16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komunikat kanadyjskich biskupów po wizycie papieża

Ocena: 0
825

Kanadyjscy biskupi podziękowali Franciszkowi za wizytę w ich kraju. W opublikowanym w sobotę komunikacie podkreślili, że pielgrzymka Ojca Świętego do Kanady stanowi kamień milowy na drodze uzdrowienia i pojednania między Kościołem katolickim a ludami rdzennymi. Zdaniem członków episkopatu szczególnie ważne były szczere przeprosiny Ojca Świętego i bliskość, którą okazał tubylcom.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież wezwał do kontynuowania pomocy ocalałym i ich rodzinom w procesie uzdrawiania z traumatycznych przeżyć, których doświadczyli. „Usłyszeliśmy to wezwanie i dlatego na kolejnym zebraniu episkopatu dokonamy przeglądu zaktualizowanego planu działania” – czytamy w komunikacie. Biskupi wyrazili nadzieję, że ich relacje z członkami pierwszych narodów rozwiną się po papieskiej pielgrzymce i posłużą jako fundament do dalszej pracy.

Obecnie jednym z najważniejszych wyzwań jest ujawnienie dokumentacji szkół rezydencjalnych, tak, aby członkowie rodzin ofiar mogli dowiedzieć się, co stało się z ich bliskimi. Kanadyjski episkopat zobowiązał się do rozwiązania tej bolesnej kwestii już w ubiegłym roku. Biskupi obiecali także zająć się sprawą cennych artefaktów należących do ludów rdzennych, które przechowywane są w Muzeach Watykańskich.

Przedstawiciele pierwszych narodów domagają się także potwierdzenia swoich praw i zdecydowanego wyrzeczenia się przez Kościół tzw. Doktryny Odkrycia, uzasadniającej kolonializm, podbój i rabowanie ziem. Żądają od Kościoła włączenia się w walkę z systemowymi niesprawiedliwościami, których tubylcy doświadczają do dziś oraz finansowego wsparcia inicjatyw, które przyczynią się do uzdrowienia i pojednania. Na ten cel biskupi zobowiązali się zebrać 30 mln dolarów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły
wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter