24 września
czwartek
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół o LGBT+

Ocena: 3.06428
735

Najważniejsza część wychowania moralnego dzieci i młodzieży dokonuje się w rodzinie i dlatego o rodzinę trzeba się zatroszczyć przede wszystkim. - mówi ks. dr. hab. Piotr Kieniewicz MIC, bioetyk, członek Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych, w rozmowie z Ireną Świerdzewską

fot. Krzysztof Kurek, Wydawnictwo PROMIC

Dlaczego Episkopat Polski właśnie teraz wydał dokument dotyczący osób LGBT+?

Temat ludzkiej płciowości obecny jest w nauczaniu Kościoła od początku jego istnienia, ponieważ zawsze były problemy w tym obszarze ludzkiej moralności. Obecnie wydany dokument powstał w reakcji na istniejącą sytuację, stanowiącą pewną trudność w funkcjonowaniu wspólnoty kościelnej.

 

Czy dokument wnosi coś nowego w dotychczasowym stanowisku, nauczaniu Kościoła?

Kościół jest szafarzem, a nie właścicielem depozytu wiary. Od szafarzy oczekuje się wierności – mówi Święta Księga. Dlatego nie powinniśmy spodziewać się nowości w nauczaniu Kościoła, przynajmniej w sprawach najbardziej kluczowych. Wydany przez biskupów dokument zawiera wykład antropologii chrześcijańskiej w zakresie ludzkiej seksualności. Nie jest to dokument prawny, ale filozoficzny i teologiczny. Porządkuje i przedstawia on refleksję obecną w nauczaniu Kościoła przez wieki. Nowy jest natomiast sposób przedstawienia problemu, ponieważ zmieniła się rzeczywistość, w której żyjemy. Biskupi wydając dokument zebrali nauczanie antropologiczne i moralne w taki sposób, by można było podjąć merytoryczną dyskusję nad ludzką płciowością w ogóle i autoidentyfikacją płciową w szczególności, a także, jak się ma stanowisko środowisk LGBT+ do chrześcijańskiej wizji człowieka.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 38 (778), 20 września 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 30 września 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 września

Czwartek, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Koh 1,2-11; Ps 90,3-6.12-14 i 17; Łk 9,7-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


 

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter