25 maja
sobota
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół w 2022 roku

Ocena: 4.8
961

Kontynuacja Synodu Biskupów, 60. rocznica rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II i 50. rocznica powstania polskich diecezji na ziemiach zachodnich i północnych – to najważniejsze wydarzenia rozpoczętego roku 2022.

fot. Monika Odrobińska

Do 26 czerwca w Kościele obchodzony jest Rok Rodziny. Trwa on od 19 marca 2021 r. i ogłoszony został w piątą rocznicę podpisania adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”. Rok Rodziny jest poświęcony refleksji nad tym dokumentem, pogłębieniu rozumienia jego treści i umocnieniu rodzin na całym świecie. Rok Rodziny zakończy X Światowe Spotkanie Rodzin, które ma się odbyć w Rzymie od 22 do 26 czerwca pod hasłem „Miłość rodzinna, powołanie i droga do świętości”.

Do 31 lipca trwa Rok Ignacjański. Przypomina fakt, że 500 lat temu, 20 maja 1521 r., Ignacy z Loyoli jako żołnierz armii króla hiszpańskiego został poważnie ranny w nogę i po tym wydarzeniu rozpoczął drogę nawrócenia. Rok Ignacjański zakończy się uroczystą Mszą w jezuickim kościele Il Gesù w Rzymie.

Do końca 2022 r. trwa też Rok św. Jakuba Apostoła. Rok taki świętowany jest raz na kilka lat, gdy uroczystość św. Jakuba Apostoła – obchodzona 25 lipca – przypada w niedzielę. Na mocy niedawnej decyzji papieża Franciszka Rok Święty Jakubowy – z powodu pandemii koronawirusa – potrwa wyjątkowo dwa lata, do końca 2022 r. Dzięki temu pielgrzymi mają więcej czasu, by móc skorzystać z odpustu zupełnego. Wiąże się to zazwyczaj z przejściem szlaku św. Jakuba i dotarciem do grobu świętego w katedrze w Santiago de Compostela w Hiszpanii.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 01 (844), 02 stycznia 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 05 stycznia 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

Sobota, VII Tydzień wielkanocny
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter