28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół w czasie pandemii. Restrykcje w krajach Europy

Ocena: 0
1129

Kiedy drzwi kościołów w Europie zostały zamknięte podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa, wielu biskupów było zaskoczonych decyzją władz. Obecnie hierarchowie domagają się, aby świątynie mogły w miarę normalnie funkcjonować pomimo ograniczeń.

 

Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Londynie, fot. idziemy.pl/M. Jaroszewicz

Austria

Począwszy od 2 listopada wszedł w życie w Austrii drugi lockdown, który wnosi poważne ograniczenia dla życia kościelnego. W odróżnieniu od pierwszego, kiedy nie odbywały się nabożeństwa z udziałem wiernych i wydarzenia kościelne, teraz „niezbędne podstawowe czynności wiary pozostają możliwe” – wyjaśniła Konferencja Episkopatu. Tak więc otwarte nabożeństwa w kościołach są nadal możliwe z zachowaniem dodatkowych środków ochronnych. Odwołane lub przesunięte na inne terminy są chrzty, pierwsze komunie, bierzmowania i śluby, a także większość wydarzeń kościelnych, takich jak kawiarnia parafialna, kółka biblijne, rekolekcje i imprezy edukacyjne. Dozwolone pozostają również działania charytatywne, takie jak prowadzenie ogrzewanych pomieszczeń dla bezdomnych, wydawanie żywności lub biblioteki parafialne.

Odnośnie odprawiania nabożeństw i sprawowania sakramentów Konferencja Biskupów wydała nowe rozporządzenie ramowe, które obowiązuje od 3 listopada. Najważniejsza zmiana w środkach ochronnych dotyczy zwiększenia minimalnej odległości o 1,5 metra. Ponadto, podobnie jak na ulicy, należy mieć zasłonięte usta i nos. Wyjątki są szczegółowo wymienione.

Podobnie jak podczas poprzedniego lockdownu kościoły są otwarte dla wiernych na osobistą modlitwę. Jednocześnie diecezje oferują pomoce i materiały do praktykowania wiary w prywatnym kręgu jako „Kościół domowy”. Zaleca się też korzystanie z programów i ofert religijnych w radio i telewizji ORF oraz w mediach prywatnych i kościelnych.

Ponadto Konferencja Episkopatu wspólnie z diecezjami opracowała wyjaśnienia, w jakim zakresie i na jakich warunkach możliwe są inne wydarzenia kościelne w czasie lockdownu. Większość tych wydarzeń nie jest możliwa bez fizycznego udziału osób, np. lekcje religii, przygotowania do pierwszej komunii świętej czy bierzmowania. Ale nie trzeba ich z tego powodu odwoływać, „Radzimy wykorzystać wszystkie dostępne i odpowiednie możliwości, jak telefon, wideo, czy rozmowa przez ogrodzenie” – zaleca archidiecezja wiedeńska w swoich wytycznych.

Podobnie jest z innymi wydarzeniami duszpasterskimi w zamkniętych pomieszczeniach, ale także na wolnym powietrzu: rekolekcje, imprezy edukacyjne, grupy modlitewne, kręgi biblijne, mogą się odbywać przy zachowaniu odpowiedniego dystansu między osobami. Zamknięte zostały chętnie uczęszczane przez wiernych kawiarenki parafialne po nabożeństwach, a także jarmarki świąteczne i próby chóru. Do odwołania obowiązuje zakaz organizowania pielgrzymek pieszych.

Belgia

W Belgii nabożeństwa kościelne są zabronione do 13 grudnia, z czym nie zgadzają się biskupi. W przesłaniu z okazji uroczystości Wszystkich Świętych zwrócili uwagę, że życie duchowe i opieka duszpasterska nie ustaną. Pogrzeby są nadal dozwolone, ale tylko z 15 uczestnikami. W ślubach mogą uczestniczyć tylko panna młoda i pan młody, świadkowie i celebrans. Biskupi wezwali, aby drzwi kościołów były otwarte dla wszystkich ludzi, którzy teraz potrzebują pocieszenia i pomocy. Na stronie głównej Konferencji Episkopatu znajduje się lista nabożeństw, które są transmitowane na żywo w radiu, telewizji lub mediach społecznościowych w okresie obowiązywania ograniczeń spowodowanych koronawirusem. Zachęca się wiernych, aby w razie potrzeby wysyłali do biskupów i kapłanów maile, telefonowali, zakładali internetowe grupy modlitewne oraz byli aktywni w mediach społecznościowych.

Czechy

Sytuacja w kościołach czeskich jest stymulowana oceną sytuacji w kraju i zaleceniami rządowymi. Obecnie nie ma możliwości, aby w kościołach przebywały więcej niż dwie osoby. Z tego względu biskupi poszczególnych diecezji zdecydowali o zawieszeniu mszy św. z udziałem wiernych z wyjątkiem pogrzebów. Zalecają jednak utrzymywanie kontaktu duszpasterskiego z wiernymi i w miarę możliwości indywidualną pomoc sakramentalną. Ciekawa jest inicjatywa biskupów, by nie zmarnować ofiarności wiernych w aspekcie misji. Przedostania niedziela października jest niedzielą misyjną i kolekta z tej niedzieli przeznaczona jest na misje. Otóż biskupi zalecają, by proboszczowie według własnej inwencji zebrali pieniądze od wiernych do końca roku. Wiele parafii ma możliwość transmisji mszy św. on line. Nabożeństwa transmituje Telewizja NOE, radio Proglas i telewizja publiczna. Księża na ogół poważnie traktują zarządzenia nie zapominając jednak o posłudze w miarę możliwości.

Francja

Władze Republiki Francuskiej w dekrecie z 29 października zakazały publicznego sprawowania kultu. Jak na razie obowiązuje on do początku grudnia. Episkopat w specjalnym oświadczeniu zaapelował do wiernych, aby to uszanowali. Oświadczenie jest reakcją na decyzję Rady Stanu, która odrzuciła ich apelację, motywując to jedynie względami sanitarnymi. Akt ten, zakazujący sprawowania Mszy św. z udziałem wiernych narusza wolność wyznania, która jest jedną z podstawowych wolności w tym kraju – motywował przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji, abp Éric de Moulins-Beaufort.

W wydanym 7 listopada oświadczeniu episkopat podkreśla, że będzie czujny wobec wszelkich ograniczeń wolności wyznania w czasie, gdy ze względów bezpieczeństwa władze publiczne chcą wzmocnić nadzór nad wszystkimi religiami. Biskupi ubolewają przede wszystkim nad faktem, że w ten sposób wierni nie mogą uczestniczyć we mszy św., która jest szczytem ich wiary i niezastąpionym spotkaniem z Bogiem i z braćmi. Zaznaczają, że prośba o możliwość uczestniczenia we Mszy św. nie jest roszczeniem kategorycznym: modlitwa Kościoła katolickiego ma charakter powszechny.

Episkopat przypomina, że kościoły pozostają otwarte, są miejscami, w których trzeba przebywać, modlić się, medytować i adorować Pana oraz przyjmować sakramenty, takie jak Sakrament Pojednania. Biskupi zaznaczają, że duchowni mogą prowadzić nadal duszpasterstwo indywidualne. Parafie i wspólnoty muszą też pomagać w pielęgnowaniu życia duchowego wszystkich, także na odległość, towarzysząc dzieciom w ich katechezie, wspierając osoby starsze i odosobnione, służąc ubogim i ludziom w niepewnej sytuacji. Biskupi pamiętają o wiernych, którzy czekali na sakrament chrztu, bierzmowania i małżeństwa.

Hiszpania i Portugalia

W kościołach na terenie Hiszpanii obowiązuje nakaz przestrzegania 1,5-metrowego dystansu pomiędzy wiernymi, a także posiadania masek ochronnych. W każdym z kościołów występuje obowiązek ograniczenia o 1/3 liczby miejsc siedzących w stosunku do ich liczby sprzed 15 marca.

W Portugalii od 14 listopada wejdą w życie nowe restrykcje epidemiczne wprowadzające na terenie 121 powiatów najbardziej dotkniętych Covid-19 zakaz wychodzenia w soboty i niedzielę z domów pomiędzy godzinami 13:00 – 5:00. Oznacza to, że w godzinach tych kościoły mają być zamknięte. W pozostałych z 308 portugalskich powiatów msze św. mogą być organizowane bez obostrzeń. Jedynymi restrykcjami jest konieczność zachowania pomiędzy wiernymi 1,5-metrowego odstępu, a także noszenie na twarzy masek ochronnych. Dodatkowo w całym kraju wciąż obowiązuje zakaz organizowania procesji religijnych.

Irlandia

Biskupi Republiki Irlandii wystosowali protest do premiera Micheála Martina przeciwko zakazowi nabożeństw. Argumentują, że pomimo wszystkich niezbędnych środków zapobiegawczych przeciwko pandemii, jest nie do zaakceptowania, aby wierzący nie mogli gromadzić się na nabożeństwach. Szczególnie w okresie przedświątecznym możliwość odprawiania nabożeństw i modlitwy jest ważnym momentem dla ludzi w trudnych czasach.

Biskupi przypomnieli o tym, co parafie i Caritas robią dla ofiar koronawirusa. Wskazali na procedury (ograniczona liczna wiernych, noszenie maseczek i zachowanie dystansu), które zapobiegają przekształcaniu się nabożeństw w ogniska infekcji. Jednak szef rządu w Dublinie sprzeciwił się stanowisku biskupów i wyjaśnił powody, dla których jego rząd wydał zakaz kultu. Irlandia stała się pierwszym krajem Unii Europejskiej, który 22 października wszedł w drugą fazę pandemii. Jak na razie zakaz ma obowiązywać sześć tygodni, co ma, jak się argumentuje, „uratować” Boże Narodzenie.

Niemcy

Nowe środki w drugiej fali koronawirusa zastosowano na cały listopad w Niemczech. Przewidują m.in., że do końca miesiąca nieczynne będą teatry, opery, kina, sale koncertowe oraz obiekty sportowe. Nieczynne pozostają zakłady gastronomiczne oraz w znacznym stopniu hotele. Na otwartych przestrzeniach może przebywać nie więcej niż 10 osób i to głównie z Zalecane też jest powstrzymanie się od podróży prywatnych i turystycznych. Dla wszystkich przedsiębiorców, którzy z powodu tych restrykcji muszą zamknąć swoją działalność, przewidziane są środki finansowe. Czynne pozostają szkoły, żłobki i przedszkola oraz drobny handel.

Wprowadzone obecnie obostrzenia nie objęły kościołów, synagog i meczetów. „Nie wprowadziliśmy zaostrzeń wobec nabożeństw, jednak przypominamy, że należy bezwzględnie przestrzegać wskazanych zasad higieny”, powiedziała kanclerz Angela Merkel ogłaszając nowy lockdown. Także premier Bawarii Markus Söder wskazał, że wolność wyznawania religii oraz zgromadzeń jest niezwykle wrażliwym i ważnym prawem podstawowym.

Przewodniczący episkopatu w Niemczech, bp Georg Bätzing wyraził wdzięczność za to, że „nabożeństwa kościelne mogą nadal odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami higieny”. Jednocześnie biskup Limburga zaapelował o ostrożność w obliczu pandemii i o przestrzeganie nowych przepisów także w kontekście kościelnym. Środki te są „konieczne”, jednocześnie potrzebna jest maksymalna osobista odpowiedzialność oraz solidarność miedzy ludźmi.

„Musimy wykorzystać wszystko co w naszej mocy, aby skierować uwagę także na ludzi, których szczególnie dotkną obecnie wprowadzone środki, ponieważ wiele osób odczuje ich skutki gospodarcze i egzystencjalne”, powiedział bp Bätzing. Z zadowoleniem przyjął fakt, że przepisy uwzględniają możliwość opieki duszpasterskiej w szpitalach i ośrodkach opieki dziennej. Przypomniał jednocześnie o obowiązku w dalszym ciągu przepisowych odstępów między uczestnikami nabożeństw oraz zakrywania ust i nosa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter