17 czerwca
poniedziałek
Laury, Marcjana, Alberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Koszalin i nowy biskup

Ocena: 0
425

Diecezja koszalińsko-kołobrzeska powitała swojego szóstego w historii biskupa ordynariusza, Zbigniewa Zielińskiego. Jednocześnie wyraziła podziękowanie biskupowi Edwardowi Dajczakowi, który kierował nią przez niemal szesnaście lat. W uroczystości wzięło udział wielu członków Konferencji Episkopatu Polski, w tym jej przewodniczący, arcybiskup Stanisław Gądecki.

fot. VaticanMedia

Po odczytaniu przez biskupa pomocniczego, Krzysztofa Zadarkę, aktu nominacyjnego wystosowanego przez papieża Franciszka, dotychczasowy ordynariusz, biskup Edward Dajczak, przekazał w obecności nuncjusza apostolskiego abpa Salvatore Pennacchio pastorał swemu następcy. Służył on wszystkim dotychczasowym biskupom koszalińsko-kołobrzeskim.  

W homilii biskup Zieliński podziękował swemu poprzednikowi za jego posługę, prosząc o dalszą pracę i wsparcie dla dobra Kościoła lokalnego. Zaznaczył, że pragnie służyć braciom i jednoczyć. Nawiązując do hasła swego rodzinnego Gdańska: Nec temere, nec timide, stwierdził, że nową posługę podejmuje bez zuchwałości, ale też i bez lęku.  

W wypowiedzi dla Katolickiej Agencji Informacyjnej szósty biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej powiedział o swoich marzeniach. 

Najgłębszym pragnieniem mojego serca jest to, żebyśmy wzajemnie się wierze utwierdzali, żebym temu zadaniu sprostał. Jest dla mnie ogromnym marzeniemto, żebym też nie zawiódł tych wszystkich, którzy chcą tego zadania się podjąć i żebym w sposób otwarty potrafił skorzystać z ich zaangażowania, z ich chęci. Po trzecie, takim marzeniem jest chociażby minimalne dotarcie do tych ludzi, którzy w dziedzinie wiary jeszcze za bardzo się nie obudzili

– stwierdził biskup Zieliński.  

Nowy biskup koszalińsko-kołobrzeski ma 58 lat. W 1991 roku przyjął święcenia kapłańskie, jest doktorem socjologii. Od 2015 do 2022 był biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego
Twoje słowo jest pochodnią dla stóp moich, Panie,
i światłem na mojej ścieżce.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter