3 lipca
niedziela
Jacka, Anatola, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kondycja Kościoła w Polsce

Ocena: 0
1515

Łączenie parafii, spadek liczby wiernych w świątyniach, brak kapłanów, pustoszejące seminaria – pandemia przyśpieszyła czy raczej odsłoniła zmiany w Kościele w Polsce.

fot. xhz

Trzy diecezje na początku tego roku ogłosiły łączenie parafii: opolska, łowicka i częstochowska. O konieczności podjęcia niełatwych decyzji połączenia unią personalną małych parafii Kościoła łowickiego poinformował bp Franciszek Dziuba w liście pasterskim na Wielki Post. Łączenie parafii miałoby się odbyć jeszcze w tym roku. Powody to spadek liczby powołań kapłańskich oraz przechodzenie kolejnych pokoleń księży na emeryturę. Ordynariusz łowicki podkreślił też w liście drastyczny spadek liczby wiernych uczęszczających na niedzielne Msze święte.

W tym samym czasie plany połączenia parafii zapowiedział abp Wacław Depo, ordynariusz archidiecezji częstochowskiej. „Spowodowane jest to kryzysem powołań, śmiercią wielu księży, a także porzuceniem przez niektórych stanu kapłańskiego” – wyjaśnił w liście na Wielki Post. Z 312 parafii tylko 180 ma swojego proboszcza. W ubiegłym roku zmarło 21 księży, a w tym roku święcenia kapłańskie przyjęło czterech. Małe wiejskie parafie, które się wyludniają, nie są w stanie utrzymać świątyni. Dlatego planowane jest łączenie najmniejszych parafii w grupy, którymi będzie kierował jeden proboszcz. Zespoły duchownych będą razem mieszkać i wspólnie obsługiwać kilka parafii.

W liczącej 400 parafii diecezji opolskiej zapowiedziano łączenie parafii nieprzekraczających 700-800 wiernych, nawet jeśli są one w stanie utrzymać swojego duszpasterza. Bp Andrzej Czaja poinformował o braku kapłanów do pracy. W tym roku do święceń kapłańskich przystąpiło siedmiu diakonów, a do nowych zadań duszpasterskich trzeba byłoby posłać szesnastu.

Łączenie parafii nie jest w polskich diecezjach niczym nowym, miało miejsce dużo przed pandemią. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ten proces rozpoczął się już w poprzedniej dekadzie. W archidiecezji gnieźnieńskiej, gdzie istnieje spora liczba małych wiejskich parafii, spośród 268 wszystkich parafii 28 połączonych jest unią personalną.

W archidiecezji łódzkiej trzeci rok funkcjonuje w ten sposób 340-osobowa parafia Budzynek, połączona z parafią w Domaniewie, liczącą tysiąc wiernych. – Ksiądz proboszcz mieszka w Domaniewie, a do Budzynka przyjeżdża odprawiać Msze święte. W Budzynku mieszka diakon, który odbywa tu roczną praktykę duszpasterską – mówi ks. Paweł Kłys, rzecznik kurii archidiecezji łódzkiej.

 


BRAK KAPŁANÓW

Otwarcie mówi się o brakach kadr kapłańskich w diecezjach. Odchodzący na emeryturę ordynariusz legnicki bp Zbigniew Kiernikowski napisał w liście, że nie mógł posłać do parafii takiej liczby księży, która w pełni zaspokoiłaby potrzeby związane z posługą sakramentalną, duszpasterską i katechetyczną. „Nie jest to związane tylko z faktem, że obecnie w naszym Seminarium przygotowuje się do kapłaństwa jedynie 14 alumnów (dla porównania: w roku 2005 było ich 75). Do tego ogólnego radykalnego i stałego spadku liczby powołań do życia kapłańskiego dochodzą naturalne okoliczności, do których należy m.in. przechodzenie na emeryturę kolejnych pokoleń księży proboszczów, choroby czy śmierć oraz cały szereg innych przyczyn wykluczających konkretnych kapłanów z pełnowymiarowej posługi duszpasterskiej, czy wreszcie odejścia niektórych prezbiterów ze stanu kapłańskiego” – tłumaczył.

Ks. Paweł Kłys potwierdza problemy w archidiecezji łódzkiej. – Jak w wielu miejscach, tak i w naszej diecezji są problemy personalne. W ubiegłym roku zmarło szesnastu kapłanów, byli to głównie czynni duszpastersko duchowni. W tym roku wyświęconych zostało sześciu kapłanów, jesienią odbędą się święcenia czterech, w tym dwóch z seminarium 35+ – wylicza ks. Kłys. Archidiecezja stara się w różny sposób zaradzać problemom. – Abp Grzegorz Ryś, święcąc kleryków na diakonów, posyła ich do pracy w parafii, a przez trzy dni w tygodniu mają wykłady w seminarium – mówi ks. Kłys. Do pomocy w parafiach szykowani są świeccy. Trzeci rok trwają przygotowania do diakonatu stałego, prowadzony jest też kurs katechistów, którzy mieliby animować życie w parafii, pomagając w ten sposób w prowadzeniu wspólnoty – wylicza ks. Kłys.

W diecezji włocławskiej nie ma konieczności łączenia parafii z powodów kadrowych, ale wyraźnie kapłanów ubywa. – W ubiegłym roku zmarło trzynastu księży, a święcenia kapłańskie przyjęło dwóch diakonów – mówi ks. dr Artur Niemira, kanclerz kurii włocławskiej.

 


PUSTE SEMINARIA

W szeregach kapłańskich brakuje „zastępowalności pokoleń” z powodu zmniejszającej się od lat liczby kandydatów. W bieżącym roku akademickim 2020/2021 formację ku kapłaństwu rozpoczęło w Polsce 441 nowych kandydatów, o 57 mniej niż w ubiegłym roku. W ciągu ostatnich 15 lat liczba przygotowujących się do kapłaństwa spadła niemal trzykrotnie. W 2004 r. seminaria diecezjalne i zakonne kształciły łącznie 7465 alumnów. W 2019 r. w polskich seminariach duchownych studiowało 2853 alumnów. Trzeba dodać, że pogarszające się statystyki ratują obcokrajowcy z terenów misyjnych. W powołaniach do męskich instytutów w Polsce spośród tegorocznych 442 postulantów i nowicjuszy 264 osoby to Polacy, 178 osób – obcokrajowcy.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 3 lipca

Niedziela, XIV Tydzień zwykły
Ręka Pana da się poznać Jego sługom.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10, 1-12. 17-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Robotnicy Pana (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter