17 kwietnia
środa
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół A.D. 2023

Ocena: 4.45
1279

Dziesiąta rocznica wyboru papieża Franciszka, Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, a w Polsce niemal pewna beatyfikacja rodziny Ulmów – to najważniejsze wydarzenia kościelne rozpoczynającego się 2023 roku.

fot. xhz

Dekada rządów Franciszka to jak dotychczas 39 podróży apostolskich poza granice Włoch (w tym w 2016 r. podróż do Polski). W tym roku na przełom stycznia i lutego zaplanowano papieską podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego. W kwietniu Ojciec Święty ma zamiar udać się na Węgry, a w sierpniu – do Lizbony na Światowe Dni Młodzieży. Na razie Stolica Apostolska nie ogłosiła następnych wizyt, choć wiadomo, że na papieża czekają przede wszystkim Ukraina, Liban, Mongolia i Gwatemala.

Trwa rozpoczęty w październiku 2021 r. proces synodalny zainicjowany przez Franciszka. Z końcem marca 2023 r. minie termin składania dokumentów końcowych siedmiu zgromadzeń kontynentalnych, w czerwcu ma być wypracowany dokument roboczy „Instrumentum laboris”, a w październiku odbędzie się pierwsze zgromadzenie biskupów. Synod zakończy się rok później – w 2024 r.

Papież duże nadzieje pokłada w Światowych Dniach Młodzieży, zainicjowanych w 1986 r. przez św. Jana Pawła II i kontynuowanych przez Benedykta XVI. Na to spotkanie z papieżem wybiera się duża grupa z Polski.

„Drodzy młodzi, marzę o tym, byście podczas ŚDM mogli na nowo doświadczyć radości spotkania z Bogiem oraz z braćmi i siostrami. Po długim okresie rozłąki i izolacji – z Bożą pomocą – odkryjemy w Lizbonie radość braterskiego uścisku pomiędzy narodami i pokoleniami, uścisku pojednania i pokoju, uścisku nowego misyjnego braterstwa!” – napisał Franciszek w orędziu na XXXVII ŚDM.

 


ŚWIĘCI I PAPIEŻE

Zapewne w całym Kościele, a zwłaszcza w środowiskach karmelitańskich, obchodzona będzie 150. rocznica urodzin św. Teresy od Dzieciątka Jezus, mistyczki, doktora Kościoła, patronki misji. W środowiskach dominikańskich świętować się będzie 700 lat od kanonizacji św. Tomasza z Akwinu, doktora Kościoła, autora „Sumy teologicznej”, jednego z najwybitniejszych teologów wszech czasów. Czciciele Matki Bożej pamiętać będą o 350. rocznicy urodzin św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, autora m.in. „Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny”.

Sięgając jeszcze do lat wcześniejszych, warto przyjrzeć się papieżom, z których każdy coś wniósł w dzieje Kościoła. W 2023 r. przypada 1500. rocznica wyboru na Stolicę Piotrową pochodzącego z Toskanii papieża Jana I. To za jego, krótkiego, bo zaledwie trzyletniego pontyfikatu, rozpoczęto praktykę liczenia lat od narodzin Jezusa Chrystusa, nazywając erę chrześcijańską Anno Domini. Jan I był też pierwszym papieżem, który opuścił Rzym i udał się do Konstantynopola. Wywodzący się z Toskanii, wybrany 950 lat temu Grzegorz VII zarządził z kolei, aby każdy nowo wybrany biskup złożył przysięgę wierności papieżowi, i zobowiązał rządców diecezji do odbywania wizyt ad limina apostolorum. 500 lat temu, 14 września 1523 r., zmarł papież Hadrian VI, Holender, ostatni nie-Włoch na Stolicy Piotrowej przed wyborem Polaka kard. Karola Wojtyły w 1978 r. Natomiast wybrany 400 lat temu, pochodzący z Florencji Urban VIII rozpoczął budowę letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo. Wybrany zaś 200 lat temu papież Leon XII w jednej z encyklik potępił stowarzyszenia wolnomularskie.

Mija też 250. rocznica założenia Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. Początki tej uczelni sięgają czasów papieża Klemensa XIV, który w roku 1773, po kasacie zakonu jezuitów, powierzył wydziały teologii i filozofii Kolegium Rzymskiemu i duchowieństwu diecezjalnemu. Wśród wykładowców tej uczelni byli m.in. kard. Zenon Grocholewski oraz profesorowie Stanisław Grygiel i Wanda Półtawska.

 


POLSKIE JUBILEUSZE

W nowym roku może nas czekać wielkie wydarzenie – beatyfikacja rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej wraz z siedmiorgiem ich dzieci, w tym jednym nienarodzonym. Zostali oni zamordowani w czasie II wojny światowej za ukrywanie Żydów.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter