29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół wobec pandemii: Msze św. on-line zorganizowało ponad 40 proc. parafii.

Ocena: 4.6
565

 40,8 proc. parafii rzymskokatolickich w Polsce transmitowało online Mszę św. podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa – wynika z badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Z badań wynika, że wśród największych polskich parafii ponad 75% transmitowało niedzielne Msze św., a spośród najmniejszych 18,1 proc. Zbadano również narrację medialną, jaka towarzyszyła decyzjom hierarchów Kościoła w Polsce w marcu 2020 r.

msza-online.pl - PrntScr

Głównym celem badania była odpowiedź na pytanie o skalę transmitowania Mszy św. on-line przez parafie rzymskokatolickie w Polsce wiosną 2020 roku. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1533 parafii z 41 diecezji. Stwierdzono, że 40,8 proc. polskich parafii prowadziło transmisje Mszy św. online. Wykorzystywano do tego głównie serwisy YouTube (18,9 proc.) oraz Facebook (18,7 proc.), natomiast mniej niż 5 proc. parafii prowadziło transmisje niezależne technicznie (np. na stronie internetowej parafii).

Badanie wykazało zauważalny związek między częstotliwością transmitowania a położeniem geograficznym parafii – najmniej transmisji było w Polsce północno-wschodniej oraz północno-zachodniej, zaś najwięcej w regionach północno-centralnym oraz południowo-centralnym. Stwierdzono również istotną statystycznie zależność pomiędzy wielkością parafii a transmisjami Mszy św. – im większa parafia, tym częściej prowadzono tego typu działania. Wśród największych polskich parafii ponad 75 proc. transmitowało niedzielne msze św., podczas gdy odsetek ten w najmniejszych wynosił 18,1 proc. podobna zależność wystąpiła pomiędzy parafiami miejskimi i wiejskimi – te ostatnie znacznie rzadziej prowadziły transmisje Eucharystii w Internecie.

Badania wykazały, że w diecezjach, w których biskupi bezpośrednio zachęcali proboszczów do prowadzenia transmisji z parafii, średni odsetek transmisji był wyższy (46 proc.) niż w tych, w których takich zachęt nie było (38 proc.). Istniała również statystycznie istotna zależność pomiędzy posiadaniem przez parafie strony internetowej a prowadzeniem transmisji Mszy św. on-line. Podobną zależność widać między typem parafii (zakonna-diecezjalna) a prowadzeniem transmisji Mszy św. online. Parafie zakonne robiły to znacznie częściej niż diecezjalne (odpowiednio 68,6 proc. i 38,9 proc.). Przeanalizowano również zależności między skalą transmitowania Mszy św. online a liczbą księży na 1000 wiernych – tu zależności nie były aż tak widoczne i oczywiste.

Jak podkreślają autorzy badania, tak duża skala transmitowania Mszy on-line jest przełomem w dotychczasowej praktyce Kościoła. Niezależnie od transmisji w mediach ogólnopolskich i regionalnych, wiele parafii chciało zachować w ten sposób duchową łączność ze swoimi wiernymi.

Wyniki badania zawarto w dwóch artykułach w języku angielskim na łamach czasopisma „Religions”

Autorami są dr hab. Andrzej Adamski, prof. WSIiZ, dr Barbara Przywara i dr hab. Marcin Szewczyk, prof. WSIiZ (Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie), dr hab. Anna Jupowicz-Ginalska (Uniwersytet Warszawski) oraz ks. dr hab. Andrzej Kiciński, prof. KUL (Katolicki Uniwersytet Lubelski).

W drugim z artykułów poddano także analizie dyskurs medialny 20 polskich tytułów prasowych w okresie od 12 do 18 marca 2020 roku, czyli w pierwszym tygodniu po wydaniu rządowych obostrzeń co do udziału w liturgii i reakcji Kościoła na ten fakt: udzielenie dyspensy i wsparcie mediatyzacji liturgii. Okazuje się, że ogólny stosunek mediów do dyspensy i mediatyzacji liturgii był pozytywny, ale niektóre media prezentowały te tematy zgodnie ze swoją polityką redakcyjną.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter