25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół i studenci

Ocena: 0
2178
Pod hasłem „Być i stawać się odpowiedzialnymi za życie” w dniach 16-19 kwietnia odbył się w Łodzi Kongres Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), zorganizowany przez jej Komisję „Szkoła – Katecheza – Uniwersytet”.
Koncelebra z udziałem duszpasterzy akademickich z całej Europy

Przez cztery dni ponad 50 uczestników z 29 krajów – biskupi, kapłani i osoby świeckie – pracowało nad różnymi kwestiami życia akademickiego. Tematami kolejnych dni były wartości istnienia („Moje życie”), „Odpowiedzialność, miłość i posługa charytatywna” w odniesieniu do drugiego człowieka oraz „Wiara, która przenika życie” w odniesieniu do Boga.

Kongres otworzył metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski w obecności nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestina Migliorego, władz miasta Łodzi oraz rektorów wyższych uczelni. W pierwszym wystąpieniu kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, zwrócił uwagę na rolę, jaką odgrywa duszpasterstwo akademickie w szerokiej perspektywie dobra ludzkości i prawdziwego postępu. Wskazał na pięć aspektów, które ukazują duszpasterstwo akademickie w służbie rozwoju wspólnoty ludzkiej. Są to: konieczność należytej formacji studenckiej, poszukiwanie antidotum na rujnujący tę formację relatywizm moralny, twórcza moc miłości będąca przejawem dobrego duszpasterstwa, promocja i wzbogacanie kultury oraz osiągnięcie pełni człowieczeństwa w świetle Ewangelii.

Luca Volonte, były przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej w Zgromadzeniu Rady Europy, w szczególny sposób zaangażowany w problemy dotyczące promocji i wspierania rodziny, mówił, że „cel uniwersytetu ma charakter intelektualny, a nie moralny. Z drugiej zaś strony, uniwersytet ma za zadanie raczej rozprzestrzeniać i poszerzać zakres wiedzy, niż tę wiedzę rozwijać. Taka jest istota uniwersytetu bez względu na jego związek z Kościołem”.

Prof. Kaja Kaźmierska, socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego, zwróciła uwagę, że ludzie, mówiąc o swojej biografii, często szukają spójności. „Każdy z nas czasem dokonuje bilansu własnego życia. Osobie wierzącej łatwiej jest niekiedy tę spójność osiągnąć, mając konkretny zespół wartości, do których można swoje życie odnieść. Wiara jest też elementem, który ułatwia przechodzenie trudnych momentów w życiu i wytłumaczenie sobie rzeczy często trudnych do zrozumienia”. O odpowiedzialnej miłości, trosce o drugiego człowieka i o tym, jak otrzymanym dobrem można i należy dzielić się z innymi, mówił prof. Paul van Geest, dyrektor Instytutu Patrystycznego i wykładowca historii Kościoła Uniwersytetu w Tilburgu w Holandii.

Prof. Paweł Górski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, mówił o swoich korzeniach, które pozwalają mu patrzeć na człowieka w kategorii wiary. Swój wykład oparł na doświadczeniach lekarza, który wskazuje na Chrystusa jako alfę i omegę – początek i koniec.

W trzecim dniu Kongresu uczestnicy wysłuchali świadectw nauczycieli akademickich i studentów. Odwiedzili też miejsca naznaczone obecnością świętych i błogosławionych związanych z miastem i regionem łódzkim, m.in. były niemiecki obóz koncentracyjny dla dzieci polskich, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem Pękniętego Serca, oraz teren stacji „Radegast”, miejsca dowożenia Żydów z okręgu łódzkiego do Litzmannstadt Ghetto.

Wieńcząca Kongres Msza Święta sprawowana była w archikatedrze łódzkiej, a przewodniczył jej kard. Zenon Grocholewski. – Od właściwego zrozumienia i przeżywania obecności Chrystusa w Eucharystii zależy bez wątpienia jakość naszego duszpasterstwa, jakość naszego włączenia się w dzieło ewangelizacji, w dynamizm życia Kościoła, który nieustannie się odradza i buduje. Oby to zrozumienie i przeżywanie Eucharystii pogłębiało się w nas i stawało się – jak w przypadku św. Jana Pawła II – przedmiotem „wielkiego i wdzięcznego zdumienia”, radości apostołowania, źródłem dynamizmu duszpasterskiego i skuteczności naszych działań, bo przecież znamy słowa Pana Jezusa: „Beze Mnie nic uczynić nie możecie” (J 15, 5) – powiedział w homilii.

Podsumowując Kongres, metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski wskazał na szczególne miejsce Łodzi jako „swoistego laboratorium życia”. – Tutaj możemy doświadczyć życia w wielu jego wymiarach. Szczególnie w wymiarze ciężkiej pracy, pracy wyniszczającej i destrukcyjnej, zwłaszcza wykonywanej przez kobiety. To także miasto, które działa na rzecz życia. Łódź jest miastem szczególnym i wyjątkowym. Miastem świętych, jak siostra Faustyna i święty Maksymilian. Miastem nadziei – to wielkie centrum akademickie w Polsce. Mówiąc o tym, chciałem pokazać Łódź, która jest miastem specyficznym, aczkolwiek pomimo trudności działającym na rzecz życia, by tworzyć „cywilizację miłości”. Takie przesłanie kierowaliśmy do uczestników Kongresu – powiedział metropolita łódzki.

Kongres obradował w ośrodku rekolekcyjno-konferencyjnym w Porszewicach pod Łodzią.

Piotr Drzewiecki
fot. Piotr Drzewiecki

Idziemy nr 17 (500), 26 kwietnia 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter