19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Korona Królowej

Ocena: 0
1599

Matka Boska Częstochowska ubrana perłami / Cała w złocie i brylantach modli się za nami (...) Która perły masz od królów złoto od rycerzy / W którą wierzy nawet taki który w nic nie wierzy (...)

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Te słowa modlitwy Jana Lechonia brzmią dziś szczególnie mocno, a to w związku z jubileuszem 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Rok 2017 to czas dziękczynienia, a nade wszystko przypominania, że mamy największą królewską godność synów i córek Bożych pod berłem Jasnogórskiej Pani.

 

Za Patronkę obieramy

Koronacja wizerunku Maryi Częstochowskiej, dokonana 8 września 1717 r., była owocem wielowiekowej czci Polaków dla Matki Najświętszej, okazywanej przez wszystkie warstwy społeczne z władcami na czele. Monarchowie mieli w zwyczaju przekazywać na Obraz Matki Bożej swoje regalia. Już Władysław IV przyozdobił wizerunek koronami królewskimi. Niektóre precjoza z tych koron zachowały się, przyozdabiając suknie Królowej.

Po zwycięskiej obronie Jasnej Góry, w 1656 r. Jan Kazimierz w katedrze lwowskiej złożył ślubowanie, w którym obrał Maryję „za Patronkę swoją i za Królową państw swoich”. Fakt koronacji sprzed 300 lat był zatem potwierdzeniem kultu Maryi jako Królowej Polski oraz wyrazem ogromnej czci i miłości dla Matki Bożej. Wyjątkowość tego aktu polegała na tym, że to najwyższy autorytet w Kościele, papież Klemens XI, koronami Kapituły Watykańskiej przyozdobił Obraz. Była to pierwsza taka koronacja poza Rzymem. Koronacji w imieniu papieża dokonał na Jasnej Górze bp Krzysztof Szembek.

Stąd jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu upływa w ścisłej łączności duchowej z papieżem Franciszkiem, który ofiarował pielgrzymom przybywającym do jasnogórskiego sanktuarium specjalny dar odpustów dedykowanych na Rok Jubileuszowy. Odpust zupełny mogą uzyskać również osoby starsze, chore i wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą wyjść z domu, a połączą się pragnieniem ducha z tymi, którzy pobożnie nawiedzają Jasną Górę.

Akt państwowy z XVIII w. uznający Maryję za Królową Polski
był punktem odniesienia dla kształtowania się idei wolności
i niepodległości w następnych stuleciach

Sejm z 1764 r. nazwał Matkę Bożą Częstochowską Królową Polski. Obecny Sejm RP ustanowił rok 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Parlamentarzyści są przekonani o szczególnym znaczeniu kultu maryjnego dla naszej ojczyzny, i to nie tylko w aspekcie religijnym, ale i społecznym, patriotycznym oraz kulturowym. Przypominają, że koronacja stała się okazją do wielkiego dziękczynienia Matce Bożej Jasnogórskiej za Jej opiekę nad polskim narodem i wpisała się w ciąg bezprecedensowych wydarzeń, związanych z czcią oddawaną Matce Bożej w Rzeczypospolitej. Ten akt państwowy z XVIII w., uznający Maryję za Królową Polski, był punktem odniesienia dla zrywów narodowych, kształtowania się idei wolności i niepodległości w następnych stuleciach.

 

Selfie dla Maryi

Na Jasnej Górze trwa nieustanna zachęta do dziękczynienia Bogu za dar Matki dla naszej ojczyzny. W Kaplicy Cudownego Obrazu płonie specjalna świeca. Podczas Apelu Jasnogórskiego codziennie odmawiana jest jubileuszowa modlitwa do Tej, która nieustannie otacza troską i miłością naród polski.

Wizerunek Jasnogórskiej Maryi zdobi obecnie suknia diamentowa, zwana także brylantową. To jedna z dwóch zachowanych sukienek z czasów koronacji, niemy świadek wydarzeń z 1717 r. Pochodząca z XVII w. suknia brylantowa była przeznaczona na największe uroczystości i święta kościelne. Zdobiona jest klejnotami – głównie diamentami lub kamieniami w typie diamentów. Mieni się setkami brylantów, emaliowanych rozet, brosz, różnych zawieszeń.

W związku z jubileuszem paulini zachęcają do tworzenia „Żywej Korony Maryi”. To inicjatywa duchowych darów, które na nowo mają nas zbliżyć do Królowej Polski, a wraz z Nią do Jezusa.

– Królowa Polski ma już korony złożone z wielu klejnotów, teraz przyszedł czas, abyśmy dołożyli starań, by wypełnić to, co one faktycznie oznaczają – zauważa o. Arnold Chrapkowski, generał paulinów, wyjaśniając ideę „Żywej Korony”.

„Żywa Korona” polega na podjęciu konkretnego zobowiązania duchowego, np. spowiedzi po latach, pojednania z kimś po długim konflikcie, postanowienia porzucenia alkoholu, narkotyków, pornografii, odmawiania codziennie dziesiątki Różańca, czytania Pisma Świętego itp. To zobowiązanie należy wpisać na odwrocie swojego lub rodzinnego zdjęcia w formie papierowej i przysłać na Jasną Górę. W odpowiedzi na duchowy dar paulini przesyłają wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej jako znak: „jesteś diamentem w Żywej Koronie Maryi”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter