25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół Świętego Uśmiechu

Ocena: 0.0285714
1636

Parafia św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty na Białołęce jest tworzona w większości przez młodych parafian. Ewangeliczny zapał czerpią od św. Gabriela i od Matki Bożej Bolesnej.

fot. P.Lubryczyński

Parafia znajduje się pod opieką Zgromadzenia Pasjonistów. Obecnie trwa budowa kościoła, który poza funkcjami typowymi dla parafii ma służyć rozbudzaniu kultu młodych świętych, na czele ze św. Gabrielem. Parafia posiada relikwie I stopnia tego świętego, pochodzącego właśnie ze Zgromadzenia Pasjonistów, oraz dwudziestu innych młodych świętych.

W 1985 roku św. Jan Paweł II, odwiedzając włoskie sanktuarium w Isola del Gran Sasso, przemawiał do młodych: „Wpatrujcie się w Świętego Gabriela Possentiego. Niech to będzie wasz wzór”. – Niespełna dwadzieścia lat później przebywający w tym samym miejscu abp Henryk Hoser SAC dostrzegł, jak bardzo św. Gabriel inspiruje włoską młodzież, i chciał stworzyć takie sanktuarium dla młodych ludzi w Polsce – opowiada o. Przemysław Śliwiński, pasjonista, proboszcz parafii na Białołęce. – Aby nadać ducha temu miejscu, powstała także Misja Gabriela, z licznymi inicjatywami, dzięki którym młodzi ludzie z problemami mogą szukać pomocy oraz twórczo się rozwijać. Pracy przy budowie kościoła jest jeszcze sporo, do dokończenia mamy poszycie dachowe, trzeba zrobić ocieplenie, otynkować i wyposażyć wnętrze oraz zadbać o jego estetykę – wylicza o. Śliwiński.

Parafia św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty została erygowana przez abp. Sławoja Leszka Głódzia 29 czerwca 2005 roku. Pierwszym proboszczem został kapłan diecezjalny ks. Zdzisław Konkol. W czasie posługi na Białołęce wybudował kaplicę oraz dom mieszkalny. Abp Henryk Hoser przekazał parafię pod opiekę duszpasterską Zgromadzeniu Pasjonistów w sierpniu 2009 roku. Wówczas proboszczem został o. Mariusz Ratajczyk CP. W czerwcu 2013 roku, po śmierci o. Mariusza, proboszczem parafii mianowano o. Przemysława Śliwińskiego CP.

Wspólnota parafialna charakteryzuje się stosunkowo niską średnią wieku wiernych oraz ich dynamicznym zaangażowaniem w życie duszpasterskie i duchowe. Proboszcz zaznacza, że do parafii należy ponad 6 tys. parafian.

– Młodzi ludzie chętnie korzystają z formacji w grupach duszpasterskich. Organizujemy dwa duże doroczne wydarzenia; niestety, w tym roku nie odbyły się one z powodu pandemii koronawirusa. Pierwsza to wielkanocny bal bezalkoholowy, przez który chcemy pokazać młodym osobom, że można się bawić, nie będąc pod wpływem alkoholu. Przy okazji zbieramy datki na budowę kościoła. We wrześniu przygotowujemy Festyn Rodzinny Gabriel – Święty Uśmiechu. To bardzo duża impreza, w zeszłym roku przyszło około 5 tys. ludzi. Po festynie są różne atrakcje dla młodzieży, koncerty i występy. Poprzez media społecznościowe promujemy wspieranie budowy świątyni, która ma być dedykowana nie tylko młodzieży z naszej parafii, ale także młodym z całej Polski – komentuje o. Śliwiński.

Mimo że sanktuarium jest w fazie budowy, parafianie i goście zaświadczają już o łaskach, które wyprosili za wstawiennictwem św. Gabriela. – Matka modliła się za syna, a ten po wielu latach poszedł do spowiedzi, dziewczyna znalazła męża, ludzie dzielą się, że św. Gabriel pomógł im dostać dobrą pracę lub pomógł w nauce – opisuje świadectwa ks. proboszcz.

Zdaniem o. Śliwińskiego najważniejszymi wspólnotami dla parafii są grupy, które gromadzą rodziny i małżeństwa. Wymienia pięć kręgów Domowego Kościoła, wspólnotę rodzin, podkreśla, że jest zapotrzebowanie na taką formację. Chętnie wybieraną przez parafian grupą jest Odnowa w Duchu Świętym, zespół młodzieżowy Vox Gloria, schola dziecięca, dwa szczepy skautów – chłopców i dziewcząt – w których młodzi ludzie uczą się harcerskiego survivalu. Na terenie parafii działają już tzw. Mały Domek Młodych oraz Małe Centrum Kultury, prowadzone są w nich zajęcia dla dzieci i młodzieży.

Specyfiką parafii jest także oratorium św. Gabriela, w którym formacja polega na kształtowaniu w młodzieży pragnienia podążania drogą świętości w codziennym życiu. Ważną grupą jest Wspólnota Kobiet „Miriam”, która ma charakter formacji biblijnej. Głównym założeniem grupy jest dogłębna analiza tekstu Pisma Świętego poprzez poznawanie sylwetek kobiet Starego i Nowego Testamentu oraz odniesienie ich postaw do czasów współczesnych.

– Szczególnie zależy nam także na włączaniu do życia parafialnego rodziców dzieci. Jeśli przekazujemy Ewangelię ojcom i matkom, to oni naturalnie stają się wzorem dla najmłodszych. Staramy się pokazywać, że w naszej parafii jest bezpiecznie oraz że dzieci mogą nauczyć się czegoś wartościowego we wspólnocie parafialnej – puentuje o. Przemysław Śliwiński.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter