2 grudnia
piątek
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół w czasach epidemii

Ocena: 0
1428

 

Drugą kampanią uruchomioną przez Caritas w czasach pandemii jest ogólnopolska akcja #WdzięczniMedykom. Projekt dedykowany jest personelowi medycznemu, który znajduje się na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Caritas uruchomiła zbiórkę środków na zakup stu respiratorów, 10 tys. kombinezonów ochronnych, 14 tys. maseczek chirurgicznych i 9 tys. maseczek KN95. Respiratory zostały zamówione w Wielkiej Brytanii po konsultacji z polskimi lekarzami. Pierwsze z nich będą przeznaczone m.in. dla Instytutu Matki i Dziecka oraz Szpitala Wolskiego w Warszawie, dla szpitali w Poznaniu, Przasnyszu, Nidzicy oraz szpitali wojskowych w Lublinie, Wrocławiu, Gdańsku i Bydgoszczy. Całe zamówienie ma zostać zrealizowane do 25 czerwca. Do akcji włączyły się Fundacja Carrefour, Lidl Polska oraz spółki Generali i Concordia. Osiem tysięcy maseczek ochronnych, które już trafiły do szpitali, przekazał Bank BNP Paribas.

W tym trudnym okresie Caritas organizuje też pomoc dla osób wymagających pomocy psychologicznej. Wiele diecezji udostępnia telefony, które umożliwiają rozmowę z psychologiem lub pracownikiem Caritas. Na przykład Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej zachęca duchownych do inicjowania kontaktów telefonicznych ze starszymi parafianami. Tego typu kontakty przez telefon organizowane są także wobec pensjonariuszy warsztatów terapii zajęciowej, które zostały zamknięte.

W diecezji warszawsko-praskiej w 25 parafiach wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas dostarczają żywność seniorom. Dwa Domy Dziennego Pobytu w Mińsku Mazowieckim i Warszawie Falenicy, choć są zamknięte, utrzymują kontakt ze swoimi pensjonariuszami. Diecezjalna Caritas współpracuje z ośrodkami pomocy społecznej. Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz firma Amest Otwock sp. z o.o. rozpoczęli akcję charytatywną na rzecz dzieci i młodzieży dotkniętych problemem wykluczenia cyfrowego. Kilkanaście rodzin z powiatu otwockiego otrzymało komputery z oprogramowaniem, pozwalające na uczestniczenie w zajęciach szkolnych za pośrednictwem internetu. Akcja nie jest zakończona, zaproszone są do niej inne firmy.

Również Caritas Archidiecezji Warszawskiej włączyła się w akcję pomocy zarówno dla seniorów, jak i osób dotkniętych epidemią. W okresie zagrożenia epidemicznego w pięciu placówkach wsparcia dziennego prowadzona jest praca online. W ramach pomocy zdalnej udzielana jest pomoc w odrabianiu lekcji przy wykorzystaniu poczty elektronicznej, messengera lub przez telefon dla 95 dzieci.

Pomagają też poszczególne diecezje ze swoich funduszy. Na przykład diecezja toruńska wsparła szpitale w Toruniu i Grudziądzu na łączną kwotę ponad 180 tys. zł. Z kolei 176 tys. zł zebrali księża diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dla szpitali położonych na jej terenie. Duchownym z diecezji sandomierskiej udało się zebrać blisko 141 tys. zł, które zostaną przekazane na zakup sprzętu medycznego – respiratora i pomp infuzyjnych. Do księży diecezji sandomierskiej dołączyli księża sercanie oraz michalici, a także siostry z kilku zgromadzeń zakonnych.

Siostry z wielu zgromadzeń zakonnych włączyły się także do akcji szycia i przygotowywania maseczek. Na przykład Siostry Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi we Włocławku wykonują maseczki dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. bł. Jerzego Popiełuszki w tymże mieście.

Metropolita wrocławski abp Józef Kupny poprosił księży, by zainteresowali się losem tych, którzy ze względu na epidemię koronawirusa stracili pracę. – Pomyślałem o utworzeniu czegoś w rodzaju „parafialnej tarczy antykryzysowej”, która polegałaby na zebraniu w jednym miejscu (strona internetowa, fanpage w mediach społecznościowych, ewentualnie przykościelna tablica ogłoszeń) informacji o tych, którzy mieszkają bądź pracują na terenie naszych parafii, by następnie zachęcać wszystkich do korzystania z ich oferty. Poprośmy wiernych, by robili zakupy w osiedlowych sklepikach, a kiedy to będzie możliwe, korzystali z usług m.in. fryzjerów, fizjoterapeutów, rehabilitantów czy mechaników samochodowych, którzy pracują na terenie naszych parafii. Zachęćmy ich do odwiedzania restauracji i kawiarni, które znajdują się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Można to robić nie tylko poprzez internet, gazetki parafialne, ale także podczas ogłoszeń duszpasterskich. Dobrze by było, gdyby sąsiadujące ze sobą parafie wymieniły się takimi danymi, tak by osoby dotknięte epidemią otrzymały realną pomoc i mogły spokojnie patrzeć w przyszłość, nie martwiąc się o los swoich rodzin – zachęcił metropolia wrocławski.

Wspomniane przykłady to tylko niektóre z wielu inicjatyw, jakie powstały z inicjatywy Kościoła.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Piątek, I tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9, 27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter