21 września
poniedziałek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościelne obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej

Ocena: 4.9
1489

Kościelne obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. odbędą się w dniach 13 -17 sierpnia. 15 sierpnia na Cmentarzu Bohaterów 1920 r. w Ossowie Mszy św. przewodniczył przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, a na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 r. w Radzyminie prymas Polski abp Wojciech Polak. W katedrze polowej Wojska Polskiego liturgii o godz. 9.30 z udziałem władz państwowych przewodniczył ordynariusz polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek.

Obraz "Cud nad Wisłą", mal. Jezy Kossak

W wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 14 sierpnia o godz. 19.00 odbyła się Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej - patronki Warszawy i Strażniczki Polski. W czasie liturgii została poświęcona i wręczona Maryi buława hetmańska. Liturgię poprzedziła o godz. 18.00 procesja z figurą Matki Bożej wzdłuż murów Starego Miasta.

Uroczystości centralne 15 sierpnia odbyły się w Warszawie, Ossowie i Radzyminie. Mszy św. z udziałem władz państwowych, m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy w stołecznej katedrze polowej Wojska Polskiego o godz. 9.30 przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

W Ossowie liturgii o godz. 9.30 przewodniczył i homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W czasie uroczystości arcybiskup ukoronował obraz Matki Bożej w miejscowej kaplicy.

W Radzyminie o godz. 17.00 Mszy św. na cmentarzu, gdzie pochowani są oficerowie i żołnierze polegli w Bitwie Warszawskiej przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. Po liturgii odbył się Apel Poległych i złożenie wieńców.

13 sierpnia Mszy św. o godz. 18.00 w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku – świątyni będącej wotum za Cud nad Wisłą przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Z kolei w katedrze warszawsko-praskiej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika o godz. 18.00 odbyła się Msza św. w intencji obrońców ojczyzny z roku 1920, a po niej Apel Poległych i gra terenowa dla dzieci i młodzieży.

W setną rocznicę bohaterskiej śmierci ks. Ignacego Skorupki 14 sierpnia obchody odbyły się w Ossowie. O godz. 6.00 zostałą odprawiona Msza św. przy krzyżu upamiętniającym śmierć kapelana. Z kolei o godz. 19.30 odbyło się odsłonięcie popiersia prezesa NBP śp. Sławomira Skrzypka na Polanie Dębów Pamięci przy Cmentarzu Bohaterów 1920 roku. Po tym nastąpił Apel Poległych.

14 sierpnia, Msza św. polowa o godz. 17.00 została odprawiona przy pomniku w Wólce Radzymińskiej (gmina Nieporęt), w miejscu bitwy i ukazania się Matki Bożej. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił bp Marek Solarczyk.

W Warszawie 14 sierpnia po liturgii o godz. 18.00 w katedrze warszawsko-praskiej nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki.

W niedzielę, 16 sierpnia w parafii Św. Jana Pawła II w Radzyminie, podczas Mszy św. o godz. 12.00 nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie figury Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy i Strażniczki Polski. Po Eucharystii odbył się piknik wojskowy.

17 sierpnia uroczystości odbędą się w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim. Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a kazanie wygłosi bp Marek Solarczyk.

W tym miejscu zatrzymał się sto lat temu gen. Józef Haller, by podziękować Bogu za otrzymane łaski i za zwycięstwo. Uczynił to przed obrazem Matki Bożej Anielskiej, która od tej chwili zaczęła być nazywana Matką Bożą Hallerowską. Obraz ukoronowano w 2000 roku

- przypomniał w liście do wiernych bp Romuald Kamiński.

Czytaj także:

>> Słowo pasterskie zapowiadające obchody Cudu nad Wisłą

>> Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w dw-p (13-17 sierpnia)

>> Uroczystości w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej z okazji 100. rocznicy Cudu nad Wisłą

>> Testament obrońców Polski

>> Na straży pamięci

>> Dlaczego cud?

>> Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 września

Poniedziałek, XXV Tydzień zwykły
+ Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty
«Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4,1-7.11-13; Ps 19,2-5; Mt 9,9-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter