczyna się rok szkolny, a dzieci już pytają, czy można się zapisać do Kolędników Misyjnych – opowiada s. Gabriela Chodzińska OP, katechetka w Szkole Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka w podwarszawskiej Zielonce. Siostry Dominikanki Misjonarki Jezusa i Maryi pracują w trzech miejscowych podstawówkach. Kolędowanie w Zielonce organizują już od 2002 r. W tym roku wyruszy 12 grup.

– Przygotowujemy scenkę przybliżającą problemy kraju, dla którego prowadzona jest kwesta. Teksty rozdajemy już w listopadzie. Pracujemy w oparciu o materiały Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Kolędnicy szykują stroje, gwiazdę i skarbonkę. Staramy się też zaangażować rodziców – opowiada dominikanka, która ma za sobą kilkuletnie doświadczenie misyjne w Boliwii.

Zanim kolędnicy wyruszą, spotykają się na Mszy Świętej posłania misyjnego, zakończonej specjalnym błogosławieństwem. Dla parafian to znak, że mogą spodziewać się niecodziennych gości. Czasem to naprawdę niezwykłe spotkania

– Z zewnątrz był to bardzo ubogi dom – opowiada s. Gabriela. – Dzieci chciały go ominąć. Uważały, że ta wizyta nie powiększy zawartości ich skarbonki. Aż musiałam przypomnieć, że idziemy przede wszystkim nieść Dobrą Nowinę, że Chrystus się rodzi. Zadzwoniliśmy do drzwi. Wyszła kobieta i powiedziała, że nie może nas przyjąć, bo ma umierającą mamę. Postanowiliśmy jednak zaśpiewać jej kolędę. Tylko zaczęliśmy, a ona natychmiast się rozpłakała. Wrzuciła do naszej skarbonki 200 zł i powiedziała, że nie spodziewała się, że w tak smutnym dla niej dniu sprawimy jej taką radość. Płakaliśmy razem z nią. Dzieci zobaczyły, że kiedy najmniej się spodziewamy, Jezus daje najwięcej łaski. Później w ich wspomnieniach to był najpiękniejszy dom.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 1 (690), 6 stycznia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 stycznia 2019 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -