2 października
niedziela
Teofila, Dionizego, Slawomira
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół w czasach epidemii

Ocena: 0
1395

Gdy w Domu Pomocy Społecznej w Bochni u części pracowników i pensjonariuszy stwierdzono COVID-19, jako pierwsze do pomocy zgłosiły się siostry dominikanki. To jeden z wielu przykładów, jak Kościół w Polsce w tym trudnym okresie włączył się w akcję pomocy.

fot. archiwum sióstr dominikanek

Siostry dominikanki służą pomocą w domu opieki w Bochni

W Bochni sytuacja była wyjątkowo dramatyczna: 26 pensjonariuszy i 16 osób z personelu medycznego zostało odwiezionych do szpitala bądź skierowanych na kwarantannę, ale 89 osób w podeszłym wieku oraz 37 z chorobami psychicznymi, u których nie stwierdzono koronawirusa, pozostało bez wsparcia. W Wielki Piątek dziesięć sióstr ze Zgromadzenia św. Dominika przyjechało do Bochni. Mają one już doświadczenie w takiej posłudze. Ich zakon prowadzi dwie podobne placówki. W Wielką Sobotę do sióstr dołączył ks. Piotr Dydo-Rożniecki, na co dzień posługujący w Kazachstanie, ale obecnie – gdy granice tego kraju zostały zamknięte – pozostający w Polsce.

 


W DUCHU FRANCISZKA

Od początku wybuchu epidemii, kiedy do wszystkich dotarły informacje o jej światowym zasięgu, sytuację z niepokojem śledzi papież Franciszek. Kilkakrotnie apelował o międzynarodową solidarność, modlitwę, odnowę życia i nawrócenie. Tegoroczne Triduum Paschalne celebrowane przez papieża bez wiernych odbiło się szerokim echem w całym katolickim świecie, podobnie zresztą jak w większości krajów świata udział wiernych w tych obchodach jedynie za pośrednictwem radia, telewizji bądź internetu. W większości diecezji na świecie biskupi udzielili dyspensy od osobistego udziału w Mszach Świętych w niedziele i zachęcali do uczestnictwa w nich za pośrednictwem mediów. Tak było też w Polsce.

Widząc, że pandemia szybko się nie skończy, Franciszek podjął także decyzje administracyjno-strukturalne. Utworzył w Watykanie specjalną komisję ds. pandemii koronawirusa. Na jej czele stanął kard. Peter Turkson, były arcybiskup Akry w Ghanie, od 11 lat pracujący w służbie Stolicy Apostolskiej, od 2017 r. prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju. W pracach komisji uczestniczy Ojciec Święty, praktycy pomocy humanitarnej oraz wybitni naukowcy różnych dziedzin, a jej zadaniem jest wypracowanie najskuteczniejszych sposobów niesienia pomocy doraźnej, szczególnie na terenach dotkniętych ubóstwem i konfliktami zbrojnymi, a także przygotowanie się do życia w kolejnych kryzysach, jakie nastąpią po COVID-19. Pięć grup roboczych komisji współpracować będzie z Cartitas Internationalis, Urzędem Dobroczynności Papieskiej, Kongregacją ds. Ewangelizacji Narodów, Apteką Watykańską, Papieskimi Akademiami Życia i Nauk oraz z Sekretariatem Stanu.

 


POMOC KOŚCIOŁA W POLSCE

Od samego początku w akcję pomocy chorym i pracownikom służby zdrowia włączyła się Caritas Polska oraz Caritas w poszczególnych diecezjach. Prowadzone są dwie duże kampanie ogólnopolskie: #PomocDlaSeniora oraz #WdzięczniMedykom.

– Dostarczamy żywność seniorom i bezdomnym, prowadzimy zbiórki na respiratory i środki ochrony dla medyków, opiekujemy się chorymi w naszych placówkach, otaczamy opieką bezdomnych i potrzebujących, szyjemy maseczki. Skala pomocy, której udzielają Caritas Polska i Caritas diecezjalne w całej Polsce, jest nieporównywalna z pomocą udzielaną przez nas w związku z którymkolwiek innym wydarzeniem w historii naszego kraju – kilkakrotnie podkreślał w tych dniach ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Akcja #PomocDlaSeniora ma na celu wsparcie osób starszych oraz bezdomnych poprzez zaspokojenie ich najważniejszych potrzeb w warunkach izolacji. W ramach akcji Caritas zapewnia im pomoc żywnościową i zaopatrzenie w środki higieniczne, wsparcie wolontariuszy w czynnościach wymagających wyjścia z domu (np. w zakupie leków), a także np. opiekę psychologiczną. W akcję włączyły się także niektóre instytucje, jak Lidl Polska, Zakłady Mięsne Sokołów czy Fundacja Biedronki. Ta ostatnia wspólnie z Caritas Polska realizuje projekt „Na codzienne zakupy”, dzięki któremu 10 tys. podopiecznych Caritas otrzymało od kwietnia na najbliższe dziesięć miesięcy możliwość korzystania z kart zakupu w Biedronce. Niektóre diecezje przyjmują darowizny w postaci żywności z długim terminem przydatności. W tej dziedzinie współpracują np. takie firmy, jak Bracia Sadownicy w diecezji włocławskiej czy Hortex i SuperDrob w diecezji warszawsko-praskiej. 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 października

Niedziela, XXVII tydzień zwykły
Przyjdźcie, uwielbiajmy Go, padając na twarze, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 17, 5-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wiara jak złota rybka? (komentarz Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter