4 grudnia
niedziela
Barbary, Krystiana, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół traci młodzież

Ocena: 0
752

Polacy w coraz mniejszym stopniu są narodem ludzi wierzących. To trend widoczny w całej Europie, choć Polska nadal pozostaje w czołówce państw, których obywatele są najbardziej religijni.

fot. xhz

Obserwujemy jednak zjawisko, które zadziwia: o ile w skali całego społeczeństwa spadek odsetka wierzących jest systematyczny, ale powolny, o tyle w przypadku najmłodszych – gwałtowny.

Dwudziestopięciolatkowie i młodsi po prostu porzucają wiarę. Bardzo starannie przeanalizowała to prof. Mirosława Grabowska w opracowaniu „Religijność młodych Polaków”, opublikowanym w raporcie „Młodzi Polacy w badaniach CBOS 1989–2021”. Te comiesięczne badania obejmują między innymi deklarację wiary (w odpowiedzi na pytanie: czy badany uważa się za osobę wierzącą czy też nie) i udziału w praktykach religijnych (w odpowiedzi na pytanie: czy i jak często uczestniczy w mszach, nabożeństwach lub spotkaniach religijnych). Oczywiście, ponieważ w naszym kraju zdecydowanie dominują katolicy, a wyznawców innych wyznań i religii jest stosunkowo niewielu, deklaracja wiary, zasadniczo rzecz biorąc, dotyczy właśnie religii katolickiej. I odwrotnie – jak ktoś wiarę porzuca, to oznacza wyrzeczenie się katolicyzmu.

 


POWOLNY SPADEK

Przyglądając się wykresowi dotyczącemu deklaracji wiary w latach 1992–2021, widzimy, że przez krótki okres, do około 1995 r., nastąpił zdecydowany wzrost odsetka osób uważających się za „głęboko wierzące”. Potem jednak nastąpił jego spadek z ponad 30 proc. do w miarę stabilnego poziomu 10 proc. Z kolei od 1995 r. utrzymywał się mniej więcej trwały poziom osób deklarujących się jako wierzący – około 95 proc. Od 2018 r. obserwujemy jego spadek do 80 proc.; wzrósł natomiast odsetek niewierzących, do ok. 12,5 proc.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 24 (867), 12 czerwca 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 15 czerwca 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 4 grudnia

Niedziela, II tydzień Adwentu
Przygotujcie drogę Panu,
prostujcie ścieżki dla Niego;
wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 3,1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ komentarz "Idziemy" - Radykalizm i pokora

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter